E mërkurë, 17 Gusht, 2022

AJ: JA SA GAZETARË JANË VRARË NGA FORCAT IZRAELITE

Të paktën 45 gazetarë janë vrarë nga forcat izraelite që nga viti 2000, sipas Ministrisë palestineze të Informacionit. Gazetarja e Al Jazeera, Shireen Abu Akleh u vra më 11 maj nga forcat izraelite në Jenin, në Bregun Perëndimor të pushtuar, përcjell KDP.

Korrespondentja 51-vjeçare e TV palestinezo-amerikane për Al Jazeera Arabic kishte veshur një jelek mbrojtës të shënuar me “PRESS” dhe qëndronte me gazetarë të tjerë kur u qëllua për vdekje.

Një tjetër gazetar palestinez, Ali al-Samoudi, u qëllua pas shpine dhe është në gjendje të qëndrueshme.

Vdekja e Abu Akleh është më e fundit në një varg të gjatë gazetarësh të vrarë nga ushtria izraelite, e cila ka një histori të gjatë të synimit të gazetarëve dhe anëtarëve të tjerë të medias.

Të paktën 45 gazetarë janë vrarë nga forcat izraelite që nga viti 2000, sipas Ministrisë palestineze të Informacionit.

Sindikata e Gazetarëve Palestinez thotë se numri i gazetarëve të vrarë është 55.

Vitin e kaluar, gjatë sulmit më të fundit të Izraelit në Gaza në maj 2021, një sulm ajror izraelit vrau Yusef Abu Hussein, një transmetues për stacionin lokal radiofonik Zëri i Al-Aqsa. Sulmi ajror synoi shtëpinë e tij në Rripin e rrethuar të Gazës, thanë familja dhe kolegët.

Të paktën 260 palestinezë u vranë gjatë bombardimeve 11-ditore që zgjatën nga 10 maji deri më 21 maj.

Në mes të sulmit të vazhdueshëm, më 15 maj, ndërtesa që strehonte zyrat e Al Jazeera dhe organizatave të tjera mediatike u shkatërrua nga një sulm izraelit.

Al Jazeera dënoi sulmin ndaj zyrave të saj dhe u bëri thirrje “të gjitha mediave dhe institucioneve të të drejtave të njeriut të bashkojnë forcat” për të denoncuar bombardimin dhe “të mbajnë përgjegjës qeverinë e Izraelit”.

Megjithatë, vrasja e gazetarëve nga forcat izraelite vazhdon.

2018: Dy gazetarë të vrarë në një javë

Në prill 2018, dy gazetarë palestinezë u qëlluan dhe u vranë nga forcat izraelite brenda një jave.

Ahmad Abu Hussein u qëllua nga forcat izraelite ndërsa mbulonte një demonstratë masive përgjatë kufirit të Gazës. 24-vjeçari, i cili u qëllua në bark gjatë një proteste pranë Jebaliya më 13 prill, vdiq nga plagët e marra. Sipas dëshmitarëve, Hussein, një fotograf për stacionin radiofonik “Zëri i Popullit” me bazë në Gaza, kishte veshur gjithashtu një jelek mbrojtës të shënuar “PRESS” në kohën kur u qëllua.

Ditë më parë, Yaser Murtaja, një fotograf i agjencisë Ain Media me bazë në Gaza, vdiq më 7 prill si pasojë e plagëve me armë zjarri të shkaktuara nga forcat izraelite një ditë më parë. Murtaja, 30 vjeç, u godit në stomak edhe pse kishte veshur një xhaketë blu të shënuar me fjalën “PRESS” ndërsa mbulonte një protestë në Khuza’a në jug të Rripit të Gazës.

2014: Viti më vdekjeprurës për gazetarët në Palestinë

Izraeli kreu sulmin e tij më vdekjeprurës në Gaza nga 8 korriku deri më 26 gusht 2014. Sulmi vrau të paktën 2,100 njerëz dhe plagosi më shumë se 11,000 të tjerë në Gaza.

Ai vit ishte gjithashtu më vdekjeprurës për gazetarët në Palestinë.

Të paktën 17 gazetarë u vranë në vitin 2014, sipas Ministrisë palestineze të Informacionit.

Të vrarët përfshinin: Abdullah Fadel Murtaja, Ali Shehta Abu Afash, Hamada Khaled Muqat, Simone Camelli, Shadi Hamdi Ayad, Abdullah Nasr Khalil Fajjan, Muhammad Majed Daher, Muhammad Nour al-Din Mustafa al-Diri, Rami Fathi Hussein Rayan, Sameh Muhammad al-Arian, Ahed Afif Zaqout, Izzat Salama Dahir, Bahaa al-Din al-Gharib, Abd al-Rahman Ziyad Ebu Hein, Khaled Riad Muhamed Hamad, Naglaa Mahmud al-Hajj, Hamed Abdullah Shehab.

2000-2012: Të paktën 25 gazetarë të vrarë

Nga fillimi i Intifadës së Dytë në vitin 2000 deri në vitin 2012, të paktën 25 gazetarë të tjerë u vranë nga forcat izraelite.

Të vrarët përfshinin: Muhamed Musa Abu Eisha (2012), Mahmud Ali Ahmad al-Koumi (2012), Hussam Muhammad Salama (2012), Cevdet Kiliclar (2010), Alaa Hammad Mahmoud Murtaja (2009), Ihab Jamal (2009), Hassan Al-Wahidi (2009), Basil Ibrahim Faraj (2009), Omar Abdel-Hafiz Al-Silawi (2009), Fadel Sobhi Shana’a (2008), Hassan Ziyad Shaqoura (2008), Muhammad Adel Ebu Halima (2004), Khalil Muhammad Khalil Al-Zaben (2004), James Henry Dominic Miller (2003), Nazih Adel Darwaza (2003), Fadi Nashaat Alawneh (2003), Issam Mithqal Hamza Al-Talawi (2002), Imad Sobhi Abu Zahrad (2002), Bahjat Al-Alami (2002), Jamil Abd Allah Nawara (2002), Ahmed Noaman (2002), Raffaele Chirilo (2002), Muhammad Abdul-Karim Al-Bishawi (2001), Othman Abdul-Kader Al-Qatani (2001), Aziz Youssef Al-Tanh (2000).

Mungesa e përgjegjësisë së Izraelit

Vrasja e Abu Akleh sërish vë në qendër të vëmendjes mungesën e përgjegjësisë kur bëhet fjalë për sulmet vdekjeprurëse izraelite kundër gazetarëve dhe punonjësve të medias.

Izraeli ka ofruar të kryejë një hetim të përbashkët për vrasjen e Abu Akleh me autoritetet palestineze, një propozim të cilin autoritetet palestineze e kanë refuzuar.

Rekordi i Izraelit në kryerjen e hetimeve të tilla është përshkruar si “mekanizma” për zbardhjen.

Duke folur për Al Jazeera të mërkurën, Omar Shakir, drejtor i Izraelit dhe Palestinës për Human Rights Watch, tha se nuk mund t’i besohet Izraelit që t’i dënojë përgjegjësit.

“Realiteti është se nuk ka asnjë përgjegjësi për ato lloj abuzimesh kur bëhet fjalë për veprimet e autoriteteve izraelite,” tha Shakir.

BE-ja, SHBA-ja dhe OKB-ja, si dhe qeveritë dhe organizatat e tjera ndërkombëtare, kanë bërë thirrje tani për një hetim të plotë, të pavarur dhe të paanshëm për vrasjen e Abu Akleh – gazetarit të fundit që u vra duke mbuluar Palestinën.

Të fundit