E shtunë, 28 Janar, 2023

IKJA E LIONEL MESSIT MUND TË SHKATËRROJË BARCELONËN

Nga TIME

 

Kur avioni privat i Lionel Messit ateroi në Paris të martën pasdite, kjo nënkuptonte një përfundim të papritur të 20 viteve të tij me FC Barcelona-marrëdhënia më produktive e klubit me një lojtar në historinë e futbollit.

Lojtari më i mirë në botë iu bashkua Paris St Germain i financuar nga Katari ditë pasi presidenti i Barcelonës Joan Laporta kishte pranuar se klubi katalanas nuk mund të përballonte ta mbante atë. Borxhi i Barçës prej 1.4 miliardë dollarë dhe rregullat strikte të ligës spanjolle kundër shpenzimeve të tepërta, e penguan Laporta që t’i ofrojë Messit një kontratë të re.

Argjentinasi qau në konferencën për shtyp duke njoftuar largimin e tij. “Unë thjesht nuk dua të largohem,” tha ai. “Familja ime dhe unë ishim të bindur se do të qëndronim, sepse kjo është shtëpia jonë. Kam bërë gjithçka që mundem për të qëndruar, por thjesht nuk është e mundur.”

Publiku-i cili përfshinte shumë nga shokët e tij të skuadrës, të kaluar dhe të tanishëm-i bëri atij një ovacion për një minutë të gjatë. Lotët e Messit ishin padyshim të vërtetë. Megjithatë, kriza financiare e Barçës dhe largimi i tij janë gjithashtu faji i tij-dhe ai i agjentit të tij, Jorge.

Historia fillon një ditë në vitin 2000, kur Barcelona i dha një seancë stërvitore provë një argjentinasi 13-vjeçar që ishte madhësia e një nëntëvjeçari mesatar. Brenda pesë minutave, drejtori teknik i Barçës, Charly Rexach po thërriste, “Kush është ai?”, Dhe pastaj tha: “Krisht, ne duhet ta nënshkruajmë kontratën me atë tani.” Kur dikush vuri në dukje se fëmija dukej si një futbollist i tavolinës, Rexach tha, “Pastaj më sillni të gjithë lojtarët e tavolinës sepse i dua ata në ekipin tim.”

Klubi ra dakord të financojë trajtimet e hormonit të rritjes së Messit, të importojë prindërit dhe vëllezërit e motrat e tij me të nga Argjentina dhe t’i paguajë familjes një pagë prej 120,000 € në vit. Sot, në moshën 34 -vjeçare, Messi ka fituar tre Liga të Kampionëve Evropian me Barcelonën, dhjetë tituj spanjollë, ka shënuar një rekord 672 gola për klubin në 778 ndeshje, dhe i është dhënë Topi i Artë (në thelb, titulli MVP i futbollit global) një rekord prej gjashtë herë.

Ai është ideali platonik i futbollit: një individualist i madh në traditën argjentino-braziliane, i kthyer në një lojtar evropian kolektivist në Barça. Më mirë, gjeniu i tij është aq i besueshëm sa që është pothuajse mekanik. Çdo disa ditë, ai do të zbriste në autostradë nga qyteti i tij i përgjumur bregdetar Castelldefels, do të ndizte stadiumin më të madh në Evropë, pastaj do të shkonte në shtëpi te gruaja dhe tre djemtë e tij.

Gradualisht, si Michael Jordan në Chicago Bulls, Messi u bë një qendër fuqie brenda klubit të tij. Duke hulumtuar librin tim të ri The Complex Barcelona, ​​zbulova se vendimmarrësit e Barçës morën parasysh dëshirat e tij për çdo nënshkrim të lojtarit, zgjedhjen kryesore taktike dhe emërimin e trajnerit. Shpesh ato dëshira u bënë shumë të qarta. Messi kurrë nuk është shqetësuar të projektojë personalitetin e tij jashtë klubit, por ai e bëri brenda. Sandro Rosell, presidenti i Barçës nga 2010 në 2014, më tha: “Ai nuk ka nevojë të flasë. Gjuha e tij e trupit është më e forta që kam parë në jetën time. E kam parë me një vështrim në dhomën e zhveshjes që të gjithë e dinë nëse pajtohet apo jo me një sugjerim. Dhe kjo eshte. Ai është shumë më i zgjuar nga sa mendojnë njerëzit – ose çfarë transmeton.”

