E mërkurë, 17 Gusht, 2022

EVROPA GJENDET PARA NJË LUFTE QË S’ËSHTË PARË NGA VITI 1945, PARALAJMËRON GJENERALI BRITANIK

Një gjeneral britanik ka paralajmëruar se Evropa po përballet me një luftë në një shkallë që nuk është parë që nga disfata e Gjermanisë naziste, pasi Vladimir Putin urdhëroi trupat e tij në Ukrainë – duke e vënë atë në një kurs përplasjeje me Perëndimin, përcjell KDP.

Sir Richard Sherriff, i cili shërbeu si zëvendës komandant suprem i NATO-s nga viti 2011 deri në 2014, tha se ‘pushtimi’ i Ukrainës brenda natës ‘mund të kthehet në një luftë katastrofike… në një shkallë që nuk është parë në Evropë që nga viti 1945’.

Ai gjithashtu e përshkroi situatën aktuale si ‘momentin më të rrezikshëm’ me të cilin është përballur Evropa që nga kriza e raketave Kubane në 1962.

“Unë mendoj se është e vështirë të mbivlerësohet serioziteti i situatës,” i tha ai BBC.

Ndërsa çdo luftë fillimisht do të ishte midis Ukrainës dhe Rusisë, Sir Richard tha se mundësia që NATO mund të përfshihej është ‘shumë reale’.

Ai tha për programin “Today” të Radio 4 se “NATO-ja duhet të menaxhojë muret tani” dhe Perëndimi duhet të “supozojë më të keqen” kur bëhet fjalë për strategjinë bërthamore të Rusisë.

Sir Richard foli pasi Putini mbrëmë nënshkroi një urdhër që njihte dy nga provincat lindore të Ukrainës – Donetsk dhe Luhansk – si republika të pavarura.

Pjesë të provincave janë pushtuar nga separatistët pro-rusë që kur Putin pushtoi vendin për herë të fundit në vitin 2014, në një konflikt që ka marrë 14,000 jetë.

Ndërsa Rusia dihet gjerësisht se ka mbështetur separatistët, duke përfshirë edhe forcat e saj të armatosura, Kremlini gjithmonë ka mohuar të ketë çizme në terren.

Por kjo ndryshoi mbrëmë kur Putin urdhëroi tanke dhe trupa përtej kufirit për të mbrojtur të dy rajonet, duke krijuar një përplasje me udhëheqësit perëndimorë dhe NATO-n.

Videot treguan automjete të blinduara në qytetin e Donetsk të enjten herët, dhe ndërsa shenjat nuk ishin të dukshme, ka pak dyshim se ato janë ruse.

Udhëheqësit perëndimorë tani po vendosin se si të përgjigjen.

Të fundit