E mërkurë, 17 Gusht, 2022

Pesë arsyet pse Putini “me fytyrë të ënjtur” mund të jetë i sëmurë rëndë

 

Të paktën pesë faktorë tregojnë dyshimet se vendimi i tij i tmerrshëm për të pushtuar Ukrainën mund të mbështetet jo nga gjendja e tij mendore, efektet e izolimit nga Covid ose mendjemadhësia, por nga një gjendje fizike që e nxiti të luante kumar për një fitore të shpejtë.

1. Pamja e Putinit

Presidenti rus është shfaqur dukshëm më i fryrë rreth fytyrës dhe qafës kohët e fundit.

Kjo ka çuar në sugjerime se ai mund të jetë nën trajtim me steroide.

Efektet anësore të steroideve përfshijnë rritjen e rrezikut të infeksionit, si kolla dhe ftohjet, dhe “ndryshimet e humorit dhe sjelljes”.

“Ndonjëherë, kur merren në doza më të larta, steroidet mund të shkaktojnë konfuzion ose ndryshime në të menduarit,” sipas Macmillan Cancer Support. “Kjo mund të përfshijë mendime të çuditshme ose të frikshme.” 

Në nëntor 2020, Putin pësoi një kollë të zgjatur gjatë një takimi televiziv me ministrin e tij të financave. Pamjet u redaktuan më vonë dhe Kremlini tha se ai ishte “absolutisht mirë”. 

Sipas Fiona Hill, ish-ekspertja e lartë britanike e Shtëpisë së Bardhë për Rusinë, Putin “nuk po duket aq i mrekullueshëm” për momentin.

Zonja Hill, e cila e ka takuar Putinin më shumë se një herë, tha: “Ai ka qenë mjaft i fryrë. Ne e dimë se ai është ankuar për probleme me shpinën. Edhe nëse nuk është diçka më e keqe se kaq, mund të jetë se ai po merr doza të larta të steroideve, ose mund të ketë diçka tjetër.

“Duket se ka një urgjencë për këtë [pushtim] që mund të nxitet gjithashtu nga faktorë personal.” 

(Fytyra e zotit Putin është shfaqur më e plotë kohët e fundit)

2. Tavolinat e gjata

Njerëzit me sistem imunitar të dobësuar janë në rrezik më të lartë të kontraktimit të rasteve të rënda të koronavirusit dhe infeksioneve të tjera.

Kjo përfshin ata që marrin ilaçe që shtypin imunitetin.

Ka pasur shumë spekulime se pse zoti Putin është përfshirë në një distancë kaq ekstreme sociale.

Emmanuel Macron u detyrua të ulej në anën tjetër të një tavoline prej 13 metrash.

Gjatë një takimi televiziv, vetë ministri i jashtëm i Putinit, Sergei Lavrov, ishte ulur gjithashtu në anën tjetër të një tavoline absurde të gjatë.

Dhe në një takim ku ai poshtëroi shefin e tij të spiunazhit, zyrtarët më të lartë të sigurisë së Putinit, të gjithë duhej të uleshin në anën tjetër të një dhome gjigante mermeri.

(Distancim social ekstrem: Macron nuk u lejua askund afër Putinit)

Rastet me Covid janë rritur në Rusi kohët e fundit, por përpjekjet e jashtëzakonshme për ta mbajtur zotin Putin në një “flluskë” shkojnë shumë muaj më parë.

Shumë nga ata që hyjnë në praninë e tij janë detyruar të karantinohen në hotele për dy javë më parë, duke përfshirë drejtues biznesi, politikanë dhe stafi.

Ka pasur gjithashtu raporte për një tunel që çon në zyrën e tij në të cilin vizitorët janë spërkatur me dezinfektues.

Ndërkohë, Joe Biden, i cili është një dekadë më i vjetër, ka qenë duke u grumbulluar rreth një tavoline relativisht të vogël në dhomën e situatave bërryl për bërryl me këshilltarët e tij.

Putin, 69 vjeç, thotë se ka marrë vaksinën Sputnik, por ajo nuk është filmuar.

Masat e tij ekstreme për të shmangur virusin do të kishin kuptim nëse ai do të kishte një gjëndje të keqe shëndetësore.

Por çuditërisht, ai shtrëngoi duart, dhe u ul pranë, presidentit brazilian të pavaksinuar Jair Bolsonaro disa javë më parë.

3. Inteligjenca

Senatori republikan amerikan, Marco Rubio, sugjeroi në fundjavë se “diçka nuk shkon” me Putinin.

