E enjte, 2 Shkurt, 2023

KURZ ME 1 MILIONË VAKSINA PËR BALLKANIN PERËNDIMOR

Kancelari Sebastian Kurz priti sot liderët e Ballkanit Perëndimor në Vjenë, duke theksuar rëndësinë e rajonit për Austrinë.

“Ne kemi shumë njerëz në Austri nga Ballkani Perëndimor dhe ne përfaqësojmë një nga investitorët më të rëndësishëm në këtë rajon. Këto vende janë partnerë të rëndësishëm ekonomikë për ne dhe kjo është arsyeja pse ne kemi mbështetur gjatë integrimin e Ballkanit Perëndimor dhe kemi mbështetur reformat e nevojshme”, tha Kurz gjatë konferencës për shtyp pas Samitit të Austro-Ballkanit Perëndimor, raportojnë agjencitë, përcjell KDP.

Ai tha se diskutoi me udhëheqësit e BP në lidhje me trajtimin e procesit të pranimit dhe pandemisë në BE.

“Maqedonia e Veriut ka bërë punë të madhe në rrugën drejt integrimit europian. Ne patjetër të mbajmë premtimin”, tha Kurz pas takimit me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Kurz ka mirëpritur edhe kryeministrin kosovar, Albin Kurti.

 

“Pas Samitit të Vjenës për Ballkanin Perëndimor, më priti në takim Kancelari i Austrisë, z. Sebastian Kurz, në zyren e tij. Fillimisht e falenderova Kancelarin Kurz për përkrahjen dhe ndihmën e vazhdueshme të Austrisë për vendin tonë, qysh prej pranimit të studentëve dhe diplomave në vitet e ‘90-ta deri te mbështetja në menaxhimin e pandemisë Covid-19. Biseduam për marrëdhëniet shumë të mira bilaterale ndërmjet dy republikave tona, raportet në rajon dhe integrimet evropiane. Në veçanti shqyrtuam mundësitë e rritjes së bashkëpunimit ekonomik dhe shkëmbimit tregtar, nevojën e Kosovës për investitorë nga Austria, si dhe rolin që mund të luajë mërgata jonë në shtimin e urave midis dy shteteve dhe popujve tanë. Në fillim të vitit të ardhshëm do të kemi një samit të përbashkët biznesi Kosovë-Austri.”, tha Kurti në një postim në Facebook.

Në fjalën e tij, përveç tjerash, ka theksuar:

“1. Kosova po e menaxhon mirë e me sukses pandeminë Covid-19. Mesatarisht kemi më pak se një person të infektuar në ditë për 100 mijë banorë dhe më pak se 10 raste aktive në 100 mijë banorë. Bashkimi Evropian do të duhej ta vendos Kosovën në mesin e shteteve të udhëtimit të sigurt lidhur me pandeminë Covid-19.

2. Kosova me qeverisjen e mirë dhe demokratike ka nisur reformat në drejtësi dhe ekonomi. Besimi qytetar në institucione është shumë i lartë. Krahasuar me vitin e kaluar eksportet i kemi rritur për 66%, aktivitetin ekonomik (qarkullimin) për 15%, kurse të hyrat buxhetore për 30%. Kemi nevojë për më shumë investime, dhe kompanitë austriake janë të mirëseardhura e të dëshiruara.

3. Kosova dhe Serbia të bëjnë një deklaratë të përbashkët të paqes me zotim për mos-sulmim, Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe të ballafaqohet me të kaluarën, si dhe Kosova e Serbia të zbatojnë reciprocitetin sa i përket të drejtave të pakicave.

4. Të hiqen vizat për Kosovën në mënyrë që qytetarët tanë të udhëtojnë lirshëm në vendet e BE-së, kurse gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor të kalojnë nga CEFTA në SEFTA (Marrëveshja Evropiane për Tregti të Lirë me Evropën Juglindore) sipas shembullit të EFTA-EEA, pra siç e kanë Lihtenshtajni, Norvegjia e Islanda me BE-në.”

Kurz theksoi se brenda kornizës, ata gjithashtu folën për sfidat e normalizimit të marrëdhënieve të Beogradit me Prishtinën dhe ndaljen e migracionit të paligjshëm.

Kancelari austriak njoftoi se vendi i tij do të shpërndajë një milion doza vaksinash në vendet e Ballkanit Perëndimor nga gushti.

“Austria do të sigurojë një milion doza të vaksinës koronavirus në vendet e Ballkanit Perëndimor, përveç dozave që po i jep rajonit në emër të BE”, tha Kurz.

Dozat do të dorëzohen midis gushtit dhe fundit të vitit, shtoi ai, pa specifikuar shpërndarjen.

Përfaqësuesi Special i BE-së për Dialogun Beograd-Prishtinë dhe Ballkanin Perëndimor Miroslav Lajčák tha sot se 18 vjet pas Samitit të Selanikut, vetëm një vend i Ballkanit Perëndimor është bërë anëtar i BE dhe se dy po negociojnë anëtarësimin, por nuk kanë qenë në gjendje të bëjnë progres në dy vitet e kaluara.

Ai tha gjatë konferencës për shtyp se të dy vendet po presin hapjen e negociatave dhe se Kosova ende nuk ka një regjim pa viza, gjë që tregon se gjërat nuk po shkojnë mirë.

Lajçak theksoi se është e rëndësishme të hysh në një dialog mbi normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë, si dhe dialogun e Ballkanit Perëndimor me BE, por edhe brenda BE.

Sipas tij, shumë konferenca dhe takime do të nevojiten këtë vit dhe të shpresojmë se procesi i pranimit do të rifillojë.

Ai shtoi se 80% e qytetarëve të Ballkanit Perëndimor mbështesin anëtarësimin në BE.

Lajçak vlerëson se BE ka treguar se është një partner i besueshëm gjatë pandemisë dhe 3,3 miliardë euro iu dhanë rajonit si ndihmë.

Të fundit