E shtunë, 28 Janar, 2023

“EGOIST”: MBAPPE NË SHËNJESTËR TË KRITIKAVE NË FRANCË

Kylian Mbappé ishte siguria e Francës. Kjo është arsyeja pse ai ishte i pesti në listën e tyre të gjuajtësve të penalltive dhe kjo është arsyeja pse, kur ishte lojtari që e mbajti Francën në Euro 2020, mungesa në gjuajtjen e penalltive do të dukej si një kthesë tepër dehëse në histori.

Kështu shkruan FR24, duke analizuar humbjen e papritur të Francës nga Zvicra, përcjell KDP.

Më poshtë lexoni komentin e plotë:

Gjëra të tilla thjesht nuk i ndodhën Mbappé gjatë një karriere të re të arritjeve të rralla, por këtu është lloji i tmerrit që ekspozon madje edhe njerëz të mbinatyrshëm prej mishi dhe gjaku: Yann Sommer, portieri i jashtëzakonshëm nga Zvicra, ndjeu dobësi dhe lexoi qëllimet e tij saktë, duke u zhytur drejt dhe duke kapur goditjen. Franca ishte jashtë; kundërshtarët e tyre kishin bërë pjesën e tyre të historisë dhe një dramë e pafund e turneut mori kthesën e saj më pak të besueshme deri më sot.

Këto dy skuadra kishin lojën në duart e tyre për 90 minuta; të dy filluan ta hidhnin atë dhe më në fund ishte Mbappé, mbi të cilin koha ndalet. Në gjysmën e dytë të kohës shtesë, një periudhë të cilës Franca iu nënshtrua duke prishur një epërsi me dy gola në 10 minutat e fundit, Mbappé kishte mundësinë të linte mënjanë nervozizmin e tij të mëparshëm kur Paul Pogba e asistoi atë nga e majta. Por Mbappé gjuajti keq në rrjetën anësore; Ndoshta, aq sa zemërimi prej 12 metrash që duhej të ndiqte, ishte kur fati i natës së tij u bë i dukshëm.

Akuzat do të jenë të forta dhe të gjata. Didier Deschamps do të shpërthejë për reagimin ndaj mungesës së mbrojtësve të majtë të përshtatshëm duke kaluar në një mbrojte me tre mbrojtës, një sistem pikat e dobëta të të cilit një zviceran entuziast dhe kompetent i ka eksploruar me lumturi. Mbappé gjithashtu do të duhet të shmangë egoizmat: gjëmimet në egon e tij, ose të paktën perceptimi që Deschamps i që e sheh si një yll të Francës, kanë kritikuar atë gjatë gjithë këtij turneu.

Ishte një surprizë për ta parë atë në një goditje të lirë në pjesën e parë, të cilën ai e goditi në mur, duke marrë parasysh se kishte pasur pak sukses në tre ndeshjet e mëparshme. Ndoshta kjo tregonte se çfarë do të vinte; mbase ishte shumë kënaqësi për t’i ofruar atij në një pjatë atë që mund të kishte qenë ndërhyrja zbuluese e lojës.

Pika thelbësore është se Franca e pati këtë ardhje. Ata nuk e kishin filluar ndeshjen keq por tashmë ishin lëkundur në pjesën e pasme kur Haris Seferovic, duke shijuar një sfidë nga Clement Lenglet, takoi krosimin e shkëlqyeshëm nga Steven Zuber dhe shënoi.

Zvicra duhet ta kishte bërë Deschamps të parëndësishëm qysh në kohën kur Zuber u rrëzua nga Benjamin Pavard në zonën e ndaluar dhe, përmes ndërhyrjes korrekte nga VAR, fitoi penallti. Por Ricardo Rodriguez e huqi; Hugo Lloris shpëtoi gol dhe më pas Franca filloi punën.

Ajo që ndodhi më pas tregoi pse Franca nuk duhet të humbasë, por gjithashtu tregoi saktësisht pse duhet të fitojë. Ajo shpejt shënoi tre gola të lavdishëm, përfshirë dy në katër minuta. Së pari, Karim Benzema zbuti atë që dukej të ishte topi i butë i Mbappé me një goditje marramendëse me thembër drejt te Sommer. Pastaj një kalim i shpejtë mes Mbappé dhe Antoine Griezmann përfundoi me kalimin e këtij të fundit dhe Benzema, i cili ishte zgjuar, duke ardhur nga linja.

Paul Pogba ishte duke drejtuar shfaqjen në atë kohë dhe filloi të stilonte shumë. Zvicra dukej se ishte argëtuar dhe e humbi shansin e saj: Franca, tani perandorake, ishte mbi kodër.

Por në këtë turne, Franca luajti si një ekip i arnimeve, ndezjeve dhe momenteve, copa marramendëse të spontanitetit dhe sinkronitetit që kurrë nuk u përhapën gjatë një periudhe të zgjatur kohe. Shpërthimi me cilësi të lartë që ata tërhoqën duhet të kishte mjaftuar këtu, por gjithçka nisi nga e para. Nga askund Seferovic, një sulmues që është kaq kurioz, por shfaqet vazhdimisht atje ku të tjerët nuk mundnin, tregoi prerë përmes krosimit të Kevin Mbabu. Pastaj, ndërsa minutat po kalonin, Granit Xhaka i jashtëzakonshëm liroi zëvendësuesin Mario Gavranovic i cili bëri gol të bukur.

Gabimet e Mbappé do të komentohen me zë të lartë, megjithatë, nuk ka rëndësi nëse Zvicra kujdeset kur afrohen në çerekfinalen e tyre të parë të turneut që nga viti 1954. Ata kishin sfiduar logjikën dhe formën, ashtu si gjatë gjithë natës.

 

Të fundit