E enjte, 2 Shkurt, 2023

ZAEV PARA VIZITËS NË BULLGARI: NE JEMI VËLLEZËR…MICKOVSKI: TRADHTI E RADHËS

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, një ditë para vizitës së tij në Sofje, riafirmoi besimin e tij se politikanët nga të dy palët janë aq të zgjuar sa të synonin një zgjidhje për problemin me historinë dhe kulturën, njofton BGNES, përcjell KDP.

Ai do të mbërrijë nesër në Sofje për një vizitë ku do të shoqërohet nga Zëvendës Kryeministri për Çështjet Evropiane Nikola Dimitrov dhe Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani. Ata janë planifikuar të takohen me Presidentin Rumen Radev dhe Kryeministrin Stefan Genev.

“NE JEMI VËLLEZËR”

“Ne jemi me të vërtetë miq dhe kombe vëllezër dhe kjo duhet të tregohet përmes veprimit. E kuptoj që vëllezërit ndonjëherë mund të grinden. Por një Bullgari mike është e detyruar dhe duhet t’i japë mbështetjen e saj Maqedonisë së Veriut, sepse vetëm në këtë mënyrë do të zhvillohet miqësia jonë, bashkëpunimi ynë. Evropa Perëndimore dhe Veriore do të na respektojnë edhe më shumë, nëse jemi më bashkëpunues dhe dalim me më shumë mënyra për të rritur bashkëpunimin, si midis popujve tanë ashtu edhe midis kompanive tona, në mënyrë që kjo të jetë e dobishme për popullin maqedonas dhe bullgar gjithashtu”, ka thënë Zaev.

Ai përshëndeti “popullin Bullgar dhe udhëheqësit e tij aktualë dhe viozionarë”, të cilët, në fjalimet e para të tyre të para thanë se Bullgaria ishte e angazhuar në integrimin evropian të Republikës së Maqedonisë Veriore.

Kryeministri maqedonas kujtoi se, sipas Sofjes, Shkupi nuk po punon aq sa duhet për t’iu përmbajtur marrëveshjes mbi miqësinë, fqinjësinë e mirë dhe partneritetin dhe të këmbëngulë në garanci specifike.

Një pjesë e madhe e asaj që është shkruar në të është thelbësore në një shkallë shumë më të madhe, sesa kudo që ishte në botë pas nënshkrimit të kontratave të pranueshme.

“Është e drejta e tyre të thonë se ata duan një realizim edhe më dinamik të kësaj marrëveshjeje. Dhe ne duam. Ne duam, nëse mundemi, të nisim që nesër linjën hekurudhore, e cila lidh Kumanovën – kufirin bullgar me Sofjen, dhe prej andej në Stamboll… Unë punoj për këtë dhe besoj se në të ardhmen do të jetë më dinamike”, ka thënë Zaev.

“KUARTETI I TRADHTISË”

Nga ana tjetër, lideri i VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski përmes statusit të tij në Facebook pyet nëse po përgatitet një tradhti e re nga kuarteti Zaev, Buçkovski, Osmani dhe Dimitrov në Bullgari.

“Ky kuartet, i cili i kushton shtrenjtë vendit, do të udhëtojë për në Sofje, ku ata janë të gatshëm të shpërndajnë një fletë bosh që politikanët bullgarë duhet të shkruajnë kërkesa, të njëjta me ato që përmbahen në Deklaratën Bullgare duke mohuar gjuhën, identitetin dhe historinë të Maqedonisë.”

“Kjo katërshe e udhëhequr nga Zoran Zaev do ta pranojë të gjithë këtë, e cila duhet të realizohet më vonë me pritjen e qeverisë së re në Bullgari.
Interesat kombëtare dhe shtetërore rrezikohen, Zaev u jep atyre një dhuratë që do t’i kushtojë shumë vendit tonë.”

“Unë bëj thirrje për vigjilencë të popullit maqedonas, me vetëdije dhe vigjilencë për të mos lejuar një tradhti të re ndaj kuartetit Zaev, Buckovski, Osmani dhe Dimitrov”, ka shkruar Mickovski.

A ËSHTË E MUNDUR MARRËVESHJA?

Nga seanca e sotme e Komisionit për Politikë të Jashtme në Kuvend, kryediplomati Bujar Osmani ka potencuar se çështjet e identitetit, siç është gjuha maqedonase, veçantia etnike maqedonase, nuk janë dhe nuk mund të jenë në tryezë si pjesë e bisedimeve me Republikën e Bullgarisë.

“Procesi është i ndërlikuar, ndërsa qëllimi është i përbashkët. Mbajtja e Konferencës së parë ndërqeveritare dhe fillimi formal i negociatave për aderim me BE-në”, ka thënë ai.

Simonida Kacarska e Qendrës për Politikat Evropiane në Shkup thotë për REL se përkundër një marrëveshje mbi të ashtuquajturat çështje teknike të mundshme, mbetet e hapur nëse kjo do të jetë e mjaftueshme për Sofjen për të lejuar një kornizë negociuese për Maqedoninë me Bashkimin Evropian në samitin e javës së ardhshme.

“Ndikimi i Sofjes në procesin si një shtet anëtar është më i madh në këtë fazë, para miratimit të kornizës negociuese, dhe ata e kanë vlerësuar atë dhe po kërkojnë çështje specifike në lidhje me ato aspekte më të vështira të mosmarrëveshjes për të hyrë në kornizën e negociatave. Unë nuk e shoh se si mund të bëjmë një hap përpara pa një marrëveshje mbi ato çështje,” tha Kacarska.

Analisti politik Xhelal Neziri parashikon që rezultati i mundshëm do të jetë që Sofja të zhbllokojë procesin e negociatave për vendin në këtë samit dhe të miratojë ose të bie dakord mbi një udhërrëfyes se si të zbatohet Marrëveshja e Fqinjësisë së Mirë 2017.

“Unë mendoj se i gjithë problemi me palën bullgare është dinamika e zbatimit të asaj marrëveshjeje. Propozimi Portugez parashikon leximin e deklaratave të ndara nga të dy qeveritë, por unë mendoj se Bullgaria ka të ngjarë të kërkojë garanci ligjore, ndoshta kushtetuese, që e njëjta marrëveshje, e përcaktuar në atë udhërrëfyes, do të zbatohet ashtu siç është shkruar,” tha Neziri për REL në gjuhën maqedonase.

Të fundit