E premte, 2 Dhjetor, 2022

VETËVRITET ISH-BOSSI i F1: “NUK KISHA ZGJEDHJE TJETËR”

Ish-bossi i Formula 1, Max Mosley, vrau veten duke shtënë në kokë me një armë gjahu në dhomën e tij të gjumit në Chelsea, pasi mësoi se i kishin mbetur vetëm disa javë jetë pas muajsh të tëra trajtimi për kancerin limfoma, raportojnë mediat britanike,  përcjell KDP.

Dhimbja kronike e zorrëve dhe e fshikëzës që ai po përjetonte mund të reduktohej vetëm me kujdes paliativ, por jo të kurohej.

Një natë më parë, Mosley i kishte thënë shërbëtores së tij se ishte ‘ngopur nga jeta’ dhe se do të vriste jetën, përpara se të hante vaktin e fundit me gruan e tij Jean, e cila jetonte në një shtëpi të veçantë disa dyer më tutje.

“Nuk kisha zgjedhje tjetër”, kishte shkruar në letrën e lënë pas vetëvrasjes.

Në një regjistrim të momenteve të fundit të tij, ndihmësi i tij personal prej 20 vitesh Henry Alexander tha se ai kishte shkuar në shtëpinë e Mosley-t me kërkesën e tij rreth orës 15:00 një ditë para se të vriste veten. “Ai ishte ulur në një kolltuk në mënyrë të dëshpëruar. Ai më foli dhe më tha se isha i mrekullueshëm dhe më falënderonte. Më tha se ishte lodhur, kishte qëllime të vriste veten. Iu luta të rimendonte dhe i thashë, ‘të lutem, duhet të ketë rrugë tjetër’.”

Mosley, babai i të cilit Sir Oswald Mosley ishte lideri i kohës së luftës i Unionit Britanik të Fashistëve dhe një simpatizant i Hitlerit, ishte një president i hapur i FIA-s, organi drejtues i Formula 1, për 16 vjet midis 1993 dhe 2009.

 

Të fundit