E premte, 19 Gusht, 2022

I KUJT ËSHTË AVIONI FANTAZMË QË RRËZOI 6 MIG-A RUSË MBI UKRAINË?

Mediat sociale janë ndezur nga pretendimet e çuditshme të një piloti të njohur si “Fantazma e Kievit”, i cili thuhet se po përshkon qiejt dhe po rrëzon avionët rusë – por a ekziston vërtet fluturuesi ukrainas?

Një numër videosh të postuara në Twitter treguan një avion që fluturonte në qiell, mes spekulimeve se piloti rrëzoi gjashtë avionë rusë në ditën e parë të luftës së Vladimir Putin me Ukrainë, përcjell KDP.

Një foto që pretendon të tregojë pilotin e luftëtarëve Mig-29 u postua të premten nga ish presidenti ukrainas Petro Poroshenko, duke shtuar në spekulime shfrytëzimet mund të jenë të vërteta.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka kapur gjithashtu thashethemet për heroizmin e fluturuesit dhe postoi një imazh të një MiG-29 si pjesë e një postimi që raportonte se pilotët në pension po ktheheshin në forcat ajrore.

 

Të fundit