E enjte, 2 Shkurt, 2023

MAQEDONIA E VERIUT NË EURO 2020: Si një ekip i unitetit kombëtar nuk ishte gjithmonë i mundur në një vend të larmishëm

Një nga të outsider-ët e turneut do të përfaqësojë të gjitha pjesët e vendit me një popullsi multi-kulturore dhe të larmishme.

Shkruan: Robert O’Connor / Inews.co.uk

Kur Maqedonia e Veriut të fillojë pjesëmarrjen historike në Euro 2020 kundër Austrisë në Bukuresht të dielën, kjo do të jetë më shumë sesa kulminacioni i një përralle të futbollit që nuk ka gjasa.

Ana shumëkombëshe, me lara-lara të mbledhura nga trajneri Igor Angelovski janë përfaqësues të një kombi të komplikuar, identiteti i të cilit është formuar nga forcat e jashtme, por edhe nga një zakon i brendshëm i vetë-sabotimit.

Maqedonasit nuk e kanë pasur gjithmonë të lehtë ta përcaktojnë vetveten. Territori i shtetit modern kaloi 500 vjet si pjesë e Perandorisë Osmane, përpara se të kalonte përmes juridiksionit të Serbisë në shtetin e ri të Jugosllavisë në 1919. Si pasojë, “kombësia” maqedonase u formua kryesisht si një kundër-lëvizje ndaj asaj që u konsiderua nga nacionalistët e hershëm si fuqi koloniale.

Pas pavarësisë në 1991, ngjarjet kanë qenë të shumta. Qeveria Greke në Athinë kaloi gati tre dekada duke kundërshtuar të drejtën e Maqedonisë për të përdorur emrin, duke pretenduar se duke bashkëpunuar me trashëgiminë e Maqedonisë antike, ish republika Jugosllave po bënte një pretendim de facto në territorin Grek.

Shkupi ndryshoi emrin e vendit në Maqedoninë e Veriut në 2019, duke i dhënë fund grindjes dhe duke anashkaluar veton greke në pranimin e vendit në BE, por kundërshtimi nga Bullgaria, ku disa nacionalistë mohojnë që populli maqedonas të mos jetë asgjë tjetër përveç bullgarëve, ende e pengon rrugën.

Por kërcënimi më i madh për sigurinë e vendit ka ardhur nga brenda. Në 2001, tensionet midis shtetit dhe komunitetit të madh shqiptar etnik të vendit u përhapën dhe një kryengritje e armatosur filloi në veri të vendit në protestë ndaj shtypjes së Shkupit ndaj identitetit shqiptar, duke përfshirë kufizimet në gjuhë dhe të drejtën për të shfaqur flamurin. Ishte një kulm i intolerancës së një shteti jo fleksibël ndaj pluralitetit historik etnik të Maqedonisë.

Kur vendi luajti ndeshjen e parë konkurruese të futbollit, një ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës kundër Lihtenshtajnit në Shkup në 1996, të 14 lojtarët e paraqitur ishin maqedonas etnikë. Megjithatë, ekipi që luan me Austrinë të mund të ketë deri në gjashtë lojtarë me origjinë shqiptare dhe Turke. Është një situatë që do të kishte qenë e pamendueshme 25 vjet më parë.

“Gjatë viteve ’90, regjimi donte të luante të njëjtën lojë politike si gjatë Komunizmit,” thotë ish-mesfushori ndërkombëtar i Maqedonisë dhe shqiptari etnik, Nebi Mustafi. “Gjatë historisë së Jugosllavisë, shqiptarët vuajtën. Dhe kjo do të thoshte se futbolli vuajti.”

“Kur fillova, kishte shumë pak shqiptarë që luanin futboll këtu. Kur kam luajtur në ekipin kombëtar, mbase ishin vetëm dy ose tre emra shqiptarë.”

