E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Analizë e CNN: Putini mori pikërisht atë që donte nga Biden në Gjenevë

Analizë e Matthew Chance and Luke McGee, CNN

Edhe para se Presidenti i SHBA Joe Biden të takohej me homologun rus Vladimir Putin, pritjet ishin të ulta.

Përtej disa angazhimeve themelore për rivendosjen e diplomatëve dhe I rënë dakord për të hapur dialog “konstruktiv” me SHBA për çështje të tilla si siguria kibernetike dhe politika e jashtme, Putini nuk dha asnjë indikacion se takimi i parë ballë për ballë i dy udhëheqësve të mërkurën ta kishte detyruar një ndryshim në zemër. Me sa duket, asnjë fond fjalësh miqësore nuk do ta ndalojë udhëheqësin rus të vazhdojë të ndjekë me forcë agjendën e tij politike, me një pandëshkueshmëri totale si në Rusi ashtu edhe jashtë.

Pavarësisht se në fillim të konferencës së për shtyp tha se nuk kishte “ndonjë lloj armiqësie” midis tij dhe Biden, Putini përdori një dikurs të njohur të anti-SHBA për të shmangur kritikat ndaj Federatës Ruse.

Kur u pyet nga CNN rreth sulmeve kibernetike ndaj institucioneve amerikane që vijnë nga toka ruse, Putini përmendi sulme kibernetike ndaj Rusisë. “Sa i përket sigurisë kibernetike, ne ramë dakord që do të fillonim konsultat për atë çështje dhe besoj se është jashtëzakonisht e rëndësishme. Padyshim, të dy palët duhet të marrin përsipër disa detyrime atje,” tha ai.

I dëshmuar si kontrllues në politikën e brendshme ruse, Putini kritikoi vazhdimisht stabilitetin dhe qëndrimin moral të Amerikës, duke treguar trazirat e Kapitolit të 6 Janarit dhe vrasjen e George Floyd. Për shumë njerëz me ngjyrë në Amerikë “nuk keni kohë të hapni gojën dhe edhe kur janë qëlluar për vdekje”, tha ai.
Kur u pyet për shtypjen ndaj opozitës së brendshme politike bë Rusi- në veçanti arrestimin e Alexey Navalny – Presidenti rus madje sugjeroi që disidenti i njohur dëshironte të arrestohej.

“Ky njeri e dinte që ai ishte duke shkelur ligjin e Rusisë. Ai është dënuar dy herë … Ai donte me vetëdije të thyejë ligjin. Ai bëri pikërisht atë që donte të bënte. Pra, çfarë lloj diskutimi mund të bëjmë (rreth tij )? ”

Në lidhje me aneksimin e paligjshëm të Krimesë nga Rusia, Putini pretendoi se veprimtaria ushtarake e vendit të tij në rajon ishte plotësisht në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe se amerikanët në fakt ishin agresori për “ndërtimin e kapaciteteve në kufirin rus”. Në lidhje me çështjen e ndjeshme të anëtarësimit të Ukrainës në NATO, ai tha se nuk kishte “asgjë për të diskutuar”.

Vëzhguesit e rregullt të presidentit rus janë mësuar me këtë nivel besimi dhe përçmimi. Putini është një njeri kaq i sigurt në fuqinë e tij absolute në shtëpi sa që mund të shkojë në një takim me personin më të fuqishëm në tokë, me asgjë praktikisht për të humbur.

ÇKA FITOI PUTIN NGA TAKIMI

Optikat e takimit ishin gati të përshtatura për nevojat e brendshme të Putinit. Takimet u kërkuan nga SHBA, të cilat për sa i përket Kremlinit, konfirmojnë se Putini është një udhëheqës me shtat të ngjashëm me Presidentin e ShBA.

“Kjo është pikërisht ajo që dëshiron Kremlini. Të flasësh me SHBA si të barabartë dhe në një mënyrë të tillë që pala tjetër të mos kërkojë ndryshimin e pozicionit si kusht i dialogut”, thotë Oleg Ignatov, analisti i lartë i Rusisë i Grupit të Krizave me seli në Moskvë. “Nuk ka dyshim se Putini do të vazhdojë të testojë Bidenin nëse dialogu e bllokon ose zhvillohet në një drejtim që është i pafavorshëm për Moskën. Ky nuk është ende fillimi i normalizimit të marrëdhënieve. Është një pauzë në përkeqësimin e tyre të mëtejshëm”, shton ai.

Sidoqoftë, mund të jetë kundërintuitive që Putini të provokojë Presidentin e SHBA më vonë dhe çdo veprim i Presidentit Rus bëhet me qëllim që të fitojë simpati brenda vendit.

Keir Giles, Këshilltar i Lartë i Këshillimit, Programi i Rusisë dhe Euroazisë në Chatham House, thekson se qëndrimi përballë SHBA-së ka qenë një pjesë e madhe e suksesit të Putinit në shtëpi. “Përgjigja e tij e fortë, si ndaj pyetjeve të buta nga media proqeveveritare ruse ashtu edhe ndaj sfidave nga gazetarët e huaj, do të fitojë pikë në shtëpi nga ata rusë që ndajnë bindjen e tij se është Perëndimi ai që është partneri i rrezikshëm, i paparashikueshëm, agresiv në marrëdhënie”, thotë ai.

Sigurisht, ngjarjet e së mërkurës gjithashtu janë pjesë e një rrëfimi më të gjatë që është ndërtuar gjatë dekadës së kaluar: Perëndimi, pa marrë parasysh sa ashpër flet kundër Rusisë, ka qenë kryesisht e paaftë të frenojë Putinin dhe aleatët e tij. Në sytë e kundërshtarëve të Putinit, ka pasur pasoja të pamjaftueshme për një njeri që helmon kundërshtarët politikë, përzihet në zgjedhjet e vendeve të tjera, mbështet diktatorin sirian Bashar al-Assad në bombardimin e vendit të tij dhe aneksimin e territorit të huaj.

Në sytë e shumë mbështetësve të tij, takimi i Putinit me Presidentin e SHBA do të duket si provë se qeni kryesor rus është plotësisht i justifikuar në veprimet e tij. Ata mund të argumentojnë se ai ka pranuar në mënyrë të arsyeshme të punojë me SHBA për çështje të mëdha ndërkombëtare, si siguria dhe rivendosja e kanaleve konvencionale diplomatike. Dhe ai arriti ta bënte këtë duke theksuar të metat në shoqërinë amerikane dhe duke mbrojtur të tijat.

Samiti i dha gjithashtu Putinit një mundësi për të ndaluar pasojat nga përkeqësimi i marrëdhënieve midis Moskës dhe DC, pasi SHBA tani mund të ngurrojë të vendosë sanksione shtesë ekonomike ndaj Rusisë ose të qortojë Putinin për arrestimin e kundërshtarëve në shtëpi. Të gjitha këto mund të jenë të dobishme kur Rusia zhvillon zgjedhjet parlamentare më vonë këtë vit.

Me pak fjalë, Putini shkoi në Gjenevë dhe mori pikërisht atë që donte. Dhe ai u largua nga Zvicra me një fitore të madhe diplomatike, thjesht duke u paraqitur.

Të fundit