E mërkurë, 28 Shtator, 2022
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

KDP 4

832 POSTIME
0 KOMENTET

PO I AFROHEMI REPUBLIKËS SË PLEQVE

Imagjinoni sikur pas 50 vitesh kamarieri që ju shërben të jetë 70 vjeç, me një aparat dëgjimi në vesh, shkak për të cilin mund...

NUREDINI: TË MOS PËRDOREN MATERIALE TË DËMSHME PËR NGROHJE QË TË SHMANGET NDOTJA E AJRIT

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Naser Nuredini apeloi qytetarët që të mos përdorin materiale të dëmshme ngrohëse për të shmangur ndotjen e ajrit...

ANALIZË/ SI KA NDRYSHUAR EKONOMIA NË MAQEDONINË E VERIUT NGA 2011- 2021?

Shkruan: Lorik Idrizi Kjo analizë përfshinë dy dimnesione: dimensionin e shkallës së rritjes ekonomike dhe dimensionin demografik që realisht implikohet në përllogartijet e zhivllimeve ekonomike...

RAMIZ KELMENDI, KLASIKU MODERN I LETRAVE SHQIPE

Ramiz Jakup Kelmendi u lind në vitin 1930 në Pejë, ku mbaroi shkollën fillore dhe gjysmëmaturën. Në kohën kur duhej të regjistrohej në shkollën...

TURQIA DËNON VENDIMIN E SHBA-SË PËR EMBARGON E ARMËVE NË QIPRO

Ministria e Jashtme e Turqisë tha më 17 shtator se dënon fuqishëm vendimin e Shteteve të Bashkuara për të hequr embargon e armëve ndaj...

ZELENSKY KËRKON QË BOTA TË DËNOJË “SHTETIN TERRORIST” RUS

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të dënojë “shtetin terrorist” rus, pas zbulimit të një varreze masive dhe dëshmive...

“DIMRI I FUNDIT” I FILMIT SHQIPTAR

Shkruan: ROLAND QAFOKU Ka një histori reale në vitin 1976 nga xhirimet e filmit “Dimri i fundit” me temë Luftën e Dytë Botërore. Pas tre...

SA ËSHTË SHPORTA E KONSUMIT MINIMAL NË VENDET BALLKANIN PERËNDIMORË, DHE SI ËSHTË NË RAPORT ME PAGËN MESATARE?

Shporta e konsumit minimal nënkupton burimin minimal financiar që i nevojiten një familje mesatare prej katë antarësh . Në përgjithësi, ajo llogaritet nga sindikatat dhe...

INFOGRAFIKË/ SA ËSHTË SHPORTA MINIMALE E KONSUMIT NË KORRIK 2022, DHE SI KA QENË NË VITET E KALUAR NË MAQEDONINË E VERIUT?

Shporta e konsumit është një tregues mjaft i rëndësishëm i zhvillimit ekonomik të çdo vendi. Ajo tregon qartë nivelin e mirëqenies së qytetarëve. Në...

Latest news

- Advertisement -spot_img