E shtunë, 28 Janar, 2023

MEDIAT ZVICERANE ME KRITIKA: XHAKA BËN Ç’TË DOJË

 Kapiteni i Zvicrës bën çfarë të dojë: pas fitores ndaj Serbisë, Xhaka provokon me fanellën e shokut të skuadrës, është titulli i gazetës NZZ, në artikullin për performancën jashtë lojës të lojtarit me origjinë nga Kosova, përcjell Kdpolitik.com.
“A do të kthehen debatet politike në kombëtaren e Zvicrës?  Këtë e sugjeron sjellja e kapitenit Granit Xhakës.  Ai gjithashtu mund të përballet me një ndalim për një gjest të turpshëm”, shkruan gazeta.
Geste an den Teamkollegen oder Erinnerung an einen kosovarischen Freiheitskämpfer? Granit Xhaka nach dem Spiel gegen Serbien.

Geste an den Teamkollegen oder Erinnerung an einen kosovarischen Freiheitskämpfer? Granit Xhaka nach dem Spiel gegen Serbien.

Laurent Gillieron / Keystone

Kjo, sipas gazetës, ishte “zhurma” që donte të shmangte trajneri Murat Yakin: Kur zviceranët u mblodhën për të brohoritur të premten në mbrëmje pas fitores spektakolare 3:2 dhe kualifikimit në fazën e 16-të të Kupës së Botës kundër Portugalisë, Granit Xhaka hoqi fanellën e tij duke e shfaqur atë të bashkëlojtarit Ardon Jashari. Pak më vonë ka postuar një fotografi në Instagram me lojtarin 20-vjeçar të FC Luzern në krah të tij.

“Shpejt u bë e qartë se çfarë ishte provokuese në të: Jashari është gjithashtu emri i një luftëtari që luftoi për shkëputjen e Kosovës nga Serbia në vitet 1990.  Ai quhet Adem Jashari, është themeluesi i milicisë separatiste të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) në fillim të viteve 1990 dhe nderohet si hero në disa pjesë të vendit. Jashari konsiderohet terrorist në Serbi. Jashari u vra në vitin 1998, gjoja në një operacion të njësive antiterroriste serbe. Menjëherë pasuan reagimet e indinjuara për veprimin e Xhakës me fanellën, kryesisht në mediat serbe”, shkruan NZZ.

Megjithatë, Xhaka vështirë se do të përballet me një hetim nga FIFA për këtë arsye. Kapiteni mohoi çdo provokim apo motiv politik pas ndeshjes, duke thënë se Jashari është një lojtar i ri me të cilin stërvitet çdo ditë dhe që i kujton fillimet e karrierës së tij.  “I thashë para ndeshjes se nëse shënoj gol ose fitojmë, do t’ia vesh fanellën”, tha Xhaka.

“Xhaka dhe Xherdan Shaqiri u fishkëlluan nga tifozët serbë gjatë leximit të listave të skuadrave.  Megjithatë, bilbilat ishin të padëmshme në krahasim me ndeshjen e Kupës së Botës 2018 në Kaliningrad. Në pjesën e dytë, Xhaka u përfshi në një luftë fjalësh me pankinën serbe”.

“Fjalë fyese ka përdorur edhe trajneri serb Dragan Stojkovic. U krijua një tufë, Xhaka bëri gjeste të turpshme ndaj pankinës serbe. Ky veprim mund të rezultojë në një hetim disiplinor. Sipas rregullores së FIFA-s, “gjestet e turpshme” çojnë në ndalim. Pyetja është nëse FIFA e konsideron kapjen e Xhakës një “gjest të turpshëm”.”, shkruan gazeta zvicerane.

Deri më tani, FIFA nuk ka thënë nëse do të fillojë procedurat.

“Xhaka mori një karton të verdhë në kohën e shtuar pasi portieri serb e shtyu në tabelën e reklamave dhe e kapi për qafe. Kishte edhe një përballje me një tufë të egër. Megjithatë, Xhaka tha: “Ishte një lojë me shumë emocione – por mjaft e drejtë në përgjithësi”.”

Shoqata zvicerane nuk ka asnjë dijeni për një hetim të mundshëm të FIFA-s të shtunën në mëngjes dhe njoftoi se Xhaka kishte thënë tashmë gjithçka për veprimin me fanellën e shokut të tij të skuadrës: “Patjetër që nuk kishte asnjë sfond politik apo historik.”

Megjithatë, në kampin zviceran po zhvillohet një debat që është përpjekur të parandalohet me çdo kusht muajt e fundit: Çështjet politike nuk duhet të kenë vend në fushën e futbollit. “Thjesht fakti që kapiteni duhet t’u përgjigjet pyetjeve nëse fushata e tij e fanellës ka të bëjë me politikën, mund të tregojë vetëm një gjë: plani nuk funksionoi – politika i është kthyer zviceranëve.  Kapiteni juaj bën ç’të dojë”, shkruan NZZ.

Të fundit