E enjte, 2 Shkurt, 2023

VRAU GRUAN DHE E PARAQITI SI GRABITJE: “ISHTE NJË NËNË E RREZIKSHME…”

Mediat greke kanë zbardhur dëshmi tjetër të pilotit grek Babis Anagnostoupulos pasi pranoi vrasjen e gruas së tij, Caroline Crouch, përcjell Javanews. Më 11 maj 20-vjeçarja u mbyt me jastëk nga bashkëshorti i saj në sy të foshnjës 11 muajshe. Policia gjeti trupin e pajetë të Caroline pranë vajzës së saj e cila ishte duke qarë. Një zëdhënës i policisë tha se ai gjeti Babis të prangosur në dysheme afër Caroline dhe kishte shirit ngjitës mbi sytë dhe gojën. 

Pasi pranoi se ai është vrasësi, Anagnostoupulos thotë se 20-vjeçarja ishte një nënë e rrezikshme, madje e ka goditur foshnjen 11-muajshe, vajzën e tyre Lydia, .

‘’Ajo e kapi foshnjën dhe e hodhi në krevat fëmijësh … Nëse unë do të isha zhdukur, çfarë do t’i bënte asaj? A do ta vriste atë?’’- tha 32-vjeçari.

Po ashtu Anagnostopoulos tregon edhe sherrin që bëri me gruan në natën mes 10 dhe 11 majit.

‘’Ajo filloi të më bërtiste sepse i solla asaj të voglën dhe nuk e lashë të flinte.  Ndërkohë e vogla ishte zgjuar. Pastaj Caroline në nervat e saj, kapi foshnjën me të dy duart dhe e hodhi fort në djep, duke thënë diçka: “Të thashë që nuk e dua këtu”. Lidia qau natyrshëm . 

Unë vrapova për të parë nëse fëmija ishte mirë. Unë pashë që për fat të mirë nuk ishte goditur, por ai ishte shumë i frikësuar dhe po qante. Unë e përqafova dhe i thashë Caroline: “A jeni mirë? A po e godisni të voglin? ” Dhe ajo m’u përgjigj diçka në stil: “Unë do të bëj gjithçka që më pëlqen, do të bëj çfarë të dua” “.- rrëfen 32-vjeçari.

‘’Mora Lidian dhe zbrita përsëri në dhomën e ndenjes. Kam harruar të them se para se të ndodhte kjo me të voglën, pak më parë, Caroline më kishte dërguar një mesazh dhe më kishte thënë nesër të mos e lë të voglën atje. Ajo po më tregonte këtë sepse e dinte që të nesërmen kisha një fluturim të hershëm për në Porto Heli.’’- shton ai.

Më pas ai rrëfen se vajza e tyre po flinte, ndërsa shkoi tek dhoma e gjumit për ti thënë gruas se nuk ishte mirë ajo që kishte bërë. Babis thotë se e pa Carolinen në gjumë, dhe u shtri me të dhe e përqafoi.

“I thashë, a duhet ta marr të voglin dhe të ngjitem lart?” dhe ajo m’u përgjigj: “jo, mos e sjell të voglin, nuk të dua. Ajo filloi të tundte trupin e saj për të lënë krahët e mia. Unë i thashë asaj që e vogla duhet të ngjitet lart dhe të flejë. Caroline vazhdoi të dridhej, unë e mbajta gjithnjë e më fort sepse doja ta bëja të më dëgjonte. Po dridhej. Fytyra e saj. Ishte mbi jastëk. Vazhdova ta mbaja fort në krahë derisa kuptova që Caroline kishte ndaluar së tunduri. I humba. U përpoqa ta zgjoja. Më kot. Çfarë do të ndodhte me fëmijën tim?Mendova ta zhdukja kufomën e saj. Për ta bërë atë të besueshme unë duhej të vrisja qenin. Askush nuk do të mendonte se unë mund ta lëndoja qenin. Unë dua që të gjithë të kuptojnë se atë që bëra më pas e bëra që Lydia dhe babai i saj të mos humbnin”. përfundoi Anagnostopoulos.

