E shtunë, 28 Janar, 2023

Si u dashuruan serbët (përmes Kosovës) me Shqipërinë

Shkruan: Nenad Kulaçin

 

Fillimi i verës këtë vit përkoi me fillimin e lehtësimit të masave të pandemisë së virusit korona, të paktën kur bëhet fjalë për hemisferën veriore të planetit tonë. Vera nisi pak herët, dhe të gjithë ata të paduruar dhe të etur për detin dhe plazhin prisnin të dëgjonim lajmet që flisnin për lëvizjen me lehtësimin e masave për të hyrë në vendet që janë destinacione tradicionale për pushime.

Serbia nuk është përjashtim. Edhe pse dita u njoftua me pompozitet – së pari në 21 qershor, dhe pastaj në 28 qershor – kur shteti i Serbisë do të njoftojë zyrtarisht se prapë e ka mposhtur virusin corona, kjo nuk ndodhi. Ndodhi që qytetarët e Serbisë, edhe para fitores, u liruan dhe u nisën për në Greqi, Mal të Zi dhe Egjipt, sikur të ishte një luftë për mbijetesë, jo për pushim.

Dhe nuk ka shumë për t’u ankuar. E gjithë kjo histori po zgjat shumë. Njerëzit kanë qenë të burgosur në apartamente, qytete dhe vende ku ata jetojnë për më shumë se një vit. Sigurisht, do të ketë një koncesion të përgjithshëm kur të krijohet mundësia.

Njerëzit thjesht janë të etur për detin

Meka tradicionale turistike për turistët serbë edhe këtë verë është Greqia. Njerëzit u nisën masivisht për në këtë vend menjëherë pas hapjes së vendkalimit kufitar midis Greqisë dhe Maqedonisë Veriore, Evzoni, dhe para kësaj vinin nga drejtimi i Bullgarisë. Agjencitë e udhëtimit janë të mbingarkuara me punë nga mëngjesi herët deri në mbrëmjen vonë. Qytetarët thjesht janë të etur për detin dhe pushimin. Gjithçka që nuk ka qenë në dispozicion të tyre gjatë vitit të kaluar është tani.

Megjithëse hyrja në Greqi nuk është plotësisht e lirë dhe kërkon një farë angazhimi, edhe kjo nuk mund të parandalojë që qytetarët e Serbisë të përdorin mundësinë për të kaluar verën. Asgjë nuk është e nevojshme për të hyrë në Malin e Zi dhe një numër i caktuar i turistëve tradicionalisht kalojnë verën në këtë vend. Problemet politike midis Beogradit dhe Podgoricës nuk mund të ndikojnë ndjeshëm në numrin e turistëve që do të kalojnë një pjesë të kësaj vere të gjatë dhe të ngrohtë në Malin e Zi.

Situata është e ngjashme me Kroacinë, por kur bëhet fjalë për punën e agjencive të udhëtimit, ata nuk janë shumë të angazhuar kur bëhet fjalë për këtë destinacion. Para se Greqia të hapej, kishte një fluks të vogël drejt Egjiptit, dhe kjo është ajo që shqetëson turistët nga Serbia. Turqia nuk është më aq interesante, sepse çmimet e këtij viti në Turqi janë dukshëm më të larta sesa kur ata mund të kalonin verën e tyre në këtë vend.

Malet, llixhat dhe liqenet në Serbi nuk duhet të lihen jashtë kësaj liste. Tradicionalisht, interesi më i madh është në Kopaonik, Zlatibor dhe Vrnjacka Banja. Që nga viti i kaluar, ka pasur interes në disa vende të tjera, të tilla si Tara, Divčibare, Zlatar, Sokobanja, Srebrno dhe Liqeni Bor. Në Serbi, ka një interes veçanërisht të madh për pushimet e fundjavës. Pothuajse të gjithë hotelet më të shtrenjta në Serbi, me katër dhe pesë yje dhe programe spa, janë plotësisht pa ndërprerje gjatë fundjavës.

Turistë nga Serbia në Shqipëri dhe Bosnjë e Hercegovinë

Sidoqoftë, ka një surprizë në çdo histori, dhe këtë herë është, kur bëhet fjalë për turistë nga Serbia – Shqipëria. Bregu shqiptar është një hit i plotë në këtë sezon. Agjencitë janë thjesht të mbingarkuara me kërkesa për të rezervuar pushime në Shqipëri. Interesimi ishte (është) i madh, veçanërisht para fundit të qershorit, kur turistët e parë u kthyen nga Shqipëria dhe ndanë përshtypjet e tyre.

Ata pak turistë që më parë kishin mundësi të kalonin pushimet në Shqipëri janë plot lavdërime për pushimet e tyre. Pritësit janë shumë të sjellshëm, deti është i bukur dhe më e rëndësishmja – çmimet janë të përballueshme. Për të arritur në bregdetin shqiptar, është më mirë të kalosh nëpër Kosovë. Edhe ky fakt nuk është një problem shumë i madh për turistët nga Serbia. Siç është rasti me Malin e Zi, nuk kërkohet asnjë test i COVID për të hyrë në Shqipëri. E gjithë kjo është e mjaftueshme që çdokush të hyjë në diçka të panjohur.

Përveç Shqipërisë, duhet shtuar se Neum në Bosnjë dhe Hercegovinë është jashtëzakonisht tërheqëse për turistët nga Serbia dhe se ky margaritar i detit Adriatik u zbulua vetëm verën e kaluar, sepse hyrja falas në Kroaci nuk u lejua.

Ata që u kthyen nga pushimet në ndërkohë, dhe ky nuk është më një numër i vogël, mund të kenë qenë me fat sepse nxituan. Lajmet që vijnë nga Greqia thonë se delta është një lloj virusi dhe sa aktiv është në këtë vend, dhe shumë kishin frikë se masat për hyrjen në Greqi mund të shtrëngoheshin. Kjo do të zvogëlonte shumë entuziazmin për pushimet verore dhe do të kthente një pjesë të mirë të popullsisë në korona-mod.

Lajme shqetësuese nga Hemisfera Jugore

Dhe siç u tha në fillim se relaksimi është plotësisht normal dhe i pritshëm, është gjithashtu krejtësisht e panjohur se çfarë na pret në periudhën e ardhshme kur bëhet fjalë për aktivitetin e virusit. Kampionati Evropian i Futbollit është gjithashtu një nga testet e “qëndrueshmërisë” së virusit corona. Nëse gjithçka shkon mirë dhe nëse ky lloj qarkullimi i njerëzve që largohen dhe vijnë nga pushimet nuk shkakton një valë të re COVID verore, do të jetë mirë.

Fakti është që të gjithë jemi liruar dhe kjo po funksionon tani për tani. Lajmet nga Britania e Madhe dhe Izraeli janë pak shqetësuese, kryesisht sepse ato janë dy vendet me përqindjen më të lartë të popullsisë së vaksinuar. Ne nuk kemi përgjigje për shumë pyetje dhe kjo është arsyeja pse duhet të jemi akoma të kujdesshëm. Në momentet kur të gjithë jemi duke menduar se si dhe ku do të shkojmë me pushime, është një budallaki e vërtetë ta ngarkojmë veten me korona, vaksina, karantina, masa, mbyllje…

Ne kemi shumë shpresë që ky virus i bezdisshëm dhe i rrezikshëm më në fund do të ikë, megjithëse informacioni që vjen nga Hemisfera Jugore nuk është inkurajues. Varet nga secili prej nesh të vendosë vetë se çfarë do të bëjmë dhe si do ta bëjmë, por nëse të gjithë donim dhe meritonim një pushim – e bëmë.

 

Marrë nga  AJ Balkans

Të fundit