E shtunë, 28 Janar, 2023

FAMILJA VRET VAJZËN 18-VJEÇARE PASI REFUZOI TË MARTOHET ME DETYRIM

Policia në Itali po kërkon të afërmit e një vajze pakistaneze, e cila u mbyt dhe u varros në një varr të cekët në oborr, raportojnë mediat italiane, përcjell KDP.

Saman Abbas, 18 vjeç, është zhdukur që nga 1 maji kur u pa për herë të fundit në CCTV në një fermë afër qytetit Reggio Emilia, Italia qendrore, ku punonte babai i saj Shabbar, 46 vjeç.

Policia thotë se Shabbar komplotoi me nënën e viktimës Nazia Shaheen, 47 vjeç, xhaxhain Hasnain Danish, 33 vjeç dhe kushërinjtë Nomanulahq dhe Ijaz Ikram, 33 dhe 28, për ta vrarë atë dhe për të varrosur trupin e saj pas fermës.

Hetuesit besojnë se të afërmit kanë kurdisur komplotin pasi Saman refuzoi të hynte në një martesë të rregulluar me një kushëri në Pakistan sepse ajo kishte një të dashur në Itali dhe donte të jetonte një mënyrë jetese ‘perëndimore’.

Ijaz që nga ajo kohë është arrestuar në Francë nën dyshimin për vrasje dhe është ekstraduar përsëri në Itali. Shabbar dhe Nazia janë në Pakistan dhe kanë mohuar vrasjen e vajzës së tyre.

Vendndodhja e Hasnain – për të cilin prokurorët thonë se ka organizuar vrasjen – dhe Nomanulhaq nuk dihen.

Prokurorët thonë se çështja daton që nga vjeshta e vitit të kaluar, kur familja u përpoq ta detyronte Saman të bënte një martesë të rregulluar në vendlindjen e saj Pakistan.

Saman u largua nga shtëpia e familjes pas një grindjeje dhe që nga tetori kishte jetuar në një objekt të drejtuar nga shërbimet sociale.

Por ajo u kthye në shtëpi në 11 Prill të këtij viti, me sa duket për të mbledhur dokumente identiteti – megjithëse është e paqartë saktësisht pse i duheshin ato.

Policia beson se më 26 prill familja kishte filluar përgatitjet për vrasjen e saj.

Kjo është data në të cilën Hasnain pretendohet të ketë blerë bileta avioni për prindërit e saj që të fluturojnë përsëri në Pakistan, thonë prokurorët.

Pastaj, në mbrëmjen e 29 Prillit, CCTV kapi tre burra për të cilët policia thotë se janë Hasnain, Nomanulhaq dhe Ijaz duke ecur në fusha prapa fermës rreth orës 7.30 pasdite.

Treshja mban dy lopata, një kovë dhe një çantë blu me një shigjetë në të. Ata janë larguar për rreth dy orë, para se të kthehen në shtëpi.

Të nesërmen, Saman thuhet se dëgjoi një bisedë midis të afërmve dhe i tha të dashurit të saj se po planifikonin ta vrasin.

I dashuri i Saman i tha gazetës italiane Gazzetta di Reggio Emiliano se ajo i dërgoi sms duke thënë se kishte dëgjuar vërejtjen e xhaxhait të saj se vrasja është ‘e vetmja zgjidhje’ për vajzat që nuk i binden kodeve të rrepta të nderit të Pakistanit.

I dashuri u udhëzua të kontaktojë policinë brenda dy ditësh nëse ajo nuk i kishte dërguar mesazh.

Policia thotë se më shumë pamje CCTV – të cilat nuk janë publikuar – tregojnë se si prindërit Shabbar dhe Nazia e dërgojnë vajzën e tyre në fushat prapa fermës në nëntë minuta pas mesnatës së 1 majit.

Dyshja u kthye vetëm 13 minuta më vonë, me babanë Shabbar që mbante një çantë shpine që Saman kishte veshur më parë.

Policia beson se prindërit ia dorëzuan Saman xhaxhait dhe kushërinjve të saj që ishin duke pritur në fusha dhe që e vranë dhe e varrosën trupin e saj diku në fermë.

Familja pastaj u largua nga shtëpia – Shabbas dhe Nazia për në Pakistan, gjoja për të vizituar një të afërm të sëmurë, ndërsa Ijaz u drejtua për në Evropë.

Kur policia telefonoi në fermën familjare duke kërkuar Saman më 5 maj, ata gjetën vëllanë 16-vjeçar të Hasnain dhe Saman, i cili shpjegoi se pjesa tjetër e familjes kishin shkuar në Pakistan për të parë një të afërm të sëmurë, raporton Corriere.

 

Të fundit