E enjte, 2 Shkurt, 2023

AKSIDENT I TMERRSHËM NË KROACI, AUTOBUSI NGA KOSOVA DEL NGA AUTOSTRADA, 10 TË VDEKUR E DISA TË LËNDUAR

Të dielën në mëngjes, një autobus i Kosovës doli nga rruga në autostradën afër Slavonski Brod në drejtim të Lipovac. Dë paku 10 njerëz kanë gjetur vdekjen kurse disa janë të lënduar, njoftojnë mediat kroate, përcjell  KDP.

Gjatë hetimit, policia përcaktoi se ishte një autobus me targa regjistrimi të Kosovës.

Sipas informacionit aktualisht të disponueshëm, 10 persona u vranë në aksidentin e trafikut, ndërsa dhjetra u transportuan në spitalin në Slavonski Brod për trajtim mjekësor. Lajmi i parë nga policia fliste për tre të vdekur dhe dhjetra të plagosur.

Gazetari i TV Dnevnik Nova raportoi se Ministri i Shëndetësisë Vili Beroš dhe Damir Trut, Ndihmës Ministri i Policisë Davor Božinović, po vinin në vendin e aksidentit.

Jozyrtarisht, në autobus kishte 69 pasagjerë. 16 prej tyre u plagosën rëndë, katër prej tyre në gjendje kritike, dhe 34 persona u plagosën lehtë dhe u kujdesën në Shërbimin e Urgjencës Mjekësore.

Është një autobus dykatësh që lëvizte në linjën e rregullt të autobusëve Frankfurt-Prishtinë.

Gjithashtu, sipas informacionit jozyrtar, shoferët pushuan në Bregana për gjysmë ore dhe u ndryshuan në Zagreb. Një koleg që po ngiste autobusin është gjallë, kurse bashkëudhëtari dyshohet se humbi jetën.

Hetimi në vendin e aksidentit u krye nga Zëvendësi i Prokurorit Komunal të Shtetit nga Slavonski Brod, Slavko Pranjić.

Aksidenti ndodhi rreth orës 6:20 afër kabinave të pagesave në Slavonski Brod – në perëndim në korsinë jugore.

“Të vdekurit janë shtrirë në tokë, skena është e tmerrshme”, na tha një reporter nga portali SB Online.

Shefi i policisë së trafikut në stacionin policor Slavonski Brod, Franjo Galić, u tha gazetarëve se rreth tridhjetë njerëz ishin transportuar në spital.

Për shkak të aksidentit, trafiku devijohet dhe anashkalohet.

REAGON QEVERIA E KOSOVËS

Kryeministri i Kosovës njoftoi se ministri i jashtëm dhe ambasadori do të nisen shpejt drejt vendit të ngjarjes. Në një postim në Facebook Kurti shkruan:

“Me pikëllim të thellë e morëm lajmin për aksidentin tragjik në Kroaci, të një autobusi me targa të Kosovës.

Ndonëse ende nuk kemi konfirmime zyrtare për detajet, lutemi të ketë sa më pak të vdekur e sa më shpejt të shërohen të lënduarit.

Ministri ynë i Punëve të Brendshme po niset për Kroaci, ndërkaq drejt vendit të aksidentit te autostrada e Sllavonski Brodit tashmë është nisur ambasadori ynë në Zagreb.

Me ankth e shpresë jemi pranë qytetarëve tanë dhe familjeve të tyre në këto çaste të rënda.”

Të fundit