петок, февруари 3, 2023

КУРТИ- ИЗЈАВИТЕ НА ВУЧИЌ СЕ ЗАКАНА И ВОЕНА АГРЕСИЈА

Косовскиот премиер Албин Курти ја оценува како закана и воена агресија вчерашната изјава на...

ШОК БОМБА ФРЛЕНА ВРЗ ПАТРОЛА НА ЕУЛЕКС НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО

Мисијата ЕУЛЕКС соопшти дека на 10 декември била фрлена шок-бомба врз нивната извидничка патрола...

НУРЕДИНИ – СКОПСКИТЕ ТОПЛАНИ НЕ СМЕАТ ДА РАБОТАТ НА МАЗУТ

На топланите Скопје-исток и Скопје – запад, во дозволата им пишува дека може да...

ANALIZA

ЕКЛЕКТИЦИЗАМ: ИСТОРИСКИ ФАКТИ И ПРОЦЕСИ!?

Бугарските аргументи и напади кон македонската посебност во увото на Македонцот, звучат вака: Нилскиот коњ има розева урина! – ни велат од Софија. Додека...

КАДЕ СЕ КРИЈАТ РУСКИТЕ ШПИОНИ ВО МАКЕДОНИЈА?

Каде е нашата држава во оваа приказна? Не треба да бркаме шпиони по улици за да докажеме дека постои руско влијание во Македонија. Да...

БАЛКАНОТ КАКО ПОЛЕ НА АБСУРДНОСТА

Само со АзА, сепак, нема да се стигне до 80 пратеници, кои се потребни за уставните измени. Но, ќе се тргне дилемата дали...

БЛАГОЈ НАЦОСКИ: СВЕДОЦИ СМЕ НА ИЗЖИВУВАЊЕ ВРЗ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД И ДРЖАВА

Нивото на коешто сме нападнати од страна на источниот сосед е ниско и би го нарекол примитивен национализам. Не треба на тој примитивен национализам...

НЕДЕЛНИК

ИНТЕРВЈУ