E shtunë, 28 Janar, 2023

A GABON BIDEN QË TËRHEQ TRUPAT NGA AFGANISTANI? JA PËRGJIGJJA E BUSH

Ish Presidenti George W. Bush e quajti një gabim tërheqjen e trupave amerikane nga Afganistani, sepse ai ka frikë se si talibanët do të trajtojnë gratë, fëmijët dhe njerëzit e tjerë të pafajshëm afganë, përcjell KDP.

“Kam frikë se gratë dhe vajzat afgane do të pësojnë një dëm të papërshkrueshëm,” i tha ish presidenti transmetuesit të shtetit gjerman Deutsche Welle nga shtëpia e tij në Maine në një intervistë të lëshuar të mërkurën.

I pyetur nëse është një gabim të tërheqësh trupa nga vendi, Bush tha: “Unë mendoj se është, po, sepse mendoj se pasojat do të jenë tepër të këqija dhe unë jam i trishtuar.”

Në vitin e tij të parë si president, Bush nisi luftën në Afganistan pas sulmeve të 11 shtatorit për të rrëzuar qeverinë e drejtuar nga Talibanët dhe për të synuar al-Kaidën. Ajo u bë lufta më e gjatë e Amerikës.

Presidenti Joe Biden njoftoi në prill se do të tërhiqte trupat amerikane nga Afganistani dhe tha javën e kaluar se misioni ushtarak amerikan do të mbaronte më 31 gusht.

Por si rezultat, gratë afgane, tha Bush, janë “të frikësuar” dhe ai tha se ishte i shqetësuar për fatin e njerëzve që ndihmuan trupat e SHBA dhe NATO gjatë dy dekadave të fundit.

“Unë mendoj për të gjithë përkthyesit dhe njerëzit që ndihmuan jo vetëm trupat amerikane, por trupat e NATO-s dhe ata janë thjesht, duket sikur ata thjesht do të lihen pas për t’u therur nga këta njerëz shumë brutalë, dhe kjo më then zemrën. ”

Në ditët e fundit, Talibanët kanë rifituar kontrollin e territorit në të gjithë Afganistanin verior dhe ata po i afrohen kryeqytetit të vendit, Kabul.

Biden ka mbrojtur tërheqjen e shpejtë nga Afganistani, duke thënë javën e kaluar se Amerika nuk shkoi në atë rajon për “ndërtimin e kombit”.

“Theshtë e drejta dhe përgjegjësia e popullit Afgan vetëm që të vendosë për të ardhmen e tyre dhe si duan të drejtojnë vendin e tyre,” tha Biden.

Lufta në Afganistan, lufta më e gjatë e Shteteve të Bashkuara, numëron më shumë se 2,400 vdekje dhe gati 21,000 të plagosur.

Gjatë periudhës 20-vjeçare, trupat amerikane trajnuan më shumë se 300,000 anëtarë ushtarakë afganë dhe forca të sigurisë për t’i ndihmuar ata të luftonin kërcënimin e Talibanëve.

Pavarësisht nga përpjekjet trajnuese dhe përpjekja për marrëveshje paqësore nga Sh.B.A., Talibanët vlerësohet se kanë fituar kontrollin mbi të paktën 50 nga 370 rrethet e Afganistanit.

Të fundit