E enjte, 2 Shkurt, 2023

LSDM ME KANDIDATË SHQIPTARË NË TETOVË, GOSTIVAR…KUJT I PRISHEN HESAPET?

Kryeministri dhe lider i Lidhjes Social-demokrate të Maqedonisë (LSDM), Zoran Zaev, tha të martën se shanset janë të mëdha që LSDM-ja në Tetovë, dhe komuna të tjera të rëndësishme për shqiptarët, të dalë me kandidatët e vet për kryetar, njofton KDP.

“LSDM-ja në Tetovë do të mbështesë LSDM-në në zgjedhjet lokale”, ka thënë ai, duke dërguar mesazh te partnerët shqiptarë të koalicionit – BDI, BESA dhe PDSH – se nuk do të ketë koalicion parazgjedhor që në raundin e parë.

KOALICIONE PAS RAUNDIT TË PARË

“Ka tre partnerë të koalicionit që garojnë me kandidatët e tyre. Udhëheqja jonë komunale thotë që ne gjithashtu duhet të garojmë me kandidatin tonë. Sondazhet tona tregojnë se ne jemi në tre partitë kryesore në nivelin lokal në Tetovë. Ne po kryejmë sondazhe në Tetovë të disa kandidatëve që paraqitën kandidatura”, tha Zaev.

BDI në Tetovë garon me kryetaren aktuale Teuta Arifi, BESA me kryetarin e partisë Bilall Kasami, kurse PDSH me ish-kryetarin komunal Sadi Bexheti. Zaev nuk tregoi se kush janë kandidatët e tyre që kanë rezultuar më mirë në Tetovë e komunat tjera shqiptare, ndërkohë që mediat në gjuhën maqedonase raportuan se bëhet fjalë për intelektualë dhe biznesmenë shqiptarë me autoritet.

Kryeministri Zaev thotë se është logjike që në raundin e parë që LSDM të dalë me kandidatin e vet në mënyrë që në raundin e dytë, kur të mbetet një parti në pushtet dhe një opozitë, partitë në pushtet të mbështeten. Ai njoftoi se në gjysmën e komunave LSDM do të garojë në koalicion me parti tjera që në raundin e parë, kurse në rreth 25 përqind të komunave do lidhë koalicion në raundin e dytë.

“Është logjike që në raundin e parë të dalim me kandidatin tonë, kështu që në raundin e dytë kur një parti në pushtet të garojë me një në opozitë, është logjike të mbështesim partitë në pushtet”, theksoi Zaev.

TAKIME INTENSIVE

Këto ditë ai pritet të ketë bisedime me liderë partiak, ndërkohë që tashmë ka takuar Menduh Thaçin e PDSH dhe Bilall Kasamin e BESA.

“Ne të gjithë jemi realistë për sa i përket pozicionimit dhe të gjithë kemi mbështetje në ndihmën e ndërsjellë sepse jemi një koalicion në nivelin qendror. Zgjedhjet lokale janë të ndryshme nga ato parlamentare dhe personat e ofruar për kryetarë janë gjithashtu të rëndësishëm. Është logjike të krijosh koalicion”, tha Zaev.

Por informacioni i marrë nga Plusinfo është interesant, pikërisht për qytetin e Tetovës, pra bastionin e shqiptarëve, i cili për zgjedhjet, pavarësisht nëse janë lokalë apo parlamentare në bllokun shqiptar, ka të njëjtën peshë si Shkupi.

Informacioni i Plusinfo është se Zaev në Tetovë dëshiron të kandidojë me një kandidat të respektuar, i cili mund të lërë në hije kandidatët për kryetarë të BDI, Besa, PDSH dhe Aleanca dhe Alternativa.

Zyrtari i LSDM thotë se kërcënimet dhe shantazhet nga partnerët e koalicionit janë të panevojshme dhe se ka kohë deri në shtator për të negociuar paqësisht midis partnerëve qeveritarë mbi kandidaturat dhe pjesëmarrjen në zgjedhjet lokale, përmes bisedimeve dhe tolerancës së ndërsjellë.

PSE LSDM MUND TË PRISHË HESAPET NË TETOVË?

Por, reagimet e para thuhet të kenë ardhur nga BDI.

“O mbështetje e LSDM-së për kandidatët e BDI-së në Tetovë, Gostivar, Strugë, Kërçovë, Çair që në raundin e parë të zgjedhjeve, o bashkë me zgjedhjet lokale do të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare”. Këtë për Plusinfo e ka thënë një burim i lartë i BDI-së, i cili ka paralajmëruar se në rast të refuzimit nga Zoran Zaev, Ali Ahmeti do ta prishë koalicionin qeveritar, përcjell KDP.

