E enjte, 2 Shkurt, 2023

ANALIZË E KDP: DRAMA E FUNDIT PARA SAMITIT TË 22 QERSHORIT

Dy ditë pasi shprehën pesimizëm rreth kapërcimit të mundshëm të bllokadës bullgare në fillimin e bisedimeve të pranimit në BE deri në samitin e 22 qershorit të BE, Kryeministri Zoran Zaev, i shoqëruar nga Zëvendës Kryeministri Nikolla Dimitrov dhe Ministri i Jashtëm Bujar Osmani, po qëndrojnë në Sofje për një tjetër raund të bisedimeve me udhëheqjen e shtetit bullgar. Duke gjykuar nga deklaratat e të dy palëve, nuk pritet ndonjë përparim dramatik, e lëre më tej kapërcimi i bllokadës Bullgare, raportojnë mediat në gjuhën maqedonase.

Por jo të gjitha gjasat janë të humbura. KDP mëson se ministri Osmani sot është takuar me homologun e tij bullgar në Antali dhe nga atje është nisur për në Sofje, për t’iu bashkëngjitur delegacionit shtetëror të MV.  Burimet thonë se qëllimi i përpjekjeve të shtuara diplomatike, në sinkron me presionin ndërkombëtar ndaj Sofjes, është që takimi i qershorit i BE të mos jetë edhe një mundësi tjetër e humbur për Maqedoninë e Veriut në rrugën e saj të integrimit evropian. Nëse nuk arrihet kompromis, sytë ngadalë do të zhvendosen në presidencën e ardhshme sllovene të Bashkimit Evropian dhe shanset për një dritë jeshile për të hapur negociatat e anëtarësimit në BE shihen në tetor apo më vonë në dhjetor.

SHPRESAT TE PRESIDENCA SLLOVENE

“Sot biseduam për strukturën, thelbin e zgjidhjes së mundshme, përmes udhërrëfyesit, hartës rrugore, përmes bashkëpunimit sektorial… Ne gjithashtu folëm për intensitetin e punës së komisionit të përbashkët, dhe nga ana jonë sigurisht që komentuam për Propozimi Portugez. Besoj se kemi mundësinë për të arritur një zgjidhje. Një hap përpara është vetë fakti që ne ulemi së bashku dhe kërkojmë një zgjidhje, e cila, e theksoj edhe një herë, duhet të jetë dypalëshe dhe duhet të korrespondojë me interesat e të dy palëve. vetëm në atë mënyrë qytetarët do ta mbështesin atë dhe vetëm në atë mënyrë do të kemi një realizim të suksesshëm “, tha Zaev pas takimit me të sotëm me kryeministrin bullgar Stefan Janev.

Zaev tregoi të martën se qëllimi i vizitës nuk ishte zgjidhja në vetvete, por një përpjekje për të “mbledhur mendimet dhe për të pritur formimin e një qeverie politike në Bullgari”. “Këshilli Evropian për Ballkanin Perëndimor është planifikuar për në 6 tetor në Slloveni gjatë presidencës Sllovene, e cila është shansi tjetër për ne”, tha Zaev.

Zgjedhjet në Bullgari janë planifikuar për në 11 korrik dhe të paktën disa muaj do të kalojnë përpara se të formohet një qeveri e re, përveç nëse skenari i prillit përsëritet, kur nuk u arrit një shumicë në parlament për të formuar qeverinë.

Një mesazh i ngjashëm nga Sofja erdhi sot nga kryeministri teknik i qeverisë Bullgare, Stefan Janev, i cili shpreson që vetëm hapa praktikë mund të hidhen në këtë periudhë, të cilat më vonë, pas formimit të parlamentit dhe qeverisë së re Bullgare, do të shndërrohen në një zgjidhje e përhershme.

Portali bullgar “Mediapool” sot në një analizë parashikon SE ndryshimi i pozitës bullgare do të jetë shumë i vështirë. Dy zgjidhje janë të mundshme për të kapërcyer mosmarrëveshjen: ose një marrëveshje midis Shkupit dhe Sofjes, ose vendet anëtare të BE do të pranojnë përfshirjen e kërkesave Bullgare, përfshirë Udhërrëfyesin për Kuadrin Negociator të BE. Kjo e fundit duket pothuajse e pamundur duke pasur parasysh kundërshtimin jo vetëm të qeverisë në Shkup, por edhe të disa vendeve anëtare të BE, si Gjermania, Republika Çeke dhe Sllovakia në radhë të parë.

KARAKAÇANOV KËRKON NGA RADEV TË MOS LËSHOJË PE

Lideri i partisë bullgare VMRO-BND dhe ish-ministër, Krasimir Karakaçanov, ka apeluar që radev të mbajë qëndrimin shtetëror të Bullgarisë, i cili kushtëzon nisjen e negociatave me pranim të perspektivës bullgare. Ai ka kritikuar edhe ish-kryeministrin Bojko Borisov, i cili dha porosi më të buta që sugjeroninlëshim pe ndaj Shkupit.

“Ju nuk mund të pështyni në dinjitetin duke i kthyer shpinën një vendimi që keni mbrojtur si Kryeministër, vetëm për të bërë një përshtypje të mirë për disa faktorë në Perëndim. Politika që kemi mbrojtur së bashku deri dje, dhe veçanërisht interesat kombëtare të Bullgarisë dhe kujtesa e të gjithë atyre që dhanë jetën e tyre për Bullgarinë në Maqedoni, nuk janë për shitje, as nuk janë një mjet negocimi për llogaritë politike në shtëpi”, ka thënë Karakaçanov, sipas BGNES.

Ai gjithashtu tha se disa vota më shumë në çdo zgjedhje nuk mund të ishin çmimi i interesit kombëtar.

“Ne patriotët, dhe unë personalisht, luftuam për 4 vjet për një pozitë dinjitoze Bullgare për të mos lejuar RMV të negociojë anëtarësimin në BE derisa politikanët atje të njohin faktin e thjeshtë se historia jonë deri në vitin 1944 është e zakonshme derisa të sqarohen. urrejtje dhe gënjeshtra, duke futur urrejtje ndaj Bullgarëve dhe Bullgarisë. Derisa bashkatdhetarët tanë përreth Vardarit të marrin të drejtat e tyre ligjore të njeriut. Kjo është një politikë që ne e imponuam si Bullgarë dhe unë nuk heq dorë prej saj”, ka theksuar Karakaçanov.

Të rinjtë e VMRO-së së Karakaçanovit kanë pritur Zoran Zaev para Presidencës me parulla që tregojnë se bullgarët dhe maqedonasit janë një popull në të dy anët e kufirit. Lidhur me këtë aktivitet Karakaçanov ka shkruar:

“Shoh që sot përpara se autoritetet zyrtare bullgare Zoran Zaev dhe partia e tij nga Shkupi të priteshin nga Bojko Borisov. Deri më tani shumë mirë. Por vetëm deri më tani. Nuk mund të mos jem i impresionuar nga kthesa e mprehtë që ish-kryeministri bëri në fjalën e tij gjatë bisedave. Të shkruash një kontratë të re? A kishim nevojë për një dialog në mënyrë që të dy “popujt”, dy “kombet” të mos urreheshin? Cilët dy popuj, cilat dy kombe? Çfarë është kohezioni dhe aktivitetet e përbashkëta rinore?

Pyetja kryesore këtu është pse njerëzit në të dy anët e kufirit urrejnë njëri-tjetrin? Dhe përgjigja për këtë pyetje është shumë e thjeshtë dhe unë e kam shpjeguar atë qindra herë, në mos mijëra herë. Sepse projekti Komintern i Stalinit dhe Georgi Dimitrov, i cili krijoi Frankenstein në Ballkan, i quajtur “kombi maqedonas”, mbolli një tezë krejtësisht të dëmshme dhe të rrezikshme. Teza e maqedonizmit! Një maqedonizëm që ekziston vetëm mbi bazën e krijimit të urrejtjes ndaj bullgarëve dhe Bullgarisë. Ky maqedonizëm, në emër të të cilit mijëra njerëz u vranë në Maqedoninë e Vardarit pas vitit 1944, dhe dhjetëra mijëra të tjerë u shtypën vetëm sepse ata vazhduan ta quanin veten bullgarë.

Nga këtu vjen problemi. Sepse kur politikanët në Shkup edukojnë breza për urrejtje ndaj Bullgarëve, ndryshojnë qëllimisht historinë dhe në mënyrë tinëzare dhe përmes folësve të rremë dhe lobistëve të paguar manipulojnë liderët evropianë, nuk mund të presësh një goditje miqësore nga Bullgaria.

Kjo urrejtje ndaj Bullgarisë ekziston edhe sot. Refuzimi i Shkupit për të ndryshuar ndonjë gjë në gënjeshtrat e tij historike është të përjetësojë këtë urrejtje mbi të cilën do të vazhdojnë të ndërtojnë shtetin dhe “identitetin” e tyre. Dhe kjo urrejtje, dua të theksoj, është e njëanshme – nga ana e politikanëve maqedonas. Për ne, Maqedonia dhe vëllezërit tanë që jetojnë në këtë tokë kanë qenë gjithmonë diçka shumë e çmuar, ata janë pjesë e jona.

Ju nuk mund të pështyni në suren dhe dinjitetin duke i kthyer shpinën një vendimi që keni mbrojtur si Kryeministër, vetëm për të bërë një përshtypje të mirë për disa faktorë në Perëndim. Politika që kemi mbrojtur së bashku deri dje, dhe veçanërisht interesat kombëtare të Bullgarisë dhe kujtesa e të gjithë atyre që dhanë jetën e tyre për Bullgarinë në Maqedoni, nuk janë për shitje, as nuk janë një mjet negocimi për llogaritë politike në atdheun e tyre.

Ne patriotët, dhe unë personalisht, luftuam për 4 vjet për një pozitë dinjitoze Bullgare për të mos lejuar RS Maqedoninë të negociojë anëtarësimin në BE derisa politikanët atje të njohin faktin e thjeshtë se historia jonë deri në vitin 1944 është e zakonshme derisa ata të sqarohen. urrejtje dhe gënjeshtra, duke futur urrejtje ndaj Bullgarëve dhe Bullgarisë. Derisa bashkatdhetarët tanë përreth Vardarit të marrin të drejtat e tyre ligjore të njeriut. Kjo është një politikë që ne e imponuam si Bullgarë dhe unë nuk heq dorë nga ajo.”

BGNES rikujton se Bullgaria ka mbështetur Maqedoninë Veriore për NATO, si dhe integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE. Sipas saj, është në interesin strategjik të Bullgarisë që Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe vendet e tjera të rajonit të jenë pjesë e NATO-s dhe BE-së.

Por, Karakaçanov shprehet i penduar. “Çfarë bëri Shkupi në këmbim të mbështetjes sonë – një asgjë të madhe. Gjëja që ai vazhdon të bëjë është ngacmimi, shtypja kundër njerëzve me identitet bullgar, shkatërrimi i monumenteve bullgare, futja e gjuhës së urrejtjes përmes sistemit arsimor dhe mediave, shpifjeve dhe shpifjeve të Bullgarëve”.

Të fundit