E enjte, 29 Shtator, 2022

Fushata Trump po përgatitet për betejë ligjore mbi zgjedhjet e 3 nëntorit, formon një “koalicion” avokatësh

Drejtuesit e fushatës së presidentit Trump po përgatiten për mundësinë e një beteje të zgjatur ligjore në rast të një zgjedhje të kontestuar, madje duke formuar atë që po e quajnë koalicioni ‘Avokatët për Trump’ për të mbrojtur integritetin e votave të nëntorit.

Këshilltari i Përgjithshëm i Fushatës, Matthew Morgan, i tha Fox News këtë javë se fushata po nxit avokatët aktivë dhe në pension dhe madje studentët e drejtësisë që të paraqiten vullnetarë në përpjekjet e tyre në mbarë vendin.

“Demokratët po punojnë për të prishur masat e integritetit zgjedhor dhe nuk ka dyshim që ata do të vazhdojnë manovrat e tyre nga tani në nëntor dhe më gjerë.” i tha Morgan, Fox News.

“Fushata Trump po lufton për të siguruar që çdo votim i vlefshëm në të gjithë Amerikën të llogaritet një herë.”

Ai shtoi se koalicioni ‘Avokatët për Trump’ po rritet çdo ditë dhe do sigurojë mbështetje për Presidentin Trump teksa shpenzojnë nga koha dhe ekspertiza e tyre ligjore për të mbrojtur integritetin e zgjedhjeve të nëntorit.

Koalicioni po drejtohet nga Prokurori i Përgjithshëm i Teksasit, Ken Paxton dhe Prokurori i Përgjithshëm i Arkansasit, Leslie Rutledge si dhe Kryetarja e Komisionit të Kalifornisë, Harmeet Dhillon dhe ish-Zëvendës Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Stefan Passantino. Grupi përfshin avokatë të shquar të aleancës Trump si ish-Prokurori i Përgjithshëm i Floridas, Pam Bondi, ish-Prokurori i Përgjithshëm, Ed Meese dhe avokati personal i presidentit, Rudy Giuliani.

Përpjekjet e fushatës vijnë në mes të një lufte të ashpër fjalësh mes fushatave Trump e Biden dhe aleatëve të tyre mbi integritetin e votës – duke prekur gjithçka, nga paralajmërimet e republikanëve për votimin përmes postës, deri te parashikimet e demokratëve që Trump do të refuzonte të pranonte një humbje.

Trump u përball me kritika të rënda këtë javë për sugjerimin se njerëzit duhet të provojnë të votojnë dy herë, së pari me postë dhe pastaj personalisht për çdo rast. Ai më pas sqaroi në Twitter; “Në ditën e zgjedhjeve, ose votimin e hershëm, shkoni në vendin tuaj të votimit për të parë nëse vota juaj përmes postës është numëruar apo jo. Në rast se po, nuk do të jeni në gjendje të votoni dhe posta në sistemin funksionoi si duhet. Nëse nuk është numëruar, VOTONI (që është e drejtë e një qytetari të bëjë).”

Komiteti Kombëtar Demokratik akuzoi Trumpin për nxitjen e njerëzve për ‘të mashtruar mbi votën’.

Republikanët, nga ana e tyre, paralajmërojnë se ekziston një mundësi për mashtrim dhe konfuzion të përhapur në zgjedhjet e nëntorit për shkak të shkallës së paparë të fletëvotimeve me postë në shtetet anembanë vendit.

“Është problemi i vetëm më i madh që ekziston.” – tha Trump gjatë një interviste në ‘Angraham Angle’ këtë javë.

 “Të gjithë duan zgjedhje të ndershme. Unë dua një zgjedhje të ndershme.”

Presidenti tha se ekipi i tