E enjte, 2 Shkurt, 2023

ALARMON OBSH – SHFAQET VIRUSI VDEKJEPRURËS “MARBURG”

Një pacient me sëmundjen e rrallë, por shumë infektive të virusit Marburg ka vdekur në Guine, sipas një deklarate të Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) të dhënë të hënën. Siç raporton CNN, është rasti i parë i virusit të ngjashëm me Ebola në Afrikën Perëndimore, përcjell KDP.

Mostrat e virusit, i cili shkakton ethe hemorragjike, u morën nga pacienti në Gueckedou. Zbulimi vjen më pak se dy muaj pasi Guinea shpalli fundin e shpërthimit të saj më të fundit të Ebola.

“Gueckedou, ku Marburg është konfirmuar, është gjithashtu i njëjti rajon ku fillimisht u zbuluan rastet e shpërthimit të Ebolës në 2021 në Guinea si dhe shpërthimi i Afrikës Perëndimore 2014-2016,” sipas deklaratës së OBSH-së. “Mostrat e marra nga një pacient tashmë i vdekur dhe i testuar nga një laborator në terren në Gueckedou si dhe laboratori kombëtar i etheve hemorragjike në Guinea dolën pozitivë për virusin Marburg. Analizat e mëtejshme nga Instituti Pasteur në Senegal konfirmuan rezultatin.”

Autoritetet shëndetësore të hënën po përpiqeshin të gjenin njerëz që mund të kenë pasur kontakt me pacientin, si dhe filluan një fushatë edukimi publik për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së infeksionit.

Një ekip fillestar prej 10 ekspertësh të OBSH -së janë në terren për të hetuar rastin dhe për të mbështetur reagimin emergjent të Guinesë.

Shpërthimi vdekjeprurës i virusit Marburg u shpall në Ugandë

“Ne duartrokasim vigjilencën dhe veprimin e shpejtë hetimor nga punonjësit shëndetësorë të Guinesë. Potenciali që virusi Marburg të përhapet shumë do të thotë që ne duhet ta ndalojmë atë në gjurmët e tij,” tha Dr. Matshidiso Moeti, drejtor rajonal i OBSH -së për Afrikën.

Sipas OBSH-së, virusi transmetohet te njerëzit nga lakuriqët e frutave dhe më pas mund të përhapet nga njeriu te njeriu përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me lëngjet trupore të njerëzve të infektuar ose sipërfaqet dhe materialet e kontaminuara me këto lëngje. Nuk ka vaksina ose trajtime antivirale për të trajtuar Marburg; megjithatë, ka trajtime për simptoma specifike që mund të përmirësojnë shanset e pacientëve për mbijetesë.

“Shkalla e vdekshmërisë së rasteve ka ndryshuar nga 24% në 88% në shpërthimet e kaluara në varësi të llojit të virusit dhe menaxhimit të rasteve,” thuhet në deklaratë. “Në Afrikë, shpërthimet e mëparshme dhe rastet sporadike janë raportuar në Angola, Republikën Demokratike të Kongos, Kenia, Afrika e Jugut dhe Uganda.”

Virusi Marburg u identifikua për herë të parë në vitin 1967, kur 31 njerëz u sëmurën në Gjermani dhe Jugosllavi në një shpërthim që përfundimisht u gjurmua tek majmunët laboratorikë të importuar nga Uganda. Që atëherë virusi është shfaqur në mënyrë sporadike, me vetëm një duzinë shpërthimesh të regjistruara. Shumë nga ata përfshinin vetëm një rast të diagnostikuar.

Virusi Marburg shkakton simptoma të ngjashme me Ebola, duke filluar me ethe dhe dobësi dhe shpesh çon në gjakderdhje të brendshme ose të jashtme, dështim të organeve dhe vdekje.

Të fundit