E mërkurë, 17 Gusht, 2022

BIZNESET E AMBASADORIT MË TË FUQISHËM TË EVROPËS

Një hulumtim i mediave amerikane dhe gjermane kanë vënë në shënjestër Wolfgang Ischinger, organizatorin e Konferencës së Sigurisë në Mynih. Këto media pretendojnë se ai e ka transformuar Konferencën në një mbledhje globale elitare – dhe ka pasur mjaft përfitime për veten e tij në këtë proces, përcjell KDP.

Wolfgang Ischinger është diplomati veteran gjerman dhe kryetar i Konferencës vjetore të Sigurisë së Mynihut. Ai shpesh ka organizuar takime midis liderëve nga Ballkani dhe diplomatëve të lartë evropianë dhe amerikanë, sidomos në periudhën kur zemërimi u shpërtheu mbi përparimin e ngadalshëm që vendet nga rajoni po bënin drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Takimet janë mbajtur në dhoma të mbyllura për publikun. Një prej tyre kishte ndodhur në fillim të vitit 2020.

“Duhet të na thoni nëse na doni apo jo”, tha presidenti serb Aleksandar Vuçiç në drejtim të evropianëve me zhgënjim të dukshëm, sipas dëshmitarëve. “Ne nuk kemi premtime nga askush në Evropë.”

Pjesëmarrësit e listës A në dhomë përfshinin Andreas Michaelis, zëvendësministrin e jashtëm gjerman dhe Philip T. Reeker, një zyrtar i lartë nga Departamenti i Shtetit i SHBA-së me përgjegjësi për rajonin. Ischinger dhe ekipi i tij nuk mund të përballonin që takimi i profilit të lartë të dilte jashtë binarëve.

“Le të jemi pozitivë dhe t’i çojmë gjërat përpara,” i tha Ischinger Vuçiqit me tone qetësuese, duke shtuar se sa i lumtur ishte që konferenca e tij kishte arritur të realizonte një “bashkim familjar të Ballkanit Perëndimor”.

Ajo që Ischinger nuk e përmendi atë ditë në shkurt 2020 – dhe ajo që pakkush në dhomën në majë të hotelit Bayerischer Hof të Mynihut e dinte – ishte se ambasadori kishte një interes privat tregtar në suksesin e takimit.

Kosova, e përfaqësuar në mbledhje nga presidenti dhe kryeministri i ri, kishte qenë klient i Agora Strategy Group, kompani konsulencë që Ischinger themeloi në vitin 2015. Vetëm javë para konferencës, një qeveri e re kishte marrë detyrën në Kosovë dhe Agora ishte i prirur për të mbajtur gjallë marrëdhënien.

Si diplomat, Ischinger kishte punuar në Ballkan. Por në mbledhje të tilla, më shumë se stabilitetin rajonal, ai në mendjen e tij kishte diçka tjetër. Një ish-bashkëpunëtor tha: “Ai donte të bënte para.”

Në vitin 2016, në kohën e krizës politike në Maqedoninë e Veriut, ai organizon ngjarje ekskluzive në restorante elite në Berlin, ku i ftuar ka qenë ish-kryeministri Nikola Gruevski.  Në atë mblidhje marrin pjesë figura të fuqishme të politikës gjermane.

Që nga largimi i tij nga shërbimi i jashtëm i Gjermanisë gati 15 vjet më parë, ambasadori e ka transformuar Konferencën e Sigurisë së Mynihut nga një mbledhje vjetore e përgjumur e luftëtarëve të ftohtë dhe të politikave të jashtme në një cirk udhëtues gjatë gjithë vitit të elitave globale, i populluar nga dhjetëra krerë shtetesh, nga Joe Biden te presidenti i Estonisë, titanët e Silicon Valley duke përfshirë Mark Zuckerberg, dhe madje edhe këngëtarë si këngëtari i U2 Bono. Në këstin e këtij viti, i cili filloi të premten, zëvendëspresidentja e SHBA Kamala Harris është ndër të ftuarit e nderit.

Për Ischingerin, megjithatë, procedurat kanë të bëjnë më shumë se debate të larta mbi çështjet globale ose fërkime të bërrylit të profilit të lartë.

