E enjte, 2 Shkurt, 2023

Analiza e Reuters: Biden flet për Rusinë, nxit aleatët në përpjekje për të shtyrë Putinin në cep

Autorë:

Presidenti Joe Biden në përpjekjet e tij të para diplomatike u përpoq të vinte Rusinë jo si një konkurrent të drejtpërdrejtë me Shtetet e Bashkuara, por si një lojtar pak më i vogël në një botë ku Uashingtoni është gjithnjë e më i para-pushtuar nga Kina.

Ndihmësit thanë se Biden dëshironte të dërgonte një mesazh se Putini po izolonte veten në skenën ndërkombëtare me veprimet e tij, duke filluar nga ndërhyrjet e zgjedhjeve dhe sulmet kibernetike kundër kombeve perëndimore deri te trajtimi i tij ndaj kritikëve të brendshëm.

Por Biden mund të luftojë në një përpjekje paralele për të ndaluar kalbëzimin në marrëdhëniet SHBA-Rusi dhe për të parandaluar kërcënimin e konfliktit bërthamor ndërsa po fliste edhe me Rusinë, thanë disa vëzhgues.

“Administrata dëshiron të de-përshkallëzojë tensionet. Nuk është e qartë për mua se Putini e bën këtë,” tha Tim Morrison, një këshilltar i sigurisë kombëtare gjatë administratës Trump. “Të vetmet letra që ai duhet të luajë janë ato të përçarësit.”

Zyrtarët në të dy palët kishin minimizuar shanset për përparime të mëdha në bisedime dhe kishin të drejtë. Asnjë nuk u materializua.

Por të dy udhëheqësit u zotuan të rifillojnë punën për kontrollin e armëve, si dhe sigurinë kibernetike dhe të kërkojnë fusha të bashkëpunimit të mundshëm, shenja të disa shpresave për një marrëdhënie midis dy vendeve me pak pika të përbashkëta vonë.

Lidhjet ishin dobësuar tashmë kur Biden, në fillim të administratës së tij, përsëriti përshkrimin e tij të Putinit si “një vrasës”. Kjo thelloi një çarje diplomatike që pa të dy vendet të tërhiqnin ambasadorët e tyre nga kryeqyteti i njëri-tjetrit.

Duke i bërë jehonë një qasjeje nga ish-Presidenti Barack Obama, i cili e quajti Rusinë një “fuqi rajonale” pasi ajo aneksoi Krimesë nga Ukraina në 2014, Biden u përpoq ta hedhë Rusinë jo si një konkurrent të drejtpërdrejtë të Shteteve të Bashkuara.

Duke folur pas takimit të tij me Putin, Biden tha se Rusia dëshiron “që dëshpërimisht të mbetet një fuqi e madhe”.

“Rusia është në një pikë shumë, shumë të vështirë tani. Ata janë duke u shtrënguar nga Kina”, tha Biden para se të hipte në aeroplanin e tij nga Gjeneva, duke thënë se Rusët “nuk duan të njihen si, siç kanë thënë disa kritikë, e dini, Volta e Epërme me armë bërthamore “. Biden po i referohej ish kolonisë franceze të Afrikës Perëndimore, e cila ndryshoi emrin e saj në Burkina Faso.

Biden gjithashtu theksoi problemet e ekonomisë së Rusisë dhe rikujtoi Putinin për deportimin e dy Amerikanëve nga Rusia dhe kërcënimet ndaj Radios Evropa e Lirë dhe Radio Lirisë, të financuar nga qeveria e SHBA

Biznesmenët amerikanë “nuk duan të rrijnë në Moskë”, tha ai.

Matthew Schmidt, profesor i asociuar në Universitetin e New Haven dhe një specialist për çështjet Ruse dhe Euroaziatike, tha se Biden po kërkonte të minonte rëndësinë e Putinit në skenën globale.

“Strategjia është shumë thjesht për të shtypur butonat e Putinit, por me disa fakte reale,” tha Schmidt. “Reagimi i ashpër do të ndodhë gjithsesi, pavarësisht.”

Putin, një ish-agjent në agjencinë e sigurisë KGB të Rusisë, jetoi përmes rënies së Bashkimit Sovjetik, një poshtërim për kombin që ai ka kërkuar të ndreqë me politikën e jashtme gjithnjë e më agresive, siç shihet në lëvizjen e Krimesë dhe mbështetjen ruse për separatistët në lindje Ukrainë.

Biden arriti në vilën buzë liqenit në Gjenevë ku u takua me Putinin të mërkurën në prag të takimeve të grupit të kombeve G7 dhe aleancës së NATO-s.

Një zyrtar i lartë i administratës tha se qasja e Biden ndaj Rusisë ishte më e mundshme të ishte e suksesshme sepse Biden u takua me Putinin menjëherë pasi mblodhi aleatët rreth parimit të përkrahjes së një “rendi ndërkombëtar të bazuar në rregulla” në një takim të G7 në Britani dhe bisedimeve me anëtarët e NATO-s në Bruksel.

“Kishte një shtrirje të fortë mbi propozimin themelor që të gjithë kemi nevojë për të mbrojtur … këtë rend, sepse alternativa është ligji i xhunglës dhe kaosi, i cili nuk është në interesin e askujt,” tha zyrtari.

Në shtëpi, kundërshtarët republikanë të Biden shpejt e kritikuan atë për dështimin për të bllokuar një tubacion të madh të gazit natyror të mbështetur nga Rusia që po ndërtohej në Evropë.

Senatori amerikan Lindsay Graham, një kritik i shpeshtë republikan i Biden, tha se ai ishte i shqetësuar duke dëgjuar presidentin duke sugjeruar se Putini do të shqetësohej nga mënyra se si vendet e tjera e shohin atë.

“Është e qartë për mua se Putini mund të kujdeset më pak për mënyrën se si ai është parë nga të tjerët dhe, sinqerisht, do të gëzonte reputacionin e të qenit në gjendje të ndërhynte me sukses në çështjet e brendshme të vendeve të tjera”, tha senatori i Karolinës së Jugut.

Të fundit