Sipas portalit, Ahmeti do ta vendosë këtë në tryezë para partnerit qeveritar Zoran Zaev në takimin që do të mbahet këtë javë.

Kërcënimi pason pasi së pari, partneri më i vogël i qeverive më të qeverisë Besa, jozyrtarisht lëshoi ​​një ultimatum se ata do të largohen nga Qeveria nëse Zaev në raundin e parë të zgjedhjeve për ato komuna mbështet kandidatët e BDI dhe pasi lideri i LSDM-së njoftoi se në Tetovë dhe disa komuna të tjera të rëndësishme për shqiptarët, LSDM me partnerët zgjedhorë të koalicionit (Besa) ka kandidatët e tyre për kryetarë bashkish.

FRIKË APO NDËRTIM POZICIONESH 

Nëse partnerët shqiptarë ndërtojnë pozicione përmes ultimatumeve para marrëveshjes përfundimtare për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale apo janë seriozë në synimin e tyre për të shpërndarë Qeverinë, do të jetë më e qartë pas takimit midis Zaev dhe Ahmeti.

Plusinfo tashmë ka njoftuar se Zaev do të jetë në telashe me partnerët e tij shqiptarë për mbështetjen e zgjedhjeve lokale.

Nga ana tjetër, një zyrtar i lartë i LSDM-së i tha Plusinfo se Zaev është duke zhvilluar bisedime intelektualë dhe biznesmenë të njohur shqiptarë për të garuar si kandidatë të LSDM për kryetar të Tetovës. Në atë rast, zyrtari i BDI i ka thënë portalit se do të krijohet huti te votuesit nëse do të votojnë për Teuta Arifin nga BDI, Bilal Kasami nga Besa ose kandidatin shqiptar të LSDM.

Është më se e qartë se zgjedhjet lokale do të komplikojnë marrëdhëniet midis partnerëve qeveritarë, por është e paqartë nëse beteja për sherifët komunal do të jetë më e fortë se mbijetesa e qeverisë.

“Nëse nuk ka mbështetje nga LSDM në raundin e parë të zgjedhjeve lokale, atëherë nuk ka qeveri. Kasami, i cili ka tre deputetë dhe BDI – 15, nuk mund të shantazhojnë nëse LSDM dhe BDI do të kenë një koalicion parazgjedhor për ato komuna. Besa nuk e ka peshën e BDI-së. Ahmeti, jo Zaev, është ai që vendos”, tha zyrtari i BDI-së për Plusinfo.

TAKIMI ZAEV-AHMETI

Sipas tij, Ahmeti do ta thotë këtë në takimin me Zaev. Oferta e Ahmetit do të jetë që LSDM të mos emërojë kryetarë të komunave për Tetovë, Gostivar, Kërçovë, Strugë, Çair, Saraj dhe BDI në raundin e parë për të mbështetur kandidatët për kryetarë të LSDM në Shkup, Kumanovë, Ohër, Resnjë.

Nga ana tjetër, Besa i tha Plusinfo se Kasami në takimin me Zaev kërkoi sjellje parimore të partnerëve qeveritarë për zgjedhjet lokale. Kasami i kërkoi Zaevit në raundin e parë të mos qëndronte pas asnjë kandidati nga partnerët qeveritarë BDI, Besa dhe PDSH. Partnerët qeveritarë të mbështesin kandidatin nga qeveria,  i cili do të hyjë në në raundin e dytë të zgjedhjeve.

“Kërkesa e Kasamit është që Zaev të mos marrë anë në raundin e parë të zgjedhjeve. Është joparimore të kesh preferenca për një nga partnerët qeveritarë. Përndryshe, do të jetë e vështirë për Besa t’u shpjegojë votuesve dhe anëtarësimit këtë që po bëjmë në Qeveri,” tha një zyrtar i lartë i Besa.

Sipas informacionit nga Plusinfo, kërkesa e kreut të PDSH-së, Menduh Thaçi, në takimin me Zaev ishte e ngjashme ose identike. Thaçi i ka kërkuar LSDM-së që të mos shkojë në një koalicion parazgjedhor me BDI, përndryshe kandidatët e PDSH dhe BESA nuk kanë asnjë shans. Kreu i PDSH gjithashtu besoi se të gjithë kandidatët duhet të provojnë fatin e tyre në raundin e parë dhe mbështetja duhet të pasojë në raundin e dytë.

 

Të fundit