“Dhe çfarë dëshiron ai?”, e pyeta.

“Ai dëshiron futboll,” u përgjigj Rosell, që do të thotë se Messi donte që Barça të luante saktësisht ashtu siç donte ai.

Klubi vazhdoi t’i nënshtrohej kërkesave të pandërprera të babait të tij për rritjen e pagave. Nga viti 2017 deri në verën e kaluar, Barça i pagoi Messit më shumë se 555 milionë euro (674 milionë dollarë) në total, sipas pikave kryesore të kontratës së tij prej 30 faqesh të botuara në gazetën spanjolle El Mundo dhe të cilat nuk mohohen nga lojtari apo klubi. Ai fitoi po aq sa një ekip i tërë i klasit të lartë. Messi gjakosi Barcelonën në të thatë. Disa e akuzuan atë këtë javë se ka qarë me lot krokodili, duke pasur parasysh se grumbullimi i parave të tij nxiti krizën e klubit. Sidoqoftë, është e dyshimtë se sa ai dinte për kërkesat e tij financiare. Brenda familjes së Messit, si në shumë familje atletike, puna e lojtarit është të luajë, dhe rrethina kujdeset për gjithçka tjetër.

Ndërkohë, Barça vazhdoi të nënshkruante me lojtarët e gabuar: nga 2014 në 2019 ajo shpenzoi shumë më shumë se 1 miliard dollarë në tarifat e transferimit, më shumë se çdo klub tjetër në futboll, por përfundoi me një skuadër të plakur me pak vlerë rishitje. Pastaj pandemia zbrazi stadiumet. Kjo goditi Barcelonën veçanërisht fort, pasi klubi varet shumë nga turizmi: në disa lojëra para pandemisë rreth 30,000 vende, ose gati një e treta e kapacitetit të stadiumit, u blenë nga vizitorë të huaj, të cilët gjithashtu kaluan në muzeun e klubit dhe në megastore.

Pasi Bayern Munich mposhti një ekip të vjetër të Barçës 8-2 gushtin e kaluar, Messi vendosi të largohej. Por ai paraqiti kërkesën e tij pas afatit të rënë dakord, dhe klubi e mbajti atë në kontratën e tij. Sezonin e kaluar, njeriu i vogël i plakur e çoi një ekip mediokër të Barcelonës në vendin e tretë në ligën spanjolle dhe në prag të titullit. Nga fillimi i janarit deri në ndeshjen e tij të fundit për Barcelonën në maj, ai përbënte pothuajse 55 përqind të golave ​​dhe asistimeve të skuadrës, pavarësisht se kishte humbur tre ndeshje në atë periudhë.

Këtë verë ai dhe Barcelona ranë dakord për një kontratë të re pesëvjeçare që do të përgjysmonte pagat e tij, ndërsa me siguri do ta linin atë lojtarin më të paguar të futbollit. Sidoqoftë, La Liga, liga spanjolle, refuzoi ta regjistrojë atë. Barça kishte thyer rregullat e ligës duke shpenzuar më shumë se të gjitha të ardhurat e saj për lojtarët. Klubi tani duhet ta zvogëlojë atë shpenzim nga rreth 671 milionë euro në sezonin 2019/20 në rreth 200 milionë euro këtë sezon që vjen. Disa argumentojnë se duke pasur parasysh dashurinë e Messit për klubin, ai duhet të kishte rënë dakord të luante për Barcelonën për asgjë. Por edhe heqja dorë nga rroga e tij nuk do ta kishte nxjerrë klubin nga vrima e tij aktuale: pas largimit të tij, raporti i kostove të lojtarëve ndaj Barcelonës ndaj të ardhurave është ende rreth 95 përqind, shumë mbi limitet e Ligës. As ai nuk donte të kalonte sezonet e tij të fundit në një klub që nuk mund të përballojë më shokët e skuadrës të denjë për të. “Unë dua të vazhdoj të luaj për çmime,” tha ai. “Ky është mentaliteti im: Unë gjithmonë dua të fitoj.” Ai mund ta bëjë këtë në Paris, ku ai, Neymar dhe Kylian Mbappé do të kombinohen në linjën sulmuese më joshëse të botës.

Messi i dha Barcelonës gjithçka, por ai përfundoi duke e ngrënë klubin.

 

Përktheu: KDP 

Të fundit