E shtunë, 28 Janar, 2023

POGBA FLET PËR HUMBJEN E FRANCËS

Paul Pogba ka thyer heshtjen e tij pas ndeshjes  shokuese të Francës me Zvicrën nga Euro 2020, e luajtur të hënën.

Mesfushori i Manchester United shënoi një gol spektakolar, i cili dukej se kishte mbyllur ndeshjen për Les Blues. Por një gabim i tij në kohën e shtuar ka lejuar Zvicrën të shënonte dhe të bënte rezultatin 3-3.

Ndeshja, e luajtur në Bukuresht, përfundimisht shkoi në penallti dhe ylli francez Kylian Mbappe humbi penalltinë vendimtare.

Për raportet pas ndeshjes, Pogba ka folur për herë të parë që kur kombi i tij, të cilët ishin favoritët për të fituar turneun, u përplas në një natë me momente dramatike të Kampionatit Evropian, pasi Spanja gjithashtu mundi Kroacinë 5-3 pas kohës shtesë.

Golashënuesi, i cili ishte padyshim lojtari më i mirë i Francës gjatë katër ndeshjeve të tyre, postoi në Instragam së bashku me një imazh të golit të tij mahnitës nga 30-metra: “Ndonjëherë futbolli mund të jetë mizor e i egër dhe gjithashtu i bukur.

“Dje [e hënë], loja na solli neve na solli trishtim por kundërshtarë tanë lumturi.”

“Sigurisht që të gjithë dëshironim që të mund të kishim një rezultat pozitiv.”

Pasi ngriti Kupën e Botës me Les Blues në 2018, Pogba tregoi vlerësimin e tij për mbështetësit e tij, duke përfshirë edhe ata jashtë Francës ndërsa skuadra e tij luante në tre vende të ndryshme.

“Faleminderit shumë për të gjithë tifozët tanë në të gjithë globin,” tha Pogba.

Ai me respekt shtoi: “Më në fund, dua t’i uroj dukeese Zvicrës”.

Shoku i skuadrës së United, Luke Shaw, i cili luajti në fitoren historike të Anglisë ndaj Gjermanisë të martën, ofroi mbështetje duke u përgjigjur: “Mbaje kokën lart, ti je më i miri”.

Jesse Lingard gjithashtu komentoi: “Më i miri”, së bashku me një emoji të zemrës dhe flakës.

Fituesit e ndeshjes Zvicra hapi rezultatin në minutën e 15, kur Haris Seferovic shënoi me një goditje të shkëlqyeshme me kokë përpara se Ricardo Rodriguez të humbte shansin për të bërë 2-0 menjëherë pas pjesës së parë, pasi portieri i Francës dhe Tottenham Hotspur Hugo Lloris mbrojti penalltinë e tij.

Les Blues më pas u zgjua, duke shënuar dy herë në katër minutat në vijim përmes Karim Benzema.

Pogba duket se i kishte përfunduar gjërat kur lëshoi ​​goditjen e tij, duke lënë portierin zviceran Yann Sommer të pafuqishëm për të parandaluar kampionët e botës për të marrë një avantazh me dy gola dhe për të shpëtuar skuqjet fillestare të Mbappe, i cili kishte huqur një shans shtatë minuta më parë.

Sidoqoftë, në min e 81, Seferovic shënoi një tjetër goditje me kokë për të ulur deficitin dhe caktoi një ndeshje të tensionuar.

Njeriu i United atëherë u zhvendos rreth gjysmës së vijës në kohën e shtuar, gjë që e dërgoi Zvicrën të shënonte një barazim dramatik dhe të fitonte me penallti me 5-4 pas një gjysmë ore të shurdhër të kohës shtesë.

Pas ndeshjes, EDS përmes Get French Football News raportoi pasojat e humbjes shokuese.

Ata pretendojnë se Adrien Rabiot dhe Pogba fyen njëri-tjetrin, me lojtarin e Juventusit Rabiot të pakënaqur me përpjekjet mbrojtëse të shokut të tij të ekipit.

Mbrojtësi i Real Madrid Varane ofendoi Benjamin Pavard, i cili i dha penalti Zvicrës në kohën normale.

 

Të fundit