E enjte, 2 Shkurt, 2023

(VIDEO) DY AFERA NË NJË – DORËHIQET SEKRETARI I SHËNDETËSISË I BRITANISË SË MADHE

Sekretari i shëndetësisë në qeverinë e Britanisë së Madhe, Matt Hancock do të përballet me pyetje të reja nëse ka shfrytëzuar para të taksapaguesve në udhëtimin me asistenten e tij në samitin e shëndetit G7, shkruajnë mediat britanike, përcjell KDP.

Ish-sekretari i Shëndetësisë, i cili në mënyrë të bujshme dha dorëheqjen mbrëmë pasi The Sun zbuloi romancën e tij me Gina Coladangelo, thuhet se mori ndihmësen me vete në Oksford.

Nuk dihet nëse dyshja qëndruan së bashku.

https://youtu.be/xRRhaAaNYw8

Sidoqoftë, Hancock flinte në një hotel luksoz, të gjitha të paguara nga Britanikët, në qytetin ku ai dhe e dashura e tij u takuan për herë të parë si studentë të universitetit dy dekada më parë.

Është e kuptueshme që Kryeministri nuk kishte ide për pretendimet që ministri i tij kishte planifikuar të martohej me zonjën Coladangelo në 3 dhe 4 qershor, raporton Sunday Times.

Hancock – i quajtur “puritan i përgjithshëm” për qëndrimin e tij luftarak për ndalimin e çifteve nga familje të ndryshme të takoheshin gjatë pandemisë – thuhet se i tha të enjten Martës, gruas së tij prej 15 vjetësh, se do ta linte atë.

Ai me sa duket e uli nënën e tre fëmijëve të tij disa orë para se The Sun të shtypte imazhe të romansës së tij me zonjën Coladangelo.

Britanikët ishin të zemëruar se ministri që kishte ndaluar takimet e çifteve gjatë pandemisë vetë nuk i kishte respektuar rregullat. Përskaj mbështetjes së kryeministrit Boris Johnson, Hancock megjithatë dha dorëheqjen.

Valët tronditëse nga afera, për të cilat ai pretendon se filloi në maj, vazhdojnë të dëgjohen edhe sot.

Dhe tani është raportuar se figurat e larta të qeverisë kanë ngritur shqetësime se çifti përdori gjatë lidhjes së tyre para publike.

Dy burime thonë se zonja Coladangelo e shoqëroi atë në një takim të ministrave të shëndetësisë të G7 në fillim të këtij muaji, një ngjarje që përfshinte një darkë dhe një qëndrim brenda natës.

Nuk ka asnjë provë që dyshja qëndroi në të njëjtën dhomë, megjithëse ngjarja ishte katër javë pas puthjes së tyre tani famëkeqe, e cila ndodhi ndërsa ai urdhëroi britanikët të mos përqafonin të dashurit e tyre.

“Ai njihej si puritan i përgjithshëm në qeveri, por tani rezulton se ka qenë një hipokrit masiv, ka gënjyer”.

Hancock e përqafoi dashnore e tij në punë më 6 maj – ndërsa miliona britanikë kaluan muaj pa parë ose prekur të dashurit e tyre.

E dashura e ish-Sekretarit të Shëndetësisë u ‘pyet butësisht’ në 2019, por këmbënguli se asgjë nuk po ndodhte, sipas raporteve.

Çifti kuptohet se shpreson të bëjë një jetë të përbashkët, me miqtë që këmbëngulin se është “më shumë se një vrull” dhe Hancock është “serioz” për këtë.

Një mik ka zbuluar: “Matt dhe Gina janë të dashuruar” – dhe ndërsa lidhja filloi vetëm muajin e kaluar, “ajo është serioze”.

Zonja Coladangelo është e martuar me sipërmarrësin milioner Oliver Tress, 54 vjeç, i cili themeloi zinxhirin e modës dhe mënyrës së jetesës në High Street, Oliver Bonas.

Ata jetojnë në një shtëpi Edwardiane me 6 dhoma gjumi, që kushton 4 milionë funta.

Është e kuptueshme që Tress ka mbetur i shkatërruar – dhe gruaja e tij është fotografuar duke marrë makinën e saj pasi iu tha se lidhja e me Hancock do të zbulohej.

Një mik i Z. Tress i tha gazetës Mail të Dielën:

“Ai nuk kishte ide se kjo po ndodhte. Ai u besoi të dyve.”

Ndërkohë, Marta, e cila ka mbajtur një heshtje dinjitoze, nuk është parë duke mbajtur unazën e martesës që kur shpërtheu skandali.

Të fundit