E enjte, 29 Shtator, 2022

PROFIL I FT: GORBAÇOVI, PROMOTORI DHE VARMIHËSI I KOMUNIZMIT

Mikhail Gorbachev, i cili ka vdekur në moshën 91-vjeçare, ishte lideri i fundit i Bashkimit Sovjetik dhe presidenti i parë dhe i fundit i shtetit të tij.  Edhe pse ai sundoi në Moskë për më pak se shtatë vjet, pasojat e mandatit të tij rishkruan rendin global në fund të shekullit të 20-të, shkruan FT, përcjell KDPOLITIK.COM. 

Gjatë viteve të qëndrimit në Kremlin, nga viti 1985 deri në 1991, ai i dha fund sundimit komunist njëpartiak në Bashkimin Sovjetik, ndaloi garën globale të armëve dhe lejoi çlirimin paqësor të shteteve të Evropës Qendrore dhe Lindore.  Politikat e tij përfunduan “diktaturën e proletariatit” dhe i dhanë fund luftës së ftohtë, por në këtë proces çuan në rënien e perandorisë sovjetike.

I lavdëruar në perëndim si hero dhe i vlerësuar me Çmimin Nobel për Paqen në vitin 1990, ai u dënua dhe ende dënohet nga shumë njerëz në Rusi për shkatërrimin e ekonomisë së saj dhe për rrënimin e statusit të superfuqisë së saj.  Në realitet, ai u përpoq të reformonte një sistem që ishte në rënie përfundimtare, dhe në këtë mënyrë shkaktoi një revolucion që ai nuk mund ta kontrollonte.

Ndryshe nga paraardhësit e tij, Gorbaçovi ishte i artikuluar dhe karizmatik. Ai ishte gjithashtu një taktik i shkëlqyer në politikën që njihte më mirë: manipulimin e partisë. Instinktet e tij ishin demokratike, por përvoja e tij ishte burokratike.  Ai ishte një pragmatist që kurrë nuk mundi ta bënte veten të braktiste rrënjët e tij komuniste dhe të hidhte fatin e tij me reformatorët më radikalë. Si rezultat, ai përfundoi i përbuzur nga konservatorët e guximshëm dhe demokratët liberalë.

Gorbaçovi ishte një student i shquar i sistemit sovjetik – lideri i parë i partisë që ka ndjekur universitetin, i ndjekur nga një karrierë yjesh përmes burokracisë partiake. Megjithatë, ai përfundimisht çmontoi shtetin totalitar të krijuar nga Vladimir Lenini dhe Joseph Stalin. Siç shkruante në autobiografinë e tij në vitin 1995, ai ishte “produkt i nomenklaturës [elitës së partisë] dhe në të njëjtën kohë…varrmihësi i tij”.

I zgjedhur unanimisht si sekretar i përgjithshëm i partisë në vitin 1985, kur ishte vetëm 54 vjeç, ai ishte lideri i parë relativisht i ri dhe energjik i një sistemi të sunduar për dekada nga burra të moshuar.  Edhe pse ngritja e tij u konsiderua me dyshimin fillestar në Uashington dhe kryeqytetet e tjera perëndimore, ai sinjalizoi fillimin e një “revolucioni të dytë rus” që doli i pandalshëm.  Gorbaçovi filloi atë që ai e quajti perestrojkë – ristrukturim. Slogani u zgjodh që të tingëllonte jo kërcënues. Synimi ishte reformimi i sistemit komunist, për ta bërë atë më efikas dhe human.  Por duke pasur parasysh stagnimin në të gjithë ekonominë dhe shoqërinë, ai e dinte se do të kërkonte ndryshime rrënjësore.

