E diel, 22 Maj, 2022

CATEGORY

Aktuale

​Kurti: Serbia po e shndërron veten në Bjellorusi të Ballkanit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi të enjten se Kosova dëshiron normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, por nënvizoi se nuk do të ketë asociacion...

Zelensky: Donbasi është shkatërruar plotësisht

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se forcat ruse kanë “shkatërruar plotësisht” rajonin ukrainas të Donbasit, teksa Moska ka intensifikuar ofensivën në lindje. Gjatë një adresimi...

Kanadaja ndalon kompaninë kineze Huawei nga rrjeti 5G

Kompanitë që shpërndajnë rrjetin nuk do të lejohen që të instalojnë pajisje të kompanisë Huawei në rrjetet e tyre me shpejtësi të lartë 5G,...

Habit eurodeputeti irlandez/ Mban fjalim në Strasburg me fanelën e Shqipërisë

Një moment i veçantë ka ndodhur gjatë seancës së Parlamentit Europian këtë të mërkurë. Eurodeputeti irlandez Ciaran Cuffe ka mbajtur një fjalim i veshur...

RRITET PRESIONI PËR NJOHJEN E KOSOVËS

“Që nga dita kur Vladimir Putin tha se në çfarë e bazoi pushtimin e tij në Ukrainë, formalisht dhe politikisht, të gjitha fuqitë perëndimore...

Emigrimi i vazhdueshëm ruan rrjedhën e remitencave në Kosovë

Korab Krasniqi, i cili jeton në Francë, thotë se, çdo muaj, i ndihmon prindërit e tij në Kosovë me 200 euro. Ai ka emigruar atje...

Ukraina: Rusia po kryen kundërsulme në rajonin e Harkivit

Ushtria ukrainase tha se forcat ruse kanë nisur kundërsulme përreth Harkivit, në përpjekje për të rimarrë territorin e humbur dhe pasi u detyruan që...

SHBA RIHAP AMBASADËN NË KIEV

Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi se SHBA-të rihapën ambasadën e tyre në Kiev të mërkurën, pasi e mbyllën atë për tre muaj për shkak...

A DO TA PAJTOJË PRESIDENTI MACRON SOFJEN DHE SHKUPIN?

Presidenti i Francës Emannuel Macron duket se mund t’i lëvizë nga pozicioni vendumëro bisedimet maqedono-bullgare me qëllim të zhbllokimit të fillimit të negociatave të...

Latest news