E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

VIDEO / MACRON QËLLOHET ME SHUPLAKË

Presidenti francez Emmanuel Macron është goditur në fytyrë për një vizitë zyrtare në jug-lindje të Francës. Në një video që qarkullon në mediat sociale, Z. Macron shihet duke ecur në një barrierë në një udhëtim në Tain-l’Hermitage jashtë qytetit të Valence, përcjell KDP.

Një burrë me bluzë jeshile i përplas fytyrën z. Macron përpara se oficerët të lëvizin shpejt. Presidenti, ndërkohë, është tërhequr larg. Dy burra janë arrestuar pas incidentit, raportojnë mediat franceze.

Njeriu thuhet se bërtiti “Poshtë Macron-ism” ndërsa goditi presidentin. Në video Z. Macron u kthye për pak kohë në pengesë pas incidentit dhe përsëri ndërveproi me turmën.

Deri më tani identiteti dhe motivi i burrit janë të paqarta. Prefektura lokale tha se ai dhe një individ tjetër po merren në pyetje nga xhandarmëria, në një deklaratë të raportuar nga agjencia e lajmeve AFP.

Zyrtarët në rrugët e Valencës menjëherë pas shuplakës, sipas një cicërimi të një gazetari francez. Politikanët e kanë denoncuar me shpejtësi incidentin.

Kryeministri Jean Castex i tha Asamblesë Kombëtare pak më vonë se ndërsa demokracia nënkuptonte debat dhe mosmarrëveshje legjitime “ajo në asnjë rast nuk duhet të nënkuptojë dhunë, agresion verbal dhe akoma më pak sulm fizik”.

Udhëheqësi i ekstremit të majtë Jean-Luc Mélenchon shkroi në Twitter “solidaritetin e tij me presidentin” menjëherë pas shuplakës.

Dhe udhëheqësja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen postoi dënimin e saj, duke thënë se “ndërsa debati demokratik mund të jetë i hidhur, ai kurrë nuk mund të tolerojë dhunën fizike”.

Presidenti Macron është aktualisht në një turne në Francë dhe sapo kishte vizituar një shkollë hoteli në Tain-l’Hermitage. Vizita e tij në zonë ishte vendosur të vazhdonte të Martën, thanë zyrtarët, me një udhëtim në një institut profesional për 25-30 vjeç.

Vizita e presidentit vjen në prag të një hapi të madh për baret dhe restorantet franceze, të cilat do të jenë në gjendje të rihapen për klientët e brendshëm pas shtatë muajsh mbylljeje. Po ashtu, ora e mbërritjes në Francë po shtyhet mbrapsht nga ora 21:00 në 23:00 të Mërkurën.

“Nesër, një hap i ri do të ndërmerret,” shkroi Macron në Twitter pas vizitës së tij në shkollën e hotelit. “Jeta do të rifillojë në të gjitha territoret tona!”

 

Të fundit