E enjte, 29 Shtator, 2022

MENTIJE DUMANI VDES NË KAMPIN AL HAWL NË SIRI

“Më ktheni të vdes në vendin tim”, ishte apeli i 73-vjeçares Mentije Dumani për autoritetet shqiptare. Por ky apel ra në vesh të shurdhër. Pasditen e djeshme gjyshja e Eva dhe Endri Dumanit u shua në kampin famëkeq në Al Hawl në Siri.

VIDEO: https://youtu.be/35JMA85Lk2k

Në videomesazhin e fundit për A2, gjyshja, e cila u detyrua të nisej për në Siri për t’u kujdesur për nipin e mbesën e saj jetimë kërkonte ndihmë. Ndonëse në gjendje të rëndë shëndetësore ajo nuk reshti së kërkuari ndihmë. Para pak ditësh 73-vjeçarja kishte shpresë se do kthehej në Shqipëri, por kjo shpresë u shua së bashku me jetën e saj.

Të fundit