Z. Rubio nuk është teoricien i rastësishëm konspiracionit në internet. Ai është republikani i lartë në Komitetin e Inteligjencës së Senatit.

Si i tillë, ai sheh inteligjencën e klasifikuar, për të cilën nuk mund të flasë.

Megjithatë, ai ka lirinë të lëshojë sugjerime. Dhe kështu ka bërë.

Rubio tha: “Do të doja të mund të ndaja më shumë, por tani për tani, mund të them se është shumë e qartë për shumë njerëz që diçka nuk shkon me Putinin.

“Ai ka qenë gjithmonë një vrasës, por problemi i tij tani është i ndryshëm dhe domethënës”.

Rubio më vonë tha se Putin “duket se ka disa probleme shëndetësore neuro/fiziologjike”. 

Ai nuk dha detaje se çfarë e informonte opinionin e tij.

(Senatori Marco Rubio pasi u informua për informacionet më të fundit për Ukrainën)

Ka sugjerime në rritje se nëse SHBA ka inteligjencë se zoti Putin është i sëmurë, duhet ta publikonin.

Një ish-zyrtar i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë i tha Telegrafit se SHBA-ja duhet ta “kthejë në personale” dhe të lëshojë çdo gjë që ka për Putinin.

Dyshime mund të kenë edhe francezët. Vlerësimi i një zyrtari francez, pas takimit maratonë të Macron me Putinin përpara pushtimit, la të kuptohej diçka.

Zyrtari u citua të thoshte se zoti Putin “nuk ishte i njëjtë” si kur Macron e takoi atë dy vjet më parë. Ai ishte më i ngurtë dhe ideologjik dhe, në disa aspekte, ishte “i shkrirë”. 

Nuk ka ende një përgjigje të prerë se pse zoti Putin u zhduk nga publiku për 10 ditë në 2015. Spekulimet për një frikë shëndetësore u hodhën poshtë në atë kohë.

4. Akademiku rus pretendon se Putin ka sëmundjen e Parkinsonit dhe kancerin 

Në nëntor 2020, profesori Valery Solovei, një ish-historian në Institutin Shtetëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Moskë, u citua të thoshte se zoti Putin mund të kishte sëmundjen e Parkinsonit dhe kancerin.

Ai gjithashtu sugjeroi që Putin mund të jetë gati të largohet nga puna në vitin 2021 për shkak të frikës për shëndetin e tij.

Në atë kohë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se ishte “marrëzi absolute” dhe “çdo gjë është në rregull me presidentin”.

I pyetur nëse Putin po planifikonte të largohej në të ardhmen e afërt, Peskov tha: “Jo”.

Prof Solovei dha dorëheqjen nga instituti, ku ai ishte kreu i departamentit të marrëdhënieve me publikun, në vitin 2019, duke thënë se “presioni politik” ishte përgjegjës për largimin e tij.

Ai u arrestua më vonë në një protestë të opozitës në Moskë.

5. Afati kohor i përshpejtuar i Putinit 

Në misionin e tij për të rivendosur atë që ai e konsideron tokën ruse të humbur, zoti Putin më parë kishte pasur një pikëpamje të gjatë.

Në vitin 2008 ai pushtoi Gjeorgjinë në mbështetje të republikave të vetëshpallura të Osetisë së Jugut dhe Abkhazisë.

Gjashtë vjet më vonë, ai aneksoi Krimenë.

Sipas ndryshimeve në kushtetutën ruse të bëra në fillim të vitit 2021, ai mund të qëndrojë president deri në vitin 2036.

Kjo do t’i jepte atij mjaft kohë për grabitje në rritje të tokës, ato që Perëndimi mund ta konsideronte si “inkursione të vogla” të dënueshme vetëm me një shuplakë në dore.

Për këto arsye, shumë vëzhgues të Putinit prisnin që ai të adoptonte “taktika të sallamit”, duke marrë Ukrainën “fetë pas fete” gjatë një periudhe kohore.

Ata kanë mbetur në mëdyshje se pse ai do të merrte një lojë të tillë për të pushtuar të gjithë Ukrainën, një vend me 44 milionë banorë, me një lëvizje të vetme me një forcë që ekspertët ushtarakë thonë se nuk ishte e mjaftueshme.

Kjo vetëm sa shton dyshimin se, ndoshta, shëndeti i tij do të thoshte se po i mbaronte koha.

/The Telegraph, përshtati në shqip ©LAPSI.AL

Të fundit