Në prag të zgjedhjes së tij si kryetar partie, ai i tha gruas së tij Raisa: “Ne nuk mund të vazhdojmë të jetojmë kështu.”  Megjithatë, ndërsa çdo përpjekje për të rigjallëruar ekonominë u pengua nga një burokraci e rrënjosur dhe e korruptuar, ai kaloi në një transformim politik gjithnjë e më themelor që kërcënoi vetë rolin drejtues të partisë komuniste.  Sukseset më të mëdha të Gorbaçovit ishin në skenën botërore, ku ai kapërceu dyshimin e thellë të ndërsjellë dhe krijoi lidhje të ngushta me Ronald Reganin, atëherë presidenti i SHBA-së, dhe pasardhësin e tij George HW Bush. Pas një takimi me Margaret Thatcher në vitin 1984, ajo arriti në përfundimin e famshëm: “Më pëlqen zoti Gorbachev. Unë mendoj se ne mund të bëjmë biznes së bashku.”

Në perëndim, buzëqeshja e tij e lehtë, inteligjenca dhe sharmi i tij frymëzuan “Gorbymania” nga turmat që e përshëndetnin atë në udhëtimet e tij me Raisan magjepsëse dhe inteligjente në vitet 1980. Në Gjermani ai ishte më i popullarizuari nga të gjithë, falë rolit të tij në mbështetjen e bashkimit pas rënies së Murit të Berlinit.

“Mendimi i tij i ri” ishte i dobishëm në përfundimin e konfrontimit ideologjik midis lindjes dhe perëndimit. Duke parë një lidhje të drejtpërdrejtë midis shpenzimeve shkatërruese ushtarake dhe gjendjes së dhimbshme të ekonomisë sovjetike, ai vendosi t’i jepte fund garës globale të armëve. Ai promovoi idenë e një bote pa armë bërthamore deri në vitin 2000 dhe tërhoqi trupat sovjetike nga ndërhyrja e tyre katastrofike në Afganistan.

Në BRSS, megjithatë, perestrojka e tij lëshoi ​​forcat që ai nuk mund t’i kontrollonte. Popullariteti i tij fillestar, i rritur nga shëtitjet televizive dhe debatet e sinqerta publike, u zbeh pasi reformat e tij nuk arritën të transformonin ekonominë vendase dhe të përmirësonin jetën e zakonshme. Perestrojka u përpoq të promovonte iniciativën private pa çmontuar sistemin e planifikimit shtetëror të kockëzuar ose pa lejuar një ekonomi reale tregu. Rezultati ishte një kolaps në prodhimin e kontrolluar nga shteti dhe kaos në shpërndarjen e mallrave.

Glasnost, apo transparenca, shtylla tjetër e procesit të transformimit të tij, pati gjithashtu pasoja të padëshiruara. Supozohej të ishte një hapje e orkestruar me kujdes e medias për të ekspozuar mëkatet e së kaluarës dhe për të manovruar kundërshtarët e reformës. Megjithatë, duke hequr kufizimet drakoniane mbi informacionin, ai rezultoi në një larmi opinionesh dhe debati publik që ekspozoi të gjithë strukturën e pushtetit ndaj kritikave shkatërruese.

Kur në vitin 1986 – pas shpinës së policisë sekrete të KGB-së – u përpoq t’i jepte fund mërgimit të Andrei Sakharov, babait të bombës bërthamore sovjetike, ai çliroi një njeri që u bë shpejt ndërgjegjja morale e vendit. Disidenti më i famshëm sovjetik donte një demokraci të vërtetë dhe një fund të “rolit udhëheqës” të partisë komuniste. Në vitin 1989, në Kongresin e Deputetëve të Popullit, një Gorbaçov i inatosur i dha atij platformën për ta thënë këtë. Kombi ndaloi punën për t’i parë ata të debatonin në TV drejtpërdrejt dhe, që nga ai moment, revolucioni ishte i pandalshëm.

Një nga dështimet më të mëdha të Gorbaçovit, megjithatë, ishte mosçmontimi, ose së paku shpërbërja e vetë KGB-së. Në fillim ai u mbështet në shërbimin e sigurisë për të drejtuar procesin e reformës, por në fund ai u bë forca udhëheqëse e opozitës reaksionare dhe drejtoi përpjekjen për grusht shteti në vitin 1991 që kërkoi ta rrëzonte atë. Edhe pse grushti i shtetit dështoi, paaftësia e presidentit për të ringjallur ekonominë në vdekje dhe për të ndalur një rritje të revoltave nacionaliste që u përhapën nga republikat baltike në Kaukaz ishte ajo që përfundimisht shkatërroi Bashkimin Sovjetik.

