E premte, 3 Shkurt, 2023

CATEGORY

Aktuale

KOSOVA DHE SERBIA PRANË MARRËVESHJES, XHEZAIRI: KOHA PËR UNITET, BRITANIA E VETMJA MBËSHTETËSE E PRISHTINËS

Në “Ballkan Update” të gazetares, Linda Karadaku në ABC News, ishte i ftuar në lidhje live analisti, Seladin Xhezairi, përcjell KDP. https://youtu.be/hKNAaoEglg4 Në lidhje me situatën...

KËTO JANË GJASHTË KUSHTET E KURTIT PËR ASOCIACIONIN

Kryeministri i Kosovë, Albin Kurti ka prezantuar kushtet e tij dhe të Qeverisë së Kosovës për të pranuar Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Më...

PRESIDENTI SERB: PLANI FRANKO-GJERMAN FLET PËR KOSOVËN SI PËR SHTET TË PAVARUR

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka lënë të kuptohet se regjimi i tij do të kundërshtojë aderimin e Kosovës në Organizatën e Kombeve të...

TARAVARI “SHKEL” PRAGUN E QEVERISË

Ndryshimet kushtetuese, funksionimi më i mirë i Parlamentit apo stabilizimi i shumicës parlamentare. Cili është motivi kryesor që Aleanca për Shqiptarët (ASH) që e...

ISH-NJERIU I PUTINIT: LUFTA ËSHTË HUMBUR, ËSHTË I MUNDSHËM PUÇ USHTARAK

Ish-shkruesi i fjalimeve të  presidentit rus, Vladimir Putin, dhe analist politik, Abbas Galyamov, ka deklaruar për CNN se ekziston mundësia e puçit ushtarak në...

INFOGRAFIKË/ TOTALI I BRUTO PRODHIMIT TË ENERGJISË PËR MUAJIN NËNTOR 2022

Në infografikë më poshtë shohim se nga totali i prodhimit të energjisë elektrike për muajin nëntor pjesa kryesore prodhohet nga termocentralet me 48.6 %,...

HABIT PRESIDENTI KROAT: “E ANEKSUAM” KOSOVËN NGA SERBIA

Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviq, duke komentuar luftën në Ukrainë, ka deklaruar se Serbia dhe Rusia nuk janë njësoj, duke shtuar se Kosova është...

QËNDRIMI I SHBA: KOSOVA TË THEMELOJË  ASOCIACIONIN E  KOMUNAVE ME SHUMICË SERBE

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian i kanë vënë theks të ri integrimit të Ballkanit Perëndimor në familjen transatlantike. Në shkurt të...

PAZARLLËQE PREJ XHAMBAZI

Përshkallëzimi i kontestit historik bullgaro-maqedonas, po të shikohet nga prizmi i zhvillimeve në fqinjësi (tensionet Kosovë-Serbi, Serbi-Mali i Zi dhe Serbi-Bosnjë e Hercegovinë) do...

ËSHTË KOHA E LAJMEVE

Punë e tij si do e bëjë bilancin; e të dytit të vazhdojë të kërkojë zgjedhje! Po pyetja këtu është: Cila nga këta ofron...

Latest news