E enjte, 2 Shkurt, 2023

TAKIMI BIDEN-PUTIN PA KONFERENCË TË PËRBASHKËT PËR MEDIA

Presidenti Joe Biden do të mbajë i vetëm një konferencë për shtyp në Zvicër pas takimit të tij me Presidentin rus Vladimir Putin më vonë këtë javë, tha Shtëpia e Bardhë të shtunën në mëngjes, raporton televizioni FOX NEWS.

“Ndërsa jemi ende në përfundim të formatit për takimin me Presidentin Putin dhe delegacionin e tij, ne mund të konfirmojmë disa detaje, duke përfshirë planin për të dy seancat e punës dhe një seancë më të vogël, si dhe një konferencë shtypi solo nga Presidenti Biden pas takimit”, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Siç përcjell KDP, takimi i Biden me Putin do të ndodhë të mërkurën dhe do të jetë kulmi i udhëtimit të tij në Evropë. Biden më parë po merr pjesë në samite me Mbretërinë e Bashkuar, G7, NATO dhe Bashkimin Evropian.

Biden bëri një konferencë dypalëshe për shtyp me Presidentin Francez Emmanuel Macron të shtunën në mëngjes dhe bëri të njëjtën gjë me Kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson të Enjten.

Konferencat e përbashkëta për shtyp përdoren shpesh për të treguar unitetin midis udhëheqësve të huaj. “Ne jemi në të njëjtën faqe”, tha Biden në konferencën e tij me Macron të shtunën.

Por Shtëpia e Bardhë aludoi në tensionet që ziejnë midis SHBA dhe rivalit të saj gjeopolitik Rusia në deklaratën e saj në konferencën për shtyp të shtunën.

“Ne presim që ky takim të jetë i sinqertë dhe i drejtpërdrejtë dhe një konferencë solo për shtyp është formati i duhur për të komunikuar qartë me shtypin e lirë temat që u ngritën në takim – si në aspektin e fushave ku mund të biem dakord ashtu edhe në fushat ku kemi shqetësime të rëndësishme “, tha zyrtari i Shtëpisë së Bardhë.

“Ne nuk kemi asnjë iluzion se kjo do të jetë një marrëdhënie e lehtë,” tha një zyrtar i lartë i administratës në një telefonatë me gazetarët të shtunën, në lidhje me marrëdhëniet SHBA-Rusi.

“Presidenti ka qenë shumë i qartë në dy thirrje telefonike tani me Presidentin Putin se, ndoshta ndryshe nga disa nga paraardhësit e tij, ai nuk do të largohet thjesht ose të shikojë mbi ndryshimet që kemi; ai do t’i marrë ato me sinqeritet dhe drejtpërdrejt”, tha zyrtari i lartë i administratës.

Takimi i Biden me Putin vjen në një kohë jashtëzakonisht të tensionuar për marrëdhëniet midis dy vendeve. Ndër pikat e diskutimit janë kontrolli i armëve; Ambiciet e Rusisë në Evropën Lindore; siguria kibernetike dhe kriminelët rusë dyshohet se qëndrojnë pas sulmeve të fundit të ransomware ndaj kompanive dhe infrastrukturës amerikane; sanksionet; shëndeti i udhëheqësit të disidencës ruse të burgosur Alexei Navalny; dhe me shume.

Putini në një intervistë për NBC News të premten e quajti Biden një “njeri karriere” në politikë që ka të ngjarë të sigurojë vendimmarrje të qëndrueshme, por gjithashtu tha se marrëdhëniet SHBA-Rusi janë përkeqësuar në “pikën e tyre më të ulët në vitet e fundit”.

“Ky është një lloj tjetër personi dhe është shpresa ime e madhe që po, ka disa përparësi, disa disavantazhe, por nuk do të ketë lëvizje të bazuara në impulse, në emër të presidentit të ulur të SHBA”, tha Putin për NBC.

Presidenti rus gjithashtu iu përgjigj drejtuesit të NBC Lester Holt kur u pyet për zhurmën e kundërshtarëve të tij politikë të cilët kanë vdekur me mënyra të ndryshme në ato që shumica i konsiderojnë vrasjet e motivuara politikisht të urdhëruara nga Putini. “Kjo duket si një lloj dispepsi përveç që është dispepsi verbale. Ju keni përmendur shumë individë që vuajtën dhe u vranë në momente të ndryshme për arsye të ndryshme, nga duart e individëve të ndryshëm.”, tha ai.

Biden, veçanërisht, e ka quajtur publikisht Putinin një “vrasës”.

Të fundit