Ajo që filloi si demonstrata për transferim në pjesët periferike të perandorisë u shndërruan në lëvizje të drejtpërdrejta për pavarësi, duke u përhapur nga ana tjetër në vetë Rusinë. Gorbaçovi nuk e kuptoi kurrë pse kishte kaq shumë pakënaqësi ndaj sundimit sovjetik, por instinkti i tij demokratik nënkuptonte se ai nuk ishte gati ta shtypte atë. Pa një car të pamëshirshëm në Kremlin, qendra nuk mund të qëndronte.

Ai gjithashtu refuzoi të ndërhynte ushtarakisht për të ndaluar përmbysjen e regjimeve komuniste në Evropën Lindore, duke përkrahur atë që Genadi Gerasimov, zëdhënësi i tij, e përshkroi në mënyrë të famshme si “doktrinën e Sinatrës – ata do ta bëjnë atë sipas mënyrës së tyre”. Ai madje dha bekimin e tij për ribashkimin gjerman në 1990, në kundërshtim me qëndrimin e fortë nga shërbimet e sigurisë. Ishte një shenjë dobësie të cilën KGB-ja, struktura ushtarake dhe besnikët komunistë nuk ia falën kurrë.

Ky ishte viti kur Gorbaçovit iu dha çmimi Nobel për “rolin e tij udhëheqës në procesin e paqes”. Por tashmë autoriteti i tij në Moskë po shuhej shpejt. Ndërsa ekonomia u shemb dhe demonstruesit kërkuan pavarësi në rrugët e Talinit, Vilniusit dhe Tbilisit, ai iu kthye konservatorëve në partinë e tij, duke u përpjekur të rivendoste autoritetin sovjetik. Ishte tepër vonë. Qendra e pushtetit po lëvizte në mënyrë të pashmangshme drejt presidencës ruse të mbajtur në atë kohë nga rivali i tij i madh, Boris Jelcin.

Grushtshteti i dështuar tre-ditor i gushtit 1991 thjesht e përshpejtoi procesin e shpërbërjes. Gorbaçovi, i vendosur për një kohë të shkurtër në arrest shtëpiak në vilën e tij pushimi në Krime, nuk e mori kurrë autoritetin e tij të plotë. Partia Komuniste u ndalua dhe Jelcin u shfaq si heroi i orës. Bashkimi Sovjetik pushoi së ekzistuari më 25 dhjetor dhe lideri i tij i fundit u largua në mënyrë të turpshme në pension.

Polemikat mbi atë shpërbërje perandorake vazhdojnë edhe sot e kësaj dite. Presidenti Vladimir Putin, një ish-kolonel i KGB-së, nxitet nga besimi se rënia e Bashkimit Sovjetik ishte “tragjedia më e madhe gjeostrategjike e shekullit të kaluar”.

Mikhail Sergeyevich Gorbachev lindi më 2 mars 1931 në një familje fshatare në fshatin Privolnoye, në tokat e grurit dhe fermave të deleve të rajonit të Stavropolit në Rusinë jugore. Përvoja e tij si fëmijë nën pushtimin gjerman ishte e rëndësishme. “Brezi ynë është brezi i fëmijëve të kohës së luftës. Na ka djegur, duke lënë gjurmë si në personazhet, ashtu edhe në pikëpamjen tonë për botën”, shkruan ai në kujtimet e tij.

Ai kurrë nuk e harroi përvojën e pengimit nëpër kufomat e kalbura të ushtarëve të Ushtrisë së Kuqe nën dëborë. “Atje ata shtriheshin në baltën e dendur të llogoreve dhe kratereve, të pavarrosur, duke na ngulur sytë nga gropat e syve të zeza dhe të hapura.” Kjo e bëri atë të vetëdijshëm për kotësinë e luftës dhe të dyshonte për fuqinë e institucionit ushtarak.

