E shtunë, 28 Janar, 2023

VDES AUTORI I KARIKATURAVE TË PROFETIT MUHAMED

Artisti danez Kurt Westergaard, i njohur për vizatimin e një karikature të profetit Muhamed që shkaktoi zemërim në të gjithë botën myslimane, ka vdekur në moshën 86 vjeç, njoftojnë mediat daneze, përcjell KDP.

Westergaard vdiq në gjumë pas një periudhe të gjatë të problemeve shëndetësore, i tha familja e tij gazetës Berlingske.

Ilustruesi ishte autor i vizatimeve të botuara nga gazeta e përditshme konservatore Jyllands-Posten në 2005 nën titullin Fytyra e Muhamedit, me zemërimin e tij të veçantë. Tradita Islame thotë se asnjë imazh i profetit nuk duhet të prodhohet ose tregohet.

Zemërimi u përshkallëzua në dhunë anti-daneze në të gjithë botën Myslimane në vitin 2006 në të cilën dhjetra vdiqën, u sulmuan ambasadat daneze, përfshirë atë në Damask e cila u dogj.

Dhuna e lidhur me karikaturat arriti kulmin në një masakër të vitit 2015 në Francë që la 12 persona të vdekur në zyrën e Parisit të së përjavshmes satirike Charlie Hebdo, e cila kishte ribotuar karikaturat në 2012.

Një total prej 17 personash u vranë gjatë tre ditëve në një seri sulmesh që tmerruan Francën. Të tre sulmuesit u vranë në shkëmbime zjarri me policinë, duke lënë vetëm bashkëpunëtorët për t’u gjykuar.

Kërcënimet me vdekje kundër Westergaard personalisht e detyruan atë të fshihej. Në vitin 2008, tre gazetat kryesore të Danimarkës ribotuan karikaturën pas arrestimit të tre burrave për komplot për të vrarë artistin. Njëri u la i lirë pa akuzë, një tjetër u dëbua dhe një i tretë u dërgua në një qendër azili.

Në fillim të vitit 2010, policia daneze kapi një Somalian 28-vjeçar të armatosur me thikë dhe sëpatë në shtëpinë e Westergaard, ku ai po planifikonte ta vriste.

Westergaard kishte punuar në Jyllands-Posten që nga mesi i viteve 1980 si ilustrues, dhe sipas Berlingske vizatimi në fjalë ishte shtypur një herë më parë, por pa shkaktuar shumë polemika.

Gjatë viteve të fundit të jetës së tij Westergaard u desh të jetonte nën mbrojtjen e policisë në një adresë të fshehtë.

Westergaard lindi më 13 korrik 1935 në fshatin Døstrup, në zonën e Himmerland të Jutland. Ai u rrit në një ambient familjar konservator të krishterë (Misioni i Brendshëm) në Himmerland. Westergaard u prezantua me Radikalizmin Kulturor gjatë shkollës së mesme në vitet 1950, të cilën ai e përjetoi si një “epifani” dhe “një çlirim nga nënshtrimi fetar i fëmijërisë së tij”.

Westergaard ishte një mësues i shkolluar, i arsimuar në Seminariumin Ranum. Pasi punoi si mësues për disa kohë, ai më vonë u regjistrua në Universitetin e Kopenhagës për të studiuar psikologji. Ai më pas punoi si mësues për fëmijët me të meta dhe ishte drejtor i një shkolle në zonën e Djursland për të hendikepuarit.

Shkurtimisht duke punuar për gazetën Demokraten, ai ishte një karikaturist për Jyllands-Posten nga fillimi i viteve 1980 e më tej. Ndërsa punonte atje, ai u bë i njohur për përshkrimin e tij të Muhamedit të veshur me një bombë në një çallmë si pjesë e polemikave të karikaturave të Profetit.

Në një intervistë të vitit 2009, Westergaard tha se po përpiqej të “tregonte që terroristët i marrin municionet e tyre shpirtërore nga pjesë të Islamit dhe me këtë municion shpirtëror, dhe me dinamit dhe eksplozivë të tjerë, ata vrasin njerëz”.

Westergaard kritikoi reagimin e komuniteteve të emigrantëve në Danimarkë për karikaturën e tij, duke thënë se “shumë prej emigrantëve që erdhën në Danimarkë, nuk kishin asgjë. Ne u dhamë gjithçka – para, apartamente, shkollat ​​e tyre, universitet falas, kujdes shëndetësor. Në kthim , ne kërkuam një gjë – respektimin e vlerave demokratike, përfshirë fjalën e lirë. A i respektuab ata? Kjo është prova ime e thjeshtë.”

Pas lëshimit të filmit Fitna të politikanit holandez Geert Wilders, i cili përdorte karikaturën e Westergaard pa leje, Westergaard bëri një karikaturë që përshkruante Wilders me një bombë dhe një shenjë ku shkruhej: “Rrezik! Liria e shprehjes”.

 

Të fundit