E shtunë, 28 Janar, 2023

TESTI I BIDENIT PËR BALLKANIN KA MBËRRITUR

Presidenti amerikan ka bërë një hap drejt ashpërsimit ndaj Serbisë – por a mund ta shohë ai politikën?

Autor: Edward P. Joseph

Një grup standardesh për Ballkanin apo dy? Kjo është një pyetje e njohur për Presidentin e SHBA Joe Biden ndërsa takon aleatët e NATO-s dhe partnerët e Bashkimit Evropian javën e ardhshme në Bruksel.

Administrata këtë javë zgjeroi një urdhër ekzekutiv për të luftuar korrupsionin në Ballkan, si dhe pengimin e marrëveshjeve të paqes në rajon, proceset demokratike dhe të drejtat e njeriut. Duke kaluar përtej legalizmave, Biden ishte i pakursyer për rreziqet e korrupsionit, duke vërejtur se ai “hap [dyert] për kundërshtarët tanë strategjikë”. Sekretari i Shtetit Antony Blinken pohoi vendosmërinë “e palëkundur” të administratës për të fituar këtë luftë.

Ky qëndrim përfaqëson një shkëputje të mprehtë nga administrata Trump, e cila shtyu “normalizimin ekonomik” pa vlera, të pakushtëzuara si hapin transformues për Ballkanin. Urdhri ekzekutiv i siguron Biden katalizatorin për të mbledhur mbështetje midis aleatëve të SHBA në samitet e javës së ardhshme të BE dhe NATO, duke dërguar një sinjal të fuqishëm të unitetit perëndimor përpara takimit të presidentit amerikan me presidentin rus Vladimir Putin në Gjenevë. Për fat të keq, inercia në Bruksel – dhe brenda vetë departamentit të shtetit të administratës – paraqet një pengesë të fortë për realizimin e vizionit parimor të përcaktuar nga presidenti i SHBA dhe sekretari i tij i shtetit.

Për momentin, Shtetet e Bashkuara dhe BE kanë një sistem me dy nivele kur bëhet fjalë për standardet demokratike në Ballkan – një rrugë e privilegjuar, pa asnjë të keqe për Serbinë dhe një rrugë më e rreptë për fqinjët aspirantë të Serbisë për në BE. Është një paradoks i rrezikshëm: Regjimi më anti-demokratik i rajonit, qeveria serbe e udhëhequr nga Presidenti Aleksandar Vuçiç, merr trajtimin më të favorshëm nga zyrtarët e SHBA dhe BE. Ndryshe nga diktatorët e Luftës së Ftohtë si Josip Broz Tito i Jugosllavisë të cilin Perëndimi e mbështeti, Vuçiç është një shill për kundërshtarët e Perëndimit – Rusia dhe Kina. Beogradi praktikon dhe promovon demokracinë joliberale të aleatit të tij kryesor të BE, Hungarisë. Kandidimi i Serbisë për BE është kryesisht një karakter. Ndërsa fqinjët e tij luftojnë për të drejtën për të hapur negociata me BE, Beogradi është dilatator, pasi ka mbyllur vetëm dy nga 35 kapitujt e negociatave të pranimit në BE, në kandidaturën e saj tetë-vjeçare. Vitin e kaluar, Serbia nuk hapi aspak kapituj të rinj të pranimit.

Trajtimi i pabalancuar perëndimor i Serbisë përfaqëson elementin më intrigues dhe domethënës për rendin ekzekutiv të zgjeruar – dhe ndër sfidat kryesore për misionin e përgjithshëm të Biden për të mbledhur mbështetjen evropiane për demokracinë. Serbia ka formën më të sofistikuar dhe të gjerë të korrupsionit në rajon. Një akademik kryesor serb, Dusan Pavlovic, e quan atë “nxjerrje institucionale”. Plaçkitja e regjimit Vucic është sistematike, jo vetëm oportuniste. Siç shpjegon Pavloviç, burimet e nxjerra nga arkat e shtetit e furnizojnë regjimin me fuqinë dhe burimet për të kontrolluar rrëfimin kombëtar, për të margjinalizuar dhe frikësuar kundërshtarët dhe aktivistët, dhe për të sunduar për një kohë të pacaktuar. Zgjedhjet bëhen një travest.

Shkurtimisht, Serbia është shembulli kryesor në rajonin e rrezikut kryesor të korrupsionit të theksuar nga Biden – ajo “minon besimin në proceset demokratike”. E megjithatë, zyrtarët e SH.B.A. dhe BE jo vetëm që e kanë anashkaluar korrupsionin në Serbi, por ata gjithashtu kanë vlerësuar vazhdimisht regjimin si “udhëheqësi politik dhe ekonomik në rajon”, një vizion zhgënjyes për një kapital mbizotërues që vazhdon të destabilizojë fqinjët e tij më të vegjël. Në vend që të shtyjnë qeverinë për reforma, zyrtarët amerikanë kanë bërë presion ndaj aktivistëve për të minimizuar ankesat e tyre dhe për të bashkëpunuar me autoritetet që i ngacmojnë ata. Zyrtarët i kanë bërë thirrje publike opozitës për të marrë pjesë në zgjedhje krejtësisht të padrejta, duke u hequr liderëve të opozitës një formë të vetvetes – kërcënimin e bojkotit. Vuçiç mund të pretendojë me saktësi se ai ka mbështetjen e SH.B.A.-së dhe BE-së ndërsa ringjall dhe përmirëson autoritarizmin elektoral të ish-udhëheqësit Slobodan Millosheviç në shtëpi dhe ringjall vizionin e një Serbie të Madhe destabilizuese në rajon.

Ndërkohë, fqinjët e Serbisë kontrollohen rregullisht për korrupsionin e tyre. Shqipërisë i është mohuar prej kohësh aftësia për të hapur negociatat e saj për anëtarësimin në BE për shkak të korrupsionit dhe prapambetjes së lidhur me praktikat demokratike. Shtetet e Bashkuara sapo sanksionuan ish-Kryeministrin shqiptar Sali Berisha, i cili ka kohë që nuk ka pushtet.

Deri më tani, sanksionet amerikane janë zbatuar për të bllokuar tregtarët serbë të armëve dhe figurat e shquara serbe në vendet e tjera, të tilla si lideri separatist serb boshnjak Milorad Dodik. Por me regjimin në Beograd që qëndron në majë të një sistemi të korruptuar institucional – dhe revizionist – që i shpëton kritikave serioze, sanksionet kanë pasur pak efekt. Në të vërtetë, gjatë dy muajve të fundit, Dodik ka shtuar thirrjet e tij për ndarjen e Bosnjë dhe Herzegovinës.

Urdhri i ri ekzekutiv paralajmëron mundësinë për ndryshime shumë të nevojshme. Por sinjalet e hershme janë të përziera. Ndërsa ambasadori amerikan në Shqipëri postoi menjëherë njoftimin e Shtëpisë së Bardhë, duke vënë në dukje aplikimin e tij në Shqipëri, ambasadori amerikan në Serbi në vend të tij shkroi me urime yllin e NBA-së, Nikola Jokic, i cili është serb, për zgjedhjen e tij si MVP i ligës. Twitter-et e kundërta ilustrojnë problemin. Biden dhe Blinken tashmë kanë lëshuar disa komunikime të forta dhe të qarta për udhëheqësit rajonalë, vetëm për të parë zyrtarë të rangut më të ulët. Në shkurt, Biden i shkroi Vuçiç, duke i bërë thirrje udhëheqësit serb të bëjë reforma dhe të njohë Kosovën. Ambasada amerikane me shpejtësi mohoi se kjo përfaqësonte një ndryshim në politikën e SHBA. Zyrtarët atëherë deklaruan se njohja ishte thjesht një “ideal”, duke përqafuar pozicionin e ujitur të BE dhe duke hedhur përfitimet e letrës së drejtpërdrejtë të Biden. Në prill, Departamenti i Shtetit u tërhoq përsëri kundër “spekulimeve të pajustifikuara në lidhje me ndryshimin e kufijve në rajonin e Ballkanit përgjatë vijave etnike” vetëm për të parë një zyrtar amerikan të mbante derën e hapur për atë qasje.

Ndërsa Serbia i ka shpëtuar vëzhgimit të korrupsionit dhe sulmit të saj ndaj demokracisë serbe, një tjetër paradoks është shfaqur. Kosova, e cila drejtohet nga luftëtari më i fortë i rajonit kundër korrupsionit – Kryeministri Albin Kurti, është vënë nën presion më të madh ndërkombëtar në dialogun e drejtuar nga BE me Serbinë. Ndër të tjera, Kurti është i detyruar të zbatojë një formë të autonomisë për serbët e Kosovës – të cilët kontrollohen drejtpërdrejt nga një qeveri armiqësore në Beograd – ndërsa ajo qeveri refuzon të njohë sovranitetin dhe kufijtë e saj. Me njohje në tryezë, Asociacioni / Komuniteti i Komunave me Shumicë Serbe mund të hapë rrugën për bashkëpunim krijues midis komunave me shumicë serbe dhe shqiptare, përgjatë linjave të arritura në Maqedoninë Veriore fqinje. Në vend të kësaj, duke zbutur thirrjen e Biden për njohjen serbe, zyrtarët amerikanë e kanë bërë vetëm më të vështirë për Prishtinën për të përmbushur këtë kërkesë të statusit përfundimtar.

Nuk ka asnjë mister në lidhje me burimin e këtyre paradokseve dobësuese dhe të rrezikshme. Falë ndarjeve brenda BE-së, Serbia zotëron fuqinë mbi Kosovën – dhe negociatat e Kosovës – duke e kthyer Perëndimin në lutës të Beogradit. Regjimi i Vuçiç ka marrë një kalim të lirë mbi korrupsionin dhe demokracinë, sepse pesë vende të BE-së – Spanja, Sllovakia, Rumania, Greqia dhe Qipro-ndajnë pozicionin e saj dhe refuzojnë të njohin Kosovën. Nëse edhe vetëm katër prej tyre (minus Qipro, i cili nuk është një anëtar i NATO-s) do ta njohin Kosovën, dinamika do të transformohej, pasi Serbia – dhe mbështetësit e saj në Rusi dhe Kinë – nuk mund të bllokonin më rrugën Evropiane të Kosovës. Beogradi më në fund do të përballej me zgjedhjen që ka shmangur gjatë kohë: nëse të pranojë rendin perëndimor dhe të negociojë një zgjidhje dinjitoze, stabilizuese me Kosovën apo të vazhdojë të kërkojë kandidaturën e saj të butë për BE, demokracinë e saj të rremë dhe ekuilibrin e saj të rremë midis Perëndimit dhe kundërshtarëve të tij – Rusia dhe Kina.

Në mënyrë tipike, roli i Sh.B.A është të ngrejë partnerët e saj evropianë të përfituar, siç po përpiqen të bëjnë Biden dhe Blinken. Por kohët e fundit është Uashingtoni që është zhytur në emëruesin më të ulët të pozicionit evropian. Edhe më befasuese, BE-ja në të vërtetë ka marrë një pozicion më të fortë ndaj ndryshimeve të rrezikshme të kufirit në rajon sesa zyrtarët amerikanë, të cilët e konsiderojnë Kosovën përgjegjëse për kundërshtimin e ndarjes së vendit të saj, duke mbështetur heshtur kërkesën serbe për territorin e Kosovës.

Për fat të mirë, askush nuk i kupton të gjitha këto dinamika më mirë se Biden. Si një senator amerikan, ai pa përmes ndarjeve evropiane mbi Ballkanin që pengonin politikën perëndimore dhe nxiti ndërhyrjen vendimtare të udhëhequr nga Amerikanët. Si nënkryetar, Biden vizitoi rajonin dhe takoi një varg zyrtarësh, përfshirë Vuçiç. Në Beograd në 2016, Biden dha një mesazh paharrues, pajtues për Serbët, duke shprehur ngushëllime për viktimat civile të bombardimeve të NATO-s në 1999. Shtetet e Bashkuara dhe BE-ja kanë qenë pengesa në vënien në përgjegjësi të figurave të Kosovës, jo vetëm të Serbëve, për krimet e luftës. Në një të parë për rajonin, një udhëheqës i ulur, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, u desh të jepte dorëheqjen nëntorin e kaluar në mënyrë që të përballej me akuzat për krime lufte (përfshirë për vrasjen e Serbëve) në një gjykatë speciale në Hagë e ngritur me këmbënguljen amerikane dhe evropiane. Me fjalë të tjera, Biden ka qëndruar prej kohësh për udhëheqjen parimore dhe të ndershme të SHBA në Ballkan – dhe kundër manipulimit të Perëndimit për shkak të sjelljeve të urrejtura evropiane ose lojërave mashtruese nga udhëheqësit rajonalë.

Biden dhe Blinken e kuptojnë se mënyra e vetme për të dobësuar ndikimin keqdashës rus dhe kinez në rajon është një qëndrim i unifikuar perëndimor mbi parimet thelbësore demokratike. Sigurisht, BE mbetet e ndarë për Kosovën, e dobët në luftimin e korrupsionit dhe e pasinqertë në zgjerimin e BE. Brukseli përjashtoi shpejt përfshirjen në përpjekjen e zgjeruar të administratës për të luftuar korrupsionin. Akoma, urdhri i ri ekzekutiv i jep Biden shkak për të lëvizur aleatët dhe partnerët e Uashingtonit drejt konvergjencës në parimet kryesore. Në samitet e javës së ardhshme të NATO-s dhe BE-së, Biden duhet t’u kërkojë homologëve të tij të bashkohen me Uashingtonin në tre elemente kritikë për komunikatën përfundimtare.

Së pari, ekziston dhe mund të jetë vetëm një standard i sjelljes për të gjithë aspirantët në Ballkan. Përveç riafirmimit të mbështetjes së përgjithshme për zgjerimin e BE-së, komunikata e BE-së duhet të shprehë qartë se të gjitha vendet aspirante në rajon janë të barabarta në sovranitetin e tyre dhe se secili vend aspirant do të mbahet i barabartë për llogari për të respektuar angazhimet e tij ndaj standardeve evropiane dhe angazhimet e tij te shokët aspirantë. Nuk ka asnjë “udhëheqës politik dhe ekonomik në rajon”, dhe as ndonjë vend, përfshirë Serbinë, nuk do të marrë një leje kalimi falas për të abuzuar me fqinjët e saj ose demokracinë e tij. As vendet në rajon nuk mund të bëjnë luftë me mjete të tjera, duke përdorur agresionin politik për të izoluar Kosovën, siç bën Serbia përmes fushatës së saj të mosnjohjes kundër Kosovës, ose siç bën Kosova duke promovuar bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë, një formë e agresionit kundër serbëve të Kosovës dhe Serbisë.

Së dyti, aleatët dhe partnerët duhet të paktën të përqafojnë vlerësimin e Uashingtonit për plagën e korrupsionit. Është kritike që kryeqytetet evropiane të bëjnë jehonë lidhjen e Biden-it me korrupsionin me dobësimin e proceseve demokratike dhe rrugën që u siguron kundërshtarëve perëndimorë. Edhe nëse BE nuk do të pranojë të zbatojë sanksione, Uashingtoni duhet të përpiqet që partnerët e saj të mbështesin zyrtarisht pozicionin aktiv të SHBA kundër korrupsionit në urdhrin ekzekutiv. Kjo mund të hapë derën për vendet individuale evropiane, si Gjermania, Hollanda, ose vendet skandinave, ose aleati i NATO-s Mbretëria e Bashkuar, për të ndjekur shembullin e Uashingtonit.

Së treti, aleatët e NATO-s duhet t’i ofrojnë Kosovës anëtarësim në Partneritetin për Paqe. NATO mund të përdorë një formulë të ngjashme si zgjidhje (për katër anëtarët e aleancës që nuk e njohin Kosovën) që BE përdori në zyrtarizimin e marrëveshjes së vet të asociimit me Kosovën. Kjo do t’i dërgojë një sinjal të fortë Serbisë për të negociuar seriozisht me Kosovën në dialogun e udhëhequr nga BE.

Uashingtoni duhet të rekomandojë balancimin e kësaj thirrje me mbështetjen e fortë aleate për sovranitetin dhe integritetin territorial të pesë vendeve evropiane që nuk e njohin Kosovën. Sllovakia dhe Rumania përballen me kërcënime aktive të revanshizmit hungarez. Demokracia shumëkombëshe e Spanjës është nën kërcënim nga ofertat aktive separatiste. Qipro mbetet e ndarë nga shkëputja e Qipros Veriore, e mbështetur nga Turqia.

Kosova nuk është përgjegjëse ose e implikuar në ndonjë nga këto kërcënime ndaj integritetit territorial. As pavarësia e Kosovës nuk ka shkelur ligjin ndërkombëtar, ose ka shërbyer si një nxitje e shkëputjes kudo në botë. Por mbështetja e fortë aleate për pesë vendet që nuk njohin mund të zbusin shqetësimin në këto kombe për marrëdhëniet e tyre me Kosovën.

Këto hapa të besueshëm do të mbyllnin hendekun midis pozicioneve parimore të Bidenit në Ballkan dhe ngurrimit të administratës së tij për t’i zbatuar ato në një mënyrë të barabartë. Sjellja e Evropës dhe Shteteve të Bashkuara së bashku mbi parimet thelbësore në Ballkan do të dërgonte gjithashtu një mesazh të fuqishëm në Moskë dhe Pekin, duke avancuar misionin e përgjithshëm të Biden për të mbledhur mbështetje për demokracinë në Evropë në rajonin ku është testuar më shumë. Duke përafruar politikën perëndimore me vlerat perëndimore, Biden ka mundësinë të mbyllë përfundimisht dramën tre-dekadëshe në Jugosllavi dhe të mbyllë ndikimin rus dhe kinez.

 

Marrë nga Foreign Policy. Përktheu: KDP. Edward P. Joseph është profesor në menaxhimin e konflikteve në Shkollën e Studimeve të Avancuara Ndërkombëtare Johns Hopkins. Ai shërbeu në terren për një periudhë të gjatë në Ballkan, duke përfshirë Ushtrinë e SH.B.A.-së dhe si Zëvendës Shef i Misionit të OSBE-së në Kosovë.

Të fundit