E enjte, 2 Shkurt, 2023

MJEKËT NUK ARRIJNË TË ZBULOJNË NDONJË ANOMALI TE ZEMRA E ERIKSEN, DYSHOHET SE ËSHTË PASOJË E COVID-19

Mjeku i ekipit të Danimarkës zbuloi të dielën se ndërhyrja mjekësore në kohë shpëtoi mesfushorin Christian Eriksen pasi ai u shemb gjatë ndeshjes së vendit të tij në Euro 2020 kundër Finlandës, ku ai kishte pësuar një arrest kardiak, përcjell KDP.

“Ai ishte i shkuar por ne bëmë reanimacion kardiak, pra ishte arrest kardiak,” tha mjeku i ekipit Morten Boesen, duke shtuar se nuk kishte asnjë shpjegim deri më tani në lidhje me atë që kishte ndodhur.

“Sa afër ishim? Nuk e di. Ne e morëm përsëri pas një defibrilimi, kështu që ky ishte një intervenim mjaft e shpejtë,” tha Boesen.

“Nuk ka asnjë shpjegim deri më tani,” deklaroi mjeku, duke shtuar se të gjitha testet e bëra deri më tani te lojtari, i cili është ende në spital, nuk zbuluan ndonjë anomali.

“Kjo është gjithashtu një nga arsyet që ai është ende në spital.”

Lajmi erdhi në një ditë kur drejtori i Interit Giuseppe Marotta hodhi poshtë sugjerimet që Eriksen më parë kishte rezultuar pozitiv për Covid-19, por tha se as nuk ishte vaksinuar para fillimit të Euro 2020.

Pamja e playmaker-it që bie përtokë në minutën e 42-të të ndeshjes pranë vijës së autit pasi një gjuajtje e Danimarkës tronditi shikuesit dhe la lojtarët në të dy anët të dëshpëruar.

Atij iu dha një trajtim masazhi kardiak për të shpëtuar jetën në fushë.

Shoqata Daneze e Futbollit lëshoi ​​një deklaratë më herët të dielën duke thënë: “Këtë mëngjes kemi folur me Christian Eriksen, i cili u ka dërguar përshëndetjet shokëve të tij të skuadrës. Gjendja e tij është e qëndrueshme dhe ai vazhdon të shtrohet në spital për ekzaminim të mëtejshëm”, organi i futbollit tha në një postim në Twitter.

Sanjay Sharma i Universitetit St George’s të Londrës, kardiologu i playmaker-it në ish-klubin Tottenham Hotspur, tha se Eriksen nuk kishte ndonjë problem paraprak të zemrës gjatë kohës së tij me ekipin e Premier League midis 2013-2020.

Sidoqoftë, në citimet e raportuara nga gazeta Mail të fielën, Sharma tha se disa lojtarë mund të kenë pasur infeksione nën-klinike Covid-19, të cilat mund të kishin rezultuar në “dhëmbëza” të zemrës.

Marotta e hodhi poshtë këtë sugjerim dhe tha se zyrtarët mjekësorë të Inter ishin në kontakt të vazhdueshëm me homologët e tyre danezë për gjendjen e Eriksen.

“Ai nuk kishte Covid dhe as nuk ishte vaksinuar,” i tha Marotta Rai Sport.

“Mund të them se stafi mjekësor i Interit ka qenë në kontakt me ta që nga fillimi.”

Komentet e Marotta me siguri do t’i shtojnë debatit nëse të gjitha skuadrat që marrin pjesë në Kampionatin Evropian duhet të ishin vaksinuar përpara turneut njëmujor që po mbahet në të gjithë kontinentin.

Anëtarët e ekipit të Spanjës morën vetëm dozat e tyre të para të vaksinave të premten, ditën kur filloi turneu, dhe pasi kapiteni Sergio Busquets ishte testuar pozitivisht.

Mbrojtësi i Portugalisë Joao Cancelo u përjashtua të dielën nga turneu pasi doli pozitiv për koronavirusin.

Ndërsa ngjarja po zhvillohej të shtunën, lojtarëve danezë iu dha mundësia të vazhdojnë lojën ose ta shtyjnë atë. Të dielën, trajneri kryesor Kasper Hjulmand tha se pendohej për vendimin për të vazhduar lojën.

“Sinqerisht nuk mendoj se duhet të ishim përsëri në fushë,” u tha Hjulmand gazetarëve.

Të fundit