E premte, 19 Gusht, 2022

Kriza Rusi-Ukrainë, UEFA: “Për momentin finalja e Champions League mbetet në Shën Petersburg”

KRIZA RUSI- Kriza Rusi-Ukrainë, UEFA: “Për momentin finalja Champions League mbetet në Shën Petersburg” Organi më i lartë evropian mohon hipotezat e nxjerra nga mediat.

Përshkallëzimi i krizës mes Rusisë dhe Ukrainës mund të detyrojë UEFA-n të ndryshojë vendin e finales së Ligës së Kampionëve të planifikuar për në 28 maj në Shën Petersburg. Organi kryesor i futbollit evropian po monitoron me kujdes evoluimin e konfliktit, edhe nëse nuk pritet asnjë lajm për momentin. “UEFA po monitoron vazhdimisht dhe nga afër situatën. Për momentin nuk ka plane për ndryshim të vendit të ndeshjes”, thuhet në deklaratë.
Aneksimi i Donbass nga Rusia me dërgimin pasues të trupave shqetëson të gjithë botën, gjithashtu mund të ketë pasoja në botë e futbollit. UEFA ka mohuar zërat që qarkullojnë në Britaninë e Madhe se akti i fundit i Champions-it mund të zhvendoset nga qyteti rus i Shën Petersburgut në stadiumin Wembley të Londrës. Nëse kjo ndodh, do të ishte hera e tretë radhazi që vendi i caktuar ndryshon: në vitin 2020 urgjenca e koronavirusit detyroi UEFA-n të organizonte një Tetë finale në Lisbonë në kurriz të Stambollit, ndërsa vitin e ardhshëm finalen Chelsea-Manchester City. u zhvendos edhe në Portugali, por në Porto, për shkak të vështirësive të pakapërcyeshme të udhëtimit për tifozët anglezë pas përfshirjes së Turqisë në listën e kuqe të udhëtimeve nga Mbretëria e Bashkuar. Përcjell KDP nga Sportmediaset.it

Të fundit