Këto aktivitete kanë mjegulluar linjat midis roleve të tij publike dhe private dhe kanë krijuar një fushë të minuar konfliktesh interesi, thonë kritikët – duke përfshirë disa ish-kolegë. Ndonëse e strukturuar ligjërisht si një organizatë jofitimprurëse e pavarur, Konferenca e Sigurisë së Mynihut varet nga qeveria gjermane për financimin dhe legjitimitetin, duke e bërë rolin e kryetarit publik, në praktikë, nëse jo me ligj. Për shembull, jo vetëm që përfaqësuesit e qeverisë ulen në komitetet mbikëqyrëse të MSC, por ushtria gjermane ofron logjistikën për ngjarjen, e cila transmetohet në mbarë botën nga Deutsche Welle, një kanal lajmesh në pronësi të qeverisë.

“Nga perspektiva e qeverisjes, është shumë e diskutueshme sepse qeveria gjermane i ka dhënë atij vulën zyrtare të miratimit, të cilën ai e ka përdorur për të bashkuar interesat publike dhe private,” tha një ish-bashkëpunëtor i Ischinger, i cili, si të tjerët të njohur me administrimin e tij të Konferenca, foli në kushte anonimiteti.

Ischinger këmbëngul se ai u është përmbajtur standardeve më të larta etike si kryetar dhe refuzon sugjerimet se ai ka vënë ndonjëherë interesat e tij mbi ato të konferencës.

“Kam bërë më të mirën time gjatë 14 viteve për të siguruar që të mos ketë përzierje të detyrës ndaj Konferencës së Sigurisë së Mynihut me pasurimin personal,” tha ai në një konferencë shtypi për të parë ngjarjen e kësaj jave.

I qetë, telegjenik dhe folës i qetë si në gjuhën gjermane ashtu edhe në gjuhën angleze me theks amerikan, ai u vendos në një rol të politikës së jashtme të Gjermanisë dhe nuk e humbi kurrë shansin për të dalë para mikrofonit.

Ndërsa Ischinger pëlqen ta përshkruajë ngjarjen kryesore të MSC si “Oscar për politikën e sigurisë”, një metaforë më e përshtatshme mund të jetë “Davos me armë”.

Pavarësisht nga ideali i MSC-së për të promovuar “paqen përmes dialogut”, ngjarjet e tij drejtohen gjithashtu nga të njëjtat instinkte që i tërheqin elitat te kushëriri i tij zviceran: prestigji, fuqia dhe paraja.

Fluksi i parave të gatshme të korporatave është i dukshëm në buxhetin e MSC, i cili është rritur që kur Ischinger mori drejtimin – nga vetëm disa qindra mijë euro në financim publik në 2008 në rreth 10 milionë euro sot, kryesisht nga fondet e korporatave. Ndërsa kapaciteti i kufizuar i Bayerischer Hof, hoteli i Botës së Vjetër në qendër të Mynihut që shërben si vend i konferencës, ka penguar pjesëmarrjen e përgjithshme të shpërthejë, vendet e disponueshme janë më të lakmuara se kurrë, veçanërisht për ata nga bota e kontraktimit të mbrojtjes. dhe fusha të tjera të lidhura me sigurinë për të cilat MSC është ngjarja kryesore e rrjetit në kalendar.

“Çfarëdo që të ishte më parë, tani ka të bëjë me takimet e shpejta,” tha një vizitor diplomatik i gjatë në konferencë.

Të ftuarit zyrtarë nuk paguajnë për të marrë pjesë (ata janë tërheqja kryesore), por korporatat shpenzojnë miliona për të sponsorizuar konferencën. Kjo mbështetje zakonisht mbart privilegjin e dërgimit të drejtuesve të kompanisë në korridoret e Bayerischer Hof.

Paratë që paguajnë korporatat shkojnë në organizatën jofitimprurëse që drejton Konferencën e Sigurisë në Mynih. Siç ndodh, shumë nga të njëjtat biznese – duke përfshirë gjigantin e kontabilitetit EY, siguruesin Allianz, kontraktorin gjerman të mbrojtjes Hensoldt dhe Investcorp me bazë në Bahrein, një kompani globale investimesh — kanë (ose kanë pasur) marrëdhënie të ndara me Ischinger, qoftë si klient i Agora ose me ambasadorin që shërben si anëtar i bordeve të tyre.

