E shtunë, 28 Janar, 2023

KOSOVARI NË BELGJIKË THER PARTNERIN E ISH-GRUAS NË SYTË E FËMIJËVE

Në Deurne, kosovari 52-vjeçar Ismet Osmanaj u la me gjak të ftohtë pasi u ther me thikë të hënën rreth orës 16:00, njoftojnë mediat belge, përcjell KDP. I dyshuari Betim A. (48) ishte identifikuar nga dëshmitarët dhe kështu mund të arrestohej nga shërbimet e policisë. Betim A ishte duke pritur për Osmanaj dhe goditi kur ai mori fëmijët nga shkolla me biçikletë. Akuza është vrasje e shkallës së parë.

Pak para orës katër, disa dëshmitarë panë se si një njeri tullac, i veshur me një kostum gri të çelët dhe një çantë rreth shpatullës, goditi me biçikletë një biçiklist të veshur me pantallona të shkurtra verore pikërisht përpara shkollës. Me një zhurmë të fortë, Ismet Osmanaj, një 52 vjeçar kosovar, u përplas për tokë.

Ajo që ndodhi mbush me tmerr dëshmitarët okularë me të cilët ishim në gjendje të flisnim. Një djalë i ri dhe e dashura e tij që qëndronin në një pikë karburanti pak më larg në Waterbaan u tronditën nga një zhurmë e fortë. Ajo u shkaktua kur viktima u rrëzua përtokë.

“E dashura ime e pa me thikë autorin. Kur kërkova për veten time pashë plakun tullac me një kostum gri që qëndronte mbi viktimën dhe e pashë atë duke e therur.”

Autori goditi disa herë me një thikë kasapi dhe, sipas dëshmitarëve, u largua në heshtje më pas. E gjithë ndihma erdhi tepër vonë për viktimën. “Atëherë pashë që ai njeri po largohej”, thotë i riu. “Unë e ndoqa atë me makinën time dhe pashë një burrë tjetër që ndiqte autorin në këmbë nga një distancë.”

Të dy dëshmitarët mbanin lidhje me policinë përmes telefonit. Është falë syçelësisë së tyre që autori u kap shpejt nga policia.

Hakmarrja si motiv

Hetimi i lagjes tregon se motivi i vrasjes qëndron në sferën pasionante dhe relacionale. Prokuroria Publike më parë konfirmoi zyrtarisht se ishte e qartë se të dy burrat e njihnin njëri-tjetrin.

Në shikim të parë, i dyshuari 48-vjeçar duket se kishte dalë për hakmarrje. Ai e dinte që partneri i ri i ish-gruas do t’i merrte fëmijët e tij nga shkolla. Prandaj ai priti rreth fundit të shkollës për viktimën dhe goditi pa mëshirë kur erdhi me biçikletë.

Mënyra në të cilën është vepruar tregon në drejtim të paramendimit. Zyra e Prokurorit të Antwerpit ka kërkuar një gjykatës hetues për vrasje. Të hënën në mbrëmje, i shoqëruar nga një mjek i caktuar juridik, ai tashmë mbërriti në vendin e ngjarjes, së bashku me laboratorin e policisë që bëri një hetim gjurmë.

Dëshmitarët flasin për vështrimin e ftohtë, pa emocione të të dyshuarit

Një fqinj gjithashtu pa incidentet dhe dëgjoi fëmijët të bërtisnin. Ashtu si dëshmitari tjetër, ajo pa që autori godiste me thikën kasapi. Së bashku me një infermiere u përpoqën të ndalnin gjakun me një peshqir, por më kot.

Gruaja e re që pa incidentin nga një distancë gjithashtu pa disa plagë me thikë në qafën dhe anën e viktimës. Vajza ishte në shok pas incidentit dhe u largua nga vendi i krimit menjëherë pas dëshmisë së saj në polici.

Të gjithë dëshmitarët e përshkruan vështrimin e ftohtë dhe pa emocione të autorit të krimit si veçanërisht goditës.

I riu dhe e dashura e tij që panë ngjarjen u ndoqën dhe mbajtën kontakte të vazhdueshme me policinë. Kur arritën, ai tregoi fajtorin. Atëherë oficerët e armatosur ishin në gjendje të arrestonin autorin pa rezistencë.

Një dëshmitar madje ishte në gjendje të filmonte autorin ndërsa mbante një thikë ose një send të mprehtë. Pamjet tregojnë qartë se burri mban një send që i ngjan një thike në dorën e majtë. Ai më pas e vendos atë në një qese që varet mbi shpatullën e tij të djathtë.

Të fundit