Falë historisë së tij familjare, lideri i ardhshëm i partisë ishte gjithashtu i vetëdijshëm për trajtimin mizor dhe arbitrar të disidencës nën Stalinin. Të dy gjyshërit e tij pësuan persekutim në vitet 1930: njëri u internua në Siberi, tjetri u burgos dhe u mor në pyetje nga policia brutale e sigurimit të NKVD të Stalinit, pararendës të KGB-së, si një trockist i dyshuar.

Ai ende arriti të ishte në krye të klasës së tij në shkollë dhe vazhdoi në Universitetin Shtetëror të Moskës për të studiuar drejtësi në vitin 1950. Më vonë ai pranoi se ai dhe shokët e tij studentë i ishin nënshtruar “shpëlarjes masive ideologjike të trurit”. Por ai lexoi me pasion, duke deklaruar se “autorët e parë që mbollën farat e dyshimit” në mendjen e tij për sistemin komunist ishin Marksi, Engelsi dhe Lenini.

Energjik, bindës dhe dëgjues i mirë, Gorbaçovi ia detyronte promovimin e tij të shpejtë Yuri Andropov, kreut të KGB-së, i cili u bë mbrojtësi i tij më i rëndësishëm. Andropov e shihte të mbrojturin e tij si një komunist besnik që do të rinonte udhëheqjen dhe do të pastronte sistemin. Kur ishte ende nën 40 vjeç, ai u bë udhëheqës i partisë në Stavropol dhe në vitin 1978 u thirr në Moskë; u bë sekretar i bujqësisë në komitetin qendror, dy vjet më vonë u gradua në Byronë Politike.

Kur Andropov pasoi Leonid Brezhnev si lider partie në vitin 1982, ai dukej se po e ushqente Gorbaçovin si pasues të tij. Por ai vdiq dhe rruga e të mbrojturit të tij drejt lidershipit u bllokua nga Konstantin Chernenko, një besnik i Brezhnevit i vendosur për të ndryshuar procesin e reformës.

Ndërkohë, Gorbaçovi kishte takuar rastësisht njeriun që u bë frymëzuesi i tij intelektual më i rëndësishëm për reforma: Aleksandër Jakovlev, një ish-drejtues i departamentit të ideologjisë së partisë.

Ata u takuan në vitin 1983 kur Gorbaçovi ishte në një vizitë zyrtare në Kanada për të inspektuar objektet e fermave. Të bllokuar për orë të tëra ndërsa prisnin ardhjen e ministrit të fermës së Otavës, ata bënë një “shëtitje që ndryshoi botën” dhe zbuluan se ndanin ide pothuajse identike. Tre javë më vonë, Gorbaçovi e bindi Andropovin që të kthente në Moskë Yakovlev, ambasadorin sovjetik në Kanada.

Aleati tjetër i tij kyç ishte Eduard Shevardnadze, ish-udhëheqësi i partisë në Gjeorgji, i cili u bë zgjedhja e tij e frymëzuar si ministër i Jashtëm në vitin 1985 – i dërguari i tij i besuar gjatë gjithë procesit të detentimit dhe ndërtimit të besimit që i dha fund luftës së ftohtë.

Ishte instinkti i Jelcinit për të mbështetur opozitën që u tregua më i zgjuari dhe ishte hezitimi i Gorbaçovit për t’u shkëputur nga partia e tij që e shkatërroi atë. Arrestimi i tij pas grushtit të shtetit të vitit 1991 hoqi bazën e pushtetit të Gorbaçovit. Ai kurrë nuk e fali Jelcinin për pabesinë e tij.

Vdekja e gruas së tij Raisa në 1999 më pas e la Gorbaçovin të shkatërruar. I pyetur një herë se çfarë kishte diskutuar me gruan e tij, ai ishte përgjigjur me një fjalë: “Gjithçka”.

Të fundit