Me akses pothuajse të pakrahasueshëm te liderët kryesorë botërorë dhe autoritetin përfundimtar mbi listën e të ftuarve të MSC, Ischinger është një njeri me të cilin ka shumë që janë të etur të bëjnë biznes.

“Mysafirë personalë”

Në pamje të parë, mund të duket normale që një ish-zyrtar qeveritar i pozitës së Ischinger t’i shesë shërbimet e tij ofertuesit më të lartë pas largimit nga detyra.

Megjithëse nuk është e pazakontë që ish-zyrtarët të përpiqen të përfitojnë nga ekspertiza e tyre, shumica e bëjnë këtë pasi të kenë lënë plotësisht shërbimin shtetëror. Ajo që e bën të dukshëm shembullin e Ischinger është roli gjysmë publik që ai luan si kreu i Konferencës së Sigurisë së Mynihut, pa të cilin karriera e tij e biznesit ka të ngjarë të kishte qenë shumë më pak fitimprurëse.

MSC është një ngjarje e financuar dhe e sponsorizuar nga qeveria. Paratë e tatimpaguesve përbënin rreth 15 për qind të buxhetit të saj vjetor në vitin 2020, në konferencën e fundit me prani fizike. Qeveria federale dhe shteti i Bavarisë gjithashtu ndihmuan së fundi në pajisjen e fondacionit që kontrollon konferencën me një donacion të kombinuar prej 3 milion €.

Edhe pse një vërshim i sponsorizimeve të korporatave nga Microsoft tek Goldman Sachs ka nxitur zgjerimin e konferencës nën Ischinger, ngjarja do të ishte e paimagjinueshme pa angazhimin e drejtpërdrejtë të qeverisë, qoftë në aspektin e sigurimit të mysafirëve të shquar ndërkombëtarë apo dërgimit të zyrtarëve dhe politikanëve të lartë gjermanë.

Në njohje të rolit të veçantë që luan në krye të konferencës, zyra e jashtme gjermane vendosi të lejojë Ischinger të vazhdojë të përdorë titullin e tij ambasador (pa shtimin e “retd.”, siç është zakon për ambasadorët gjermanë që janë larguar nga shërbimi diplomatik) .

“Ky është një sinjal i qartë,” tha një zyrtar i lartë i Ministrisë së Jashtme gjermane.

Një person i afërt me ministrinë tha se Ischinger-it i lejohet të përdorë titullin vetëm për aq kohë sa ai mbetet kryetar, duke vënë në dukje se në atë cilësi ai kishte kryer detyra të një natyre diplomatike, duke përfshirë vizita të rregullta jashtë vendit për t’u takuar me zyrtarë të lartë të qeverisë.

Ischinger nuk merr një rrogë nga Konferenca e Sigurisë së Mynihut për rolin e tij si kryetar, por pozicioni i tij, i cili i jep atij të drejtën ekskluzive për të vendosur se kush lejohet të marrë pjesë në ngjarjen vjetore, ia vlen peshën e tij në ar.

“Kryetari i konferencës u bën ftesa pjesëmarrësve dhe vëzhguesve,” thuhet në listën e pjesëmarrësve të MSC, duke shtuar se të gjithë të ftuarit janë “mysafirë personalë të kryetarit”.

Kur Ischinger mori përsipër MSC në 2008, konferenca nuk ishte puna e tij e vetme – apo edhe ajo kryesore. Diplomati kishte një angazhim tjetër, më fitimprurës, si lobist kryesor për Allianz me qendër në Mynih, një nga siguruesit më të mëdhenj në botë.

Ishte një marrëdhënie simbiotike. Shumë prej të njëjtave qeveri që Ischinger i duheshin për të lobuar në shërbim të Allianz-it, si Kina apo India, dërguan gjithashtu përfaqësues në konferencë. Michael Diekmann, shefi ekzekutiv i atëhershëm i Allianz, ishte një tjetër i rregullt dhe shërbeu si anëtar i këshillit këshillues të MSC.

