E enjte, 29 Shtator, 2022

EKSKLUZIVE: TË SHTUNËN NË TETOVË HIDHET GURËTHEMELI I FABRIKËS SË MAKINAVE ELEKTRIKE, INFESTIM I FAMILJES DESTANI

Një investim i madh do t’i hedhë themelet të shtunën në Zonën e Lirë Ekonomike në Tetovë. Bëhet fjalë për një investim të madh të kompanisë gjermane për prodhimin e makinave elektrike “e.Go”, e cila është në pronësi të familjes Destani, raporton KDPolitik.com.

Kompania, e cila pritet të angazhojë qindra punëtorë të rajonit, dëshiron të tërheqë vëmendjen te makina e vogël e qytetit. Ajo tashmë është dëshmuar si automjet i suksesshëm në Gjermani. Si prototip u prezantua para publikut në vitin 2017, kurse një vit më pas arriti të  numërojë mbi 3000 porosi kryesisht nga Evropa.

Me një çmim prej rreth 17.000 euro, duke marrë parasysh bonusin mjedisor, e.Go është një nga makinat elektrike më të lira aktualisht në tregun gjerman dhe global. Ka kapacitet të bart katër udhëtarë dhe nuk është projektuar për udhëtime në distanca të gjata. Sipas të gjitha studimeve që ka bërë kompania, udhëtarët ngasin mesatarisht 30 deri në 40 kilometra në ditë, andaj kanë ardhur në përfundim se nuk nevojitet një kapacitet baterie prej 300 ose 400 kilometrash. Karakteristikë e automjeteve të “e.Go” është komoditeti, i cili krijohet nga ajri i kondicionuar, sediljet e përparme me ngrohje, xhami i përparmë me ngrohje dhe nga asistenca e parkimit. Të gjitha këto janë tashmë të përfshira në çmimin bazë.

Pronari kryesor i “e.Go” është investitori financiar holandez ND Group. Pas kësaj qëndron sipërmarrësi nga Tetova me vendqëndrim në Düsseldorf, Nazif Destani, i cili është edhe themeluesi i kompanisë Ecolog. Sipas mediave gjermane, investitorë të tjerë në “e.Go” janë brende të njohura botërore, si Pirelli, ish-sekretari i thesarit të SHBA-së John Snow dhe aktori australian Hugh Jackman.

 

Naymar – ambasador i markës

Futja në një treg të fuqishëm të industrisë së automobilave elektrikë ka nxitur kompaninë të angazhojë si promotor i brendit njërin nga futbollistët më të mirë në botë – Neymar Jr. Kohë më pa ka njoftuar se ka nënshkruar një partneritet global me NR Sports, përgjegjës për menaxhimin e karrierës së Neymar Jr., që futbollisti brazilian të jetë ambasadori global i brendit “e.GO Mobile”. 

Kompania ka njoftuar se Neymar gjithashtu do të bashkëpunojë në një sërë nismash për të trajtuar elektromobilitetin dhe rritjen ekonomike në Brazil.

 

Modelet automobilistike të “e.Go”

e.GO Life

Gjenerata e parë e makinës elektrike të qytetit me katër ulëse ka filluar të prodhohet që nga prilli 2019. Bateria ka një kapacitet prej 21.5 kWh që siguron udhëtim në një distancë prej 140 km. Shasia e kornizës hapësinore prej alumini dhe lëkura e jashtme termoplastike e bëjnë atë jo vetëm shumë të qëndrueshme, por edhe të bukur.

 

e.GO Mover / Lux

Autobusi elektrik i qytetit për deri në 15 pasagjerë u zhvillua si një sipërmarrje e përbashkët e e.GO MOOVE GmbH, një ish-degë e Next.e.GO Mobile SE dhe ZF Friedrichshafen. E.GO Mover është në gjendje të operojë nivelet e automatizuara të drejtimit nga 0 deri në 4 dhe do të prodhohet në Aachen duke filluar nga viti 2021. Versioni luksoz i e.GO Mover është e.GO LUX i cili u zbulua në Motor Show 2019 në Gjenevë.

e.GO Life Sport

E.GO Life Sport është versioni sportiv i e.GO Life dhe u prezantua në Motor Show 2019 në Gjenevë për herë të parë si një makinë koncept. Derivati ​​i standardit e.GO Life ofron një dizajn më dinamik, shasi më sportive dhe performancë më të lartë në kombinim me një ambient të brendshëm me cilësi të lartë dhe një çati panoramike prej xhami. Versioni i afërt i serisë së e.GO Life Sport ishte planifikuar të zbulohej gjatë Motor Show në Gjenevë 2020, por ekspozita e motorëve u anulua për shkak të pandemisë COVID-19. Njoftimi për shtyp zëvendësues renditi një sistem fuqie 80 kW, një madhësi baterie prej 30 kWh, buzë alumini 17 inç dhe sedilje sportive si specifikime për e.GO Life Sport. Çmimi përfundimtar dhe data e prodhimit nuk janë publikuar ende.

e.GO Life Cross

Njëkohësisht me prezantimin e e.GO Life Sport në 2020, e.GO Life Cross u zbulua si makina e ardhshme koncept e e.GO. E.GO Life Concept Cross është referuar si CUV – një automjet i shërbimeve të qytetit. Standardi e.GO Life shërben si bazë, por zgjerohet me goma më të mëdha, ndryshime në shasi dhe disa pjesë shtesë. Makina koncept është 1.66 metra e lartë, 1.82 metra e gjerë dhe 3.41 metra e gjatë – rreth shtatë centimetra më shumë se modeli standard. Life Concept Cross do të ketë një fuqi prej 72 kW dhe një bateri më të madhe.

Të fundit