E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

TENSIONET MAQEDONI E VERIUT-BULLGARI, A PO “KIDNAPOHET” PROCESI I INTEGRIMEVE NGA RUSIA?

Rizvan Sulejmani: “Është fakt që Rusia është e interesuar që të ketë sa më...

HABIT PRESIDENTI KROAT: “E ANEKSUAM” KOSOVËN NGA SERBIA

Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviq, duke komentuar luftën në Ukrainë, ka deklaruar se Serbia...

SHËNOHET DITA NDËRKOMBËTARE E PËRKUJTIMIT TË HOLOKAUSTIT

Përmes një ekspozite retrospektive me fotografi autentike të një grupi diplomatësh që vepruan në...

VIDEO-INTERVISTË, KADRIU: NDRYSHIMET KUSHTETUESE TË DOMOSDOSHME, TË MOS NEGLIZHOHEN SHQIPTARËT

Në një intervistë ekskluzive për KDP, nënkryetarja e Lëvizjes Besa, Besa Kadriu, thotë se...
spot_img

ANALIZA

KU FSHIHEN SPIUNËT RUSË NË MAQEDONI?

Ku është vendi ynë në këtë histori? Ne nuk kemi nevojë të ndjekim spiunët nëpër rrugë për të dëshmuar se ka ndikim rus në...

BALLKANI SI FUSHË E ABSURDITETIT

Në gjithë këtë zhurmë, fokusi nuk është vënë tek sfidat me të cilat do të përballemi këtë vit – nga ndryshimet kushtetuese e deri...

PAZARLLËQE PREJ XHAMBAZI

Përshkallëzimi i kontestit historik bullgaro-maqedonas, po të shikohet nga prizmi i zhvillimeve në fqinjësi (tensionet Kosovë-Serbi, Serbi-Mali i Zi dhe Serbi-Bosnjë e Hercegovinë) do...

AKTUALE

spot_img

R!POST

JAVA

PROKULTURA

LEXIMI SI RIKRIJIM

Çdo lexim letrar mbi të gjitha mbetet një lexim metaforik. Çdo lexim është një rikrijim botësh fillestare, një bartje e autorësisë, një vazhdim i...

“DJALOSHI I PËRJETSHËM” APO KONTI I FOTOGRAFISË SHQIPTARE

Photo 1. Autoportret 1990 Photo 2. Autoportret, 2023 Shkruan: Halil Matoshi Një mik i tij e quajti një ditë "djaloshi i përjetshëm". Ishte pragu i një mbasditeje kur...

555 VITE PA SKËNDERBEUN: 50 FAKTE QË NUK I KENI DITUR

Gjergj Kastriot Skenderbeu është heroi Kombëtar por roli dhe vepra e tij vlerësohet në çdo shtet evropian, deri në kontinentin amerikan. Për këtë qëllim Evropa...

FJALIMI I SKËNDERBEUT SIPAS MARIN BARLETIT

Skënderbeu pasi priti përgëzimet e zakonta, u majti këtë fjalë krerëve dhe popullit të mbledhur, sipas Barletit: “Kapedanë dhe ushtarë trima: Nuk është as e...

JETË

Letra

PODCAST

CAMPUS

ROLI I MEDIAS NË KOHË LUFTE: RASTI I AGRESIONIT RUS NË UKRAINË

Çfarë kishin të përbashkët këto luftëra? E kishin median,...

PROPOZIMI FRANCEZ HAPI RRUGËN E INTEGRIMEVE EUROPIANE

Hapja e negociatave me BE-në është një hap shumë...

VONESA TË REJA NË NDËRTIMIN E AUTOSTRADËS SHKUP-BLLACË

Shkruan: Valon Mani   Ndërtimi i pjesës së parë të autostradës...

MJEKËT: PASOJAT POST-KOVID DUHET TË TRAJTOHEN

Shkruan: Arta Sefadini   Problemet me zemrën, diabeti, shëndeti mental dhe nevoja...

SHPALLJE

FILLON TURNEU NDËRKOMBËTAR I SHAHUT NË “JAHJA KEMAL”

ShMP “Jahja Kemal” dhe klubit të shahut "Gambit", ndihmuar nga Këshilli Global për Tolerancë dhe Paqë organizonjnë turneun ndërkombëtar të shahut “Kualitet 2022 ” nën moton "gens una sumus"...

NË “JAHJA KEMAL” NISIN REGJISTRIMET PËR VITIN SHKOLLOR 2022/23

Kanë nisur regjistrimet e nxënësve në klasën e parë për vitin shkollor 2022-2023 në “Jahja Kemal” sipas...

SFIDA E RE PËR RININË: “OWLYPIA – The Intellectuals’ Challenge 2022”

Sfida e Re për Rininë në Republikën e Maqedonisë – OWLYPIA-The Intellectuals' Challenge 2022, raundi lokal do...

NXËNËSIT E “JAHJA KEMAL” ME 44 MEDALJE NGA PANAIRI SHQIPTAR I SHKENCËS

Nxënësit nga ShMP " Jahja Kemal " edhe njëherë e prezentuar vendin tonë në shkencë në Panairin...

INFOGRAFIKA