Allianz ishte gjithashtu një sponsor i MSC dhe madje e furnizoi konferencën me karrige. Zyra e MSC në Berlin, ku banon Ischinger, ndodhej në selinë e madhe të Allianz-it në Berlin me pamje nga Porta e Brandenburgut, duke e bërë atë vendin e përsosur për të pritur mysafirë të huaj. Për sytë e jashtëm, rolet e dyfishta të diplomatit u turbulluan në një.

Allianz tha në një deklaratë me shkrim se rolet e dyfishta të Ischinger, të cilat lejoheshin në mënyrë eksplicite nga kontrata e tij me siguruesin, “kurrë nuk çuan në konflikt interesi”.

Në vitin 2014, Ischinger la punën e tij si lobist i Allianz. Për të fituar para të vërteta, u tha Ischinger bashkëpunëtorëve në atë kohë, ai duhej të bënte diçka më ambicioze.

Siç ndodhi, detyrimi i Ischinger përfundoi në vitin 2014, tre vjet pasi ai arriti moshën zyrtare të pensionit të ministrisë, sipas zyrtarit pranë ministrisë.

Deri atëherë, përpjekjet e tij për të modernizuar dhe zgjeruar konferencën kishin ngritur tashmë profilin e ngjarjes dhe një rritje e konflikteve nga Lindja e Mesme në Ukrainë i kishte vënë çështjet e sigurisë përsëri në krye të agjendës globale.

Për vite me radhë, Ischinger ua kishte ofruar në heshtje mendimin e tij për botën njerëzve si George Soros dhe kontakteve të tjera të njohura të konferencës, pa pagesë. Pas largimit nga Allianz, ai vendosi të përpiqet të shesë atë këshillë duke themeluar konsulencën e tij në mesin e 2015.

Agora Strategy Group i ofroi diplomatit veteran një mundësi për të korrur përfitimet e plota financiare të asaj që ai ndërtoi në MSC.

Në faqen e saj të internetit, Agora thotë se firma “ka lindur nga Konferenca e Sigurisë në Mynih”. Në fakt, ajo kurrë nuk e preu kordonin e kërthizës.

Zyrat e firmës janë vetëm një gur larg nga Bayerischer Hof. Drejtuesit e saj në vitet e kaluara kanë shpërndarë në heshtje kartat e aksesit elektronik gjatë ngjarjes për klientët e mundshëm, duke i ftuar ata në ahengje në mbrëmje në selinë e Agora.

Tërheqje por jo jashtë

Së bashku me Ischinger, i cili u bë kryetar, dy burrat që morën përgjegjësinë për drejtimin e përditshëm të Agora erdhën të dy nga Konferenca e Sigurisë së Mynihut. Njëri prej tyre, Benedikt Franke, nuk u largua kurrë. Për vite me radhë, ai mbante dy kapele: njëra si shefi operativ i MSC, tjetri si bashkëdrejtues ekzekutiv i Agora.

Ischinger solli gjithashtu dy nga biznesmenët më të lidhur në Gjermani si investitorë, sipas dosjeve financiare: Christoph Walther, ish-kreu i komunikimit në prodhuesin e makinave DaimlerChrysler dhe themelues i CNC, një firmë PR me bazë në Mynih; dhe Kurt Lauk, një ish-anëtar i bordit drejtues të DaimlerChrysler, anëtar i Parlamentit Evropian dhe një kryetar i gjatë i lobit të biznesit të Unionit Kristian Demokrat, i njohur si Wirtschaftsrat.

Ischinger i njihte mirë të dy burrat. Walther dhe Ischinger kanë lidhje të forta me Demokratët e Lirë, për të cilët njeriu i PR kishte qenë strateg i fushatës dhe këshilltar i liderëve partiakë.

Lauk, një vendas i Gjermanisë jugperëndimore si Ischinger dhe i lindur në të njëjtin vit, u zhvendos në të njëjtat qarqe elitare ndërkombëtare. Të dy janë veteranë të Takimit vjetor të Bilderberg, një mbledhje e rregullt e elitave të biznesit dhe politikës globale të mbuluara me fshehtësi.

Ashtu si me atë mbledhje me dyer të mbyllura, aktiviteteve të Agora kryesisht u mungon transparenca. Detajet e plota se për kë punon Agora, çfarë përfshin ajo punë dhe sa kushton nuk janë të disponueshme publikisht dhe firma nuk ka asnjë detyrim ligjor për të bërë publike informacionin.

Njerëz të njohur me marrëdhëniet e firmës thonë se ajo gjeneron mes 2 dhe 3 milionë euro të ardhura në vit, me një listë klientësh që ka përfshirë qeveritë e Katarit, Gjeorgjisë dhe Kosovës, si dhe kompani si EY. Ajo që ndajnë të gjithë këta klientë Agora është një lidhje me Konferencën e Sigurisë në Mynih.

Në vitin 2018, pas zhurmave brenda firmës për rrezikun e konfliktit të interesit midis roleve të dyfishta operacionale të Ischinger në MSC dhe Agora, ambasadori vendosi të largohej si kryetar i konsulencës, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje. Ai u zëvendësua në bord, i cili përfshin gjithashtu Lauk dhe Walther, nga një njeri i besuar prej kohësh, Harald Braun, një zëvendësministër i jashtëm gjerman në pension, i cili kaloi dekada me Ischinger në shërbimin diplomatik.

Disa muaj pasi Ischinger dha dorëheqjen, Franke hoqi dorë gjithashtu nga pozicioni i tij në Agora për t’u fokusuar në MSC, ku tani është CEO. MSC tha se Franke nuk mori kurrë pagesë për punën e tij në Agora dhe Franke tha se ai shiti aksionet e tij kur u largua nga Agora.

MSC nuk iu përgjigj pyetjeve nëse bordi i saj kishte diskutuar vendimin e Ischinger për të filluar Agora ose nëse bordi ishte në dijeni se cilët ishin klientët e konsulencës. Agora tha se si një kompani private nuk mund të jepte detajet e strukturës së saj aksionere.

Pas dorëheqjes si kreu i bordit të Agora, Ischinger mori titullin “kryetar nderi” dhe mbetet fytyra e përpjekjeve promovuese të firmës.

Megjithatë, angazhimi i tij me dhe për Agora mbeti aktiv.

Ai vazhdoi të përdorte ngjarjet MSC për të ofruar shërbimet e firmës për klientët e mundshëm, për shembull. Në një përgjigje me shkrim ndaj pyetjeve nga POLITICO në lidhje me lidhjet e Ischinger me Agora, MSC tha se nuk shihte asgjë të pakëndshme në lidhje me praktikën sepse si një forum jofitimprurës, nuk mund të ofronte vetë këshilla të tilla.

“Prandaj, Ambasadori Ischinger, natyrisht, do të kishte përmendur Agora Strategy, një partner MSC, kur çështjet në lidhje me analizën dhe këshillat gjeostrategjike u ngritën në diskutimet me pjesëmarrësit e tjerë të MSC,” tha MSC.

MSC shtoi se Ischinger “herë pas here i ofron këshilla Agora Strategy Group rast pas rasti për të cilin ai më pas merr një tarifë konsulence”.

Në një deklaratë për POLITICO, Agora tha se ishte një partner me MSC “midis shumë konsulencave të tjera ose institucioneve dhe kompanive të tjera”. Kompania theksoi se “as ambasadori Ischinger dhe asnjë anëtar tjetër i ekipit të menaxhimit të MSC nuk kryen role menaxheriale ose operacionale brenda Grupit të Strategjisë Agora”.

Edhe pa një lidhje zyrtare operative midis Agora dhe MSC, mbivendosja midis dy operacioneve është e habitshme.

Në vjeshtën e vitit 2018, pasi Ischinger kishte dhënë dorëheqjen, MSC priti atë që e quajti një takim “Core Group” në Minsk, një nga mbledhjet më të vogla që Ischinger prezantoi për të zgjeruar shtrirjen e MSC përtej Gjermanisë.

Në atë kohë, udhëheqësi diktator bjellorus, Aleksandër Lukashenko flirtonte me Perëndimin. Duke ndjerë një mundësi, Ischinger organizoi një udhëtim, duke mbledhur një delegacion që përfshinte Komisionerin Evropian Johannes Hahn dhe një shumëllojshmëri liderësh dhe zyrtarësh nga ish-Bashkimi Sovjetik, duke përfshirë Kassym-Jomart Tokayev, presidentin aktual të Kazakistanit (i cili së fundi shtypi një kryengritje atje) dhe Sergey Kislyak, ish-ambasadori i Moskës në SHBA, njeriu që ishte në qendër të asaj që Donald Trump e quajti “mashtrimi i Rusisë”.

Ndërsa pika kryesore e udhëtimit ishte një diskutim që Ischinger moderoi me Lukashenkon (gjatë të cilit presidenti tha se perëndimorët duhet të “vinin tek ne për të mësuar rreth demokracisë dhe standardeve të jetesës”), programi përfshinte gjithashtu një drekë kushtuar tensioneve midis Serbisë dhe Kosovës, organizuar gjithashtu nga Ischinger. Kanë folur edhe kryeministrja serbe, Ana Brnabiq, edhe presidenti i atëhershëm i Kosovës, Hashim Thaçi.

Në atë kohë, Agora po përpiqej të rekrutonte qeverinë e Kosovës si klient, sipas një personi të njohur me këtë çështje.

I gjithë ekipi ekzekutiv i Agora ishte gati, duke u përpjekur të nënshkruante një marrëveshje. Të pranishëm ishin jo vetëm CEO të dyfishtë të firmës – Benedikt Franke dhe Tim Gürtler; kështu ishin dy nga themeluesit e saj – Ischinger dhe Lauk – si dhe përfaqësuesi i saj në Paris, Pierre Lellouche, një ish-ministër i shtetit francez për çështjet evropiane, si dhe Braun, ish-zëvendësministri i Jashtëm gjerman.

Disa javë më vonë, Kosova nënshkroi marrëveshjen.

Një shembull tjetër i mbivendosjes është Katari.

Emirati, një klient i Agora’s, ka mikpritur dhe ka ndihmuar në financimin dhe organizimin e dy takimeve anësore të MSC në Doha, së fundmi në vitin 2019, ku Emir Tamim bin Hamad Al Thani ishte ndër të pranishmit. Ish-kryeministri dhe ministri i jashtëm i Katarit, Hamad bin Jassim bin Jabr Al Thani, ulet në bordin e besuar të MSC, organi i tij më ekskluziv, i cili është i rezervuar për donatorët më të mëdhenj të konferencës.

Ndërsa përmbledhja e Agora për Gjeorgjinë dhe Kosovën përfshinte ndihmën e këtyre vendeve për të arritur objektivat kryesore strategjike – përkatësisht anëtarësimin në NATO dhe liberalizimin e vizave në BE – urdhrat e marshimit për Katarin përfshinin ndihmën për të mësuar ambasadorin e tij në Gjermani, një anëtar i familjes në pushtet, të lundrojë në peizazhin diplomatik të Berlinit.

As Katari, Kosova dhe Gjeorgjia nuk iu përgjigjën kërkesave për koment. EY tha se ka një politikë për të mos komentuar “mandatet individuale që nuk janë publike”.

Mbikëqyrja

Përveç çdo pune që bën për Agora, Ischinger ka gjithashtu një orar të ngjeshur në qarkun e leksioneve me pagesë, ku shpesh fiton më shumë se 10,000 euro për fjalim. Ai ulet në bordet e rreth një duzinë organizatash jofitimprurëse, nga Këshilli Atlantik me qendër në Uashington, një institut kërkimi, te Këshilli Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, si dhe në ato të Hensoldt, Investcorp dhe Kekst CNC, një firmë komunikimi me rrënjët në kompaninë PR e themeluar nga Walther dhe tani në pronësi të Publicis të Francës. Angazhimi i Ischinger me Hensoldt, një specialist në sistemet e avancuara të radarëve dhe teknologjive të tjera të përdorura në avionët luftarakë dhe dronët, ilustron sesi besnikëria konkurruese e Ischinger mund ta bëjë të vështirë të dihet se për kë po punon në momente të caktuara.

Në Gjermani, përdorimi i dronëve të armatosur është një çështje e ndjeshme politike që të Gjelbërit dhe Social Demokratët e kanë kundërshtuar. Hensoldt ka qenë në qendër të atij debati sepse ai furnizon sistemet e shënjestrimit për dronët e prodhimit turk të përdorur në konflikte të tilla si lufta civile në Jemen. Të njëjtët dronë u përdorën në luftimet midis Azerbajxhanit dhe Armenisë në territorin e diskutueshëm të Nagorno-Karabakut përpara se Hensoldt të bëhej furnizues dhe shihen gjerësisht si një faktor vendimtar në fitoren e Azerbajxhanit.

Ischinger jo vetëm që ulet në bordin e Hensoldt, për të cilin paguhet gati 60,000 euro në vit, ai gjithashtu siguroi kompaninë si një nga sponsorët kryesorë të MSC.

Në publik, Ischinger ka qenë një avokat i vendosur për blerjen e dronëve të armatosur nga ushtria gjermane, duke argumentuar se armët janë thelbësore për mbrojtjen e trupave.

“Droni është arma e së ardhmes me të cilën është pajisur tashmë të gjithë ata që mund ta përballojnë, përveç nesh”, tha Ischinger në një intervistë me të përditshmen Tagespiegel në vitin 2020, në të cilën as ai dhe as gazeta nuk përmendën lidhjen e tij me Hensoldt.

Ai përmendi ngjarjet në Nagorno-Karabakh për të nënvizuar mendimin e tij. “Nagorno-Karabakh nuk është një argument kundër blerjes së dronëve, por një argument i fortë që ne duhet të blejmë një numër të mjaftueshëm dronësh sa më shpejt të jetë e mundur,” tha ai.

Ndërsa disa parashikojnë se kontrolli i Ischinger në MSC së shpejti do të lirohet, ka arsye për të besuar se kjo nuk ka gjasa.

Ai ka caktuar Christoph Heusgen, këshilltarin e vjetër të Angela Merkel për politikën e jashtme, për ta pasuar atë si kryetar i konferencës pas ngjarjes së këtij viti.

Por ai nuk ka plane të largohet nga MSC. Në vitin 2018, ai bashkoi korporatën e kufizuar jofitimprurëse që drejton ngjarjen në Fondacionin MSC të sapoformuar. Synimi ishte vendosja e konferencës në një bazë më të qëndrueshme me fondacionin, të cilin qeveria gjermane dhe donatorë të tjerë të mëdhenj kanë ndihmuar për të krijuar. Edhe kur ai tërhiqet si kryetar i shoqërisë së kufizuar, ai do të mbetet president i këshillit të themelimit, duke siguruar që ai të mbajë një zë të fortë për të gjitha çështjet e rëndësishme të MSC.

Ischinger gjithashtu ka aleatë në pozicione kyçe. Walther ulet me të në bordin e fondacionit dhe Lauk shërben si një “këshilltar special” dhe ulet në “Security Innovation Board”, një grup i veçantë ekspertësh të shquar të MSC të krijuar për të eksploruar “kryqëzimin e politikës së mbrojtjes dhe çështjeve të sigurisë kibernetike dhe teknologjisë. ” Të dy burrat shërbejnë në “bazë pro bono”, tha MSC.

Deklarata e misionit të grupit të inovacionit hap një dritare në mënyrën se si MSC e trajton qeverisjen: “Kryetari i bordit emërohet nga kryetari i Konferencës së Sigurisë së Mynihut në marrëveshje me këshillin themeltar të Konferencës së Sigurisë së Mynihut”.

Mbajtësi i të tre atyre zyrave: Wolfgang Ischinger.

Në konferencën e tij për shtyp këtë javë, Ischinger ishte sfidues përballë pyetjeve me të cilat është përballur nga gazetarët ditët e fundit në lidhje me mandatin e tij në MSC dhe marrëdhënien e tij me sponsorët e saj, duke këmbëngulur se ishte i lirë nga ndikimi i jashtëm dhe një model i qeverisjes së mirë.

Por në fazat e hershme të transformimit të konferencës, ai ndjeu anët negative të planit.

“Niveli në rritje i shqyrtimit ka të metat e veta,” shkroi ai në një ese që shënonte 50-vjetorin e MSC në 2013.

 

Të fundit