“Më parë, gjithçka ishte politikë. Por më vonë, me liberalizimin e Maqedonisë dhe efektet e globalizimit, nuk ishte më e mundur të kontrollohej shoqëria në këtë mënyrë. Tani, ajo që ka rëndësi është cilësia. Dhe kështu kërkohet ajo cilësi. Kjo do të thotë që emrat e futbollistëve shqiptarë filluan të ngriheshin në sipërfaqe.”

Një liberalizim gradual i qasjes së shtetit ndaj popujve të tij pakicë është reflektuar në rezultatet e kampionatit kombëtar. Midis viteve 1998-01, titulli u fitua tre herë nga FK Sloga Jugomagnat, një klub i formuar nga komunitetet shqiptare dhe turke të Maqedonisë në vitet 1940 dhe emri i të cilit përkthehet si “unitet”. Suksesi i tyre ishte një shenjë e fillimit të hapjes së Maqedonisë ndaj botës dhe heqjes së zakoneve të saj monokulturore të epokës komuniste.

Që atëherë, futbollistët shqiptarë janë ngritur në majën e futbollit të vendit, si brenda vendit ashtu edhe për ekipin kombëtar. FK Shkendija, një klub në pronësi të shqiptarëve nga qyteti i Tetovës afër kufirit me Kosovën, kanë qenë kampionë në tre nga katër sezonet e fundit dhe kanë luajtur Tottenham në sezonin e kaluar në Ligën e Evropës. Ngjitja e tyre pasqyron paqen që vendi më në fund ka gjetur me trashëgiminë e tij të dyfishtë.

“Një pasojë e ndryshimit politik është që ju tani keni Shkendijën, ekip që kryesisht përbëhet nga lojtarë shqiptarë. Ky tani është ekipi më i mirë në vend,” thotë Mustafi. “Presidenti i Federatës Maqedonase të Futbollit, ai është gjithashtu shqiptar. Pse Sepse kur kërkoni cilësi, kjo është ajo që ju gjeni.”

“Nuk ishte e natyrshme, me numrin e madh të shqiptarëve që jetonin në Maqedoni, që para vitit 2001 ishin vetëm dy ose tre shqiptarë në ekipin kombëtar. Ky ishte një vendim që e mori dikush. Kur shihni që një grup ka një talent të veçantë për futbollin dhe vendosni të mos e përdorni atë, kjo është marrëzi ”.

Ylli më i ndritshëm i ekipit kombëtar me pamje të re, multikulturore është mesfushori 21-vjeçar i Napolit, Elif Elmas, i lindur në Shkup nga prindër turq. Ishte goli i tij në mars që e dërgoi Gjermaninë në humbjen e tyre të dytë për herë të parë në kualifikimin në shtëpi ndërsa Maqedonia e Veriut nxori një fitore mahnitëse 2-1 të Kupës së Botës në Duisburg. Partneri i tij në mesfushë, shqiptari etnik Enis Bardhi, është një specialist i topit të vdekur për Levante në La Liga, dhe ka shumë vend në krah për një lojtar nga vetë Shkendija, mbrojtësin shqiptar, Egzon Bejtulai.

“Shkendija, me trashëgiminë e saj shqiptare, janë bërë absolutisht skuadra më e mirë në vendin tonë,” thotë Suat Zendeli, portieri i cili ishte një fitues i titullit me Shkendijen në 2011. “Unë mendoj se ne jemi ndoshta vetëm një hap larg nga të qenit në faza e grupeve të Ligës së Evropës.”

“Unë isha krenar që fitova kampionatin e parë me Shkendijen, isha krenar për trashëgiminë tonë shqiptare. Por unë jam më krenar për mënyrën se si populli shqiptar dhe maqedonas janë bashkuar në futboll. Është ajo për të cilën është vendi ynë tani.”

Mustafi shton: “Kur Jugosllavia u shpërbë dhe kufijtë u hapën, njerëzit filluan të lëvizin dhe ata mësuan gjithçka për profesionalizmin. Ata shikuan Anglinë dhe panë se si menaxhohet futbolli atje. Që atëherë, shteti i Maqedonisë së Veriut ka pasur një pamje më realiste të botës. “

Të fundit