E premte, 7 Tetor, 2022
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

KDP 2

991 POSTIME
0 KOMENTET

FATURAT “MARRAMENDËSE” TË ENERGJISË RREZIKOJNË EKZISTENCËN E KOMPANIVE

Kompanitë në Maqedoninë e Veriut po përballen me çmime marramendëse të energjisë elektrike. Sipas pronarëve të kompanive nëse qeveria nuk ndërmerr masa rrezikohet vetë...

MARGJINALIZIMI I PERSONAVE ME NEVOJA TË VEÇANTA, GJITHËPËRFSHIRJA ME SHUMË BARRIERA

Personat me nevoja të veçanta po përballen me barriera të shumta. Përfshirja e tyre në jetën shoqërore has në barriera në mjediset fizike, ndërkohë...

BILETAT E UDHËTIMIT TË PAPËRBALLUESHME PËR STUDENTËT, QEVERIA PREMTON SUBVENCIONIM

Rritja enorme e çmimeve ka vështirësuar edhe jetën e studentëve. Biletat e udhëtimit për studentët që vijnë nga qytet tjera në Shkup dhe Tetovë...

LABIRINTHET E REFORMAVE NË ARSIM, MODELET E PËRSOSJES STRUKTURORE

Arsimi mbetet një nga dimensionet më të rëndësishme të progresit shoqëror. Në botën e karrierës së shekullit njëzet e një, arsimi është mundësia për...

RIMËKËMBJE E EKONOMISË PAS TRONDITJES NGA PANDEMIA, KONSUMI FAMILJAR SATAGNON

Produkti i Brendshëm Bruto i Maqedonisë është rritur për 2.4 për qind në tremujorin e parë të 2022, pas një rritjeje prej 2.3 për...

DYSHIMI ËSHTË THEMEL I TË SHKRUARIT

Gjatë Festivalit Ndërkombëtar Letrar “Pro-Për Ballkanin” u mbajt tryeza e rrumbullakët në të cilën morën pjesë të gjithë të ftuarit e festivalit- shkrimtarë, të...

TETORI ROZË, MUAJI I NDËRGJEGJËSIMIT PËR KANCERIN E GJIRIT

Kanceri i gjirit është sëmundja që u merr jetën miliona grave kudo në botë. Për të luftuar këtë sëmundje, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka...

KURA PËR TË ZBUTUR GODITJEN NGA KRIZA EKONOMIKE

Rritja aktuale e çmimeve të energjisë me shumicë në Evropë i ka shtyrë qeveritë të marrin masa për të mbrojtur konsumatorët nga ndikimi i...

SINJALIZUESIT, HERONJTË E HESHTUR TË LUFTËS KUNDËR KORRUPSIONIT

Përgjegjësia shoqërore dhe guximi mbetet tipar dallues për disa të punësuar në institucione që arrijnë të nxjerrin në sipërfaqe raste korrupsioni gjithnjë në rrezikun...

PARALAJMËROHET SUBVENCIONIM I ENERGJISË PËR FAMILJET DHE KOMPANITË, OPOZITA KËRKON LLOGARIDHËNIE

Qeveria ka paralajmëruar subvencionim të energjisë elektrike për 650 mijë familje, ndërkohë që nuk do të anashkalohen nga subvencionimi edhe kompanitë, gjegjësisht 70 mijë...

Latest news

- Advertisement -spot_img