E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

UEFA HESHT, MEDIAT BOTËRORE SHKRUAJNË PËR SHARJET E ARNAUTOVIQIT NDAJ BEJTULLAIT DHE ALIOSKIT

Mediat botërore kanë raportuar për sharjet e futbollistit austriak me origjinë serbe Marko Arnautoviq ndaj dy futbollistëve shqiptarë etnikë të Maqedonisë së Veriut – Ezgan Aliovski dhe Egzon Bejtullai, përcjell KDP.

The Guardian, The Atlantic, The Sun e shumë media tjera kanë raportuar se Federata e futbollit e Maqedonisë së Veriut ka bërë thirrje që UEFA të hetojë sharjet e Marko Arnautoviq ndaj futbollistëve të Maqedonisë së Veriut pasi sulmuesi i Austrisë shënoi vonë në ndeshjen e tyre të Euro 2020 të dielën.

Arnautoviq ka mohuar përdorimin e gjuhës raciste gjatë ndeshjes në Bukuresht, por kërkoi falje për reagimin e tij ndaj tifozëve të kundërshtarit pasi shënoi në minutën e 89 të fitores 3-1 të Austrisë. Kapiteni i Austrisë, David Alaba, ndërhyri për të frenuar një Arnautovic dukshëm të zemëruar ndërsa ai po festonte golin e tij.

“Dje kishte disa fjalë të nxehta në emocionet e lojës për të cilat unë do të doja të kërkoja falje – veçanërisht për miqtë e mi nga Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria,” tha Arnautovic, babai i të cilit është serb. “Do të doja të them një gjë shumë qartë: Unë nuk jam racist. Unë kam miq në pothuajse çdo vend dhe unë qëndroj për diversitetin. Të gjithë ata që më njohin janë të vetëdijshëm për këtë.”

Raportet fillestare të mediave sugjeruan se zemërimi i 32-vjeçarit ishte drejtuar gjithashtu ndaj lojtarëve të Maqedonisë së Veriut Egzon Bejtullai dhe Ezgjan Alioski, të dy me rrënjë shqiptare. Deklarata e Federatës së Futbollit të Maqedonisë (FFM), lëshuar në Facebook të hënën, pretendon se vërejtjet e Arnautoviq kishin për qëllim Alioskin.

“FFM dënon me forcë shpërthimin nacionalist të lojtarit austriak Marko Arnautovic, pas një goli të shënuar në ndeshjen e djeshme, drejtuar Ezgjan Alioskit,” tha një deklaratë. “Në të njëjtën kohë, ne ju informojmë se kemi dorëzuar një letër zyrtare në UEFA duke kërkuar dënimin më të ashpër për Arnautovic.”

“Ne jemi gjithmonë kundër nacionalizmit, diskriminimit dhe të gjitha formave të tjera të fyerjeve dhe shpërthimeve që nuk janë në frymën e futbollit dhe vlerave që ne të gjithë qëndrojmë së bashku. Ne gjithmonë do të ngrihemi dhe do të mbrojmë interesat dhe dinjitetin e lojtarëve kombëtarë maqedonas kudo që ata të performojnë.”

The Guardian rikujton se ekziston një tension historik midis Serbisë dhe Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut mbi sovranitetin e Kosovës, një ish provincë serbe që shpalli pavarësinë në 2008. “Në Kupën e Botës 2018, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri i Zvicrës, të cilët janë të dy me trashëgimi shqiptaro-kosovare, morën gjoba për gjeste të bëra gjatë ndeshjes së tyre kundër Serbisë.”

Arnautovic, një ish-lojtar i Stoke City dhe West Ham, aktualisht është i vendosur në Kinë me Shanghai Port. Në ndeshjet e tyre të rradhës në Grupin C, Austria do të përballet me Hollandën në Johan Cruyff Arena në Amsterdam të enjten, ndërsa Maqedonia e Veriut luan me Ukrainën në Bukuresht.

Të fundit