Pas zbardhjes së  ngjarjes tronditëse në greqi shumë media nderkombëtare kanë reaguar për vrasjen e 20-vjeçares Carolinë nga bashkëshorti i saj.

Kush është bashkëshorti i Carolin, Babis Anagnostopoulos?

Babis Anagnostopulos është një pilot helikopteri 33-vjeçar nga Greqia, përcjell Alpenews. Emri i tij u be i njohur ne te gjithe botën pasi mbyti per vdekje bashkeshorten e tij Caroline Crouch, në 11 maj. Ai vrau edhe qenin e familjes duke e varur në një tel që të dukej që ishte vrarë nga hajdutët.

Babis Anagnostopoulos is a Greek helicopter pilot

Çfarë pretendoi fillimisht Babis Anagnostopulos?

Babis fillimisht i kishte thënë policisë se gruaja e tij ishte vrarë nga hajdutë. Ai pretendoi se kriminelët e lidhën atë dhe ia lidhën sytë para se të vinin një armë në kokën e foshnjës së tij dhe të kërkonin para. Duke folur për gazetarët në 14 maj, ai tha se kishte zbuluar se gruaja e tij ishte vrarë kur oficerët e policisë i hoqën shiritin që i mbulonte sytë.

Ai tha: “Ata na lidhën ndërsa ne u thamë se ku ishin paratë. “E kuptova që gruaja ime nuk ishte gjallë kur policia më la të lirë. “Vajza ime, për fat të mirë, nuk u godit. Ajo shkoi në spital si një masë paraprake dhe, për fat të mirë, ajo është mirë”.

Babis u tha gazetarëve se ai “iu lut” kriminelëve të mos lëndonin gruan dhe fëmijën e tij. Ai tha se banda kërcënoi të vriste foshnjën e tij nëse nuk dorëzonin paratë.

Babai tha se ai kishte 10,000 cash para në shtëpi sepse ai duhej të paguante ndërtuesit për punën që kishin përfunduar në një tokë që familja kishte blerë kohët e fundit. Policët kaluan javë të tëra në kërkim të kriminelëve imagjinarë shqiptarë që Babis tha se kishin hyrë në shtëpinë e tij dhe kishin mbytur gruan e tij për vdekje.

Caroline's husband Babis confessed to her murder on June 17 to Greek police

Kur rrëfeu Babis Anagnostopulos?

Më 17 qershor, Babis rrëfeu për vrasjen e gruas së tij. 32-vjeçari pranoi në departamentin e vrasjeve në selinë e policisë së Athinës se e mbyti për vdekje. 

“Fajtori është burri i saj 33-vjeçar i cili ka rrëfyer aktin,” thanë autoritetet në një deklaratë të lëshuar më 17 qershor. Policia e ka përshkruar atë si një “aktor të klasit të lartë” pasi vuri në skenë skenën e hollësishme të krimit dhe mbajti hapin me shokun e sëmurë si i ve i pikëlluar për më shumë se një muaj.

Piloti madje e mbyti qenin e familjes dhe e vari trupin e tij në një parzmore shkallësh për t’ia hedhur fajin vjedhësve dhe për të forcuar historinë e tij, thanë hetuesit. Sipas raporteve, Babis përfundimisht u prish duke thënë: “Atë natë ne po grindeshim që herët.

“Në një moment ajo e hodhi fëmijën në shtratin e saj dhe ajo më tha të ngrihem dhe të largohem nga shtëpia. Ajo më shtyu dhe më goditi me grushte. Gjykimi im u bë i paqartë, unë e mbyta atë dhe pastaj organizova grabitjen, ” shpret bashkëshorti i saj.

Në një mesazh me tekst që u gjet në telefonin e Caroline, ishte bërë e qartë se studentja me të vërtetë kishte kërcënuar se do të linte njeriun që kishte takuar për herë të parë si adoleshente, vetëm disa orë para vrasjes së saj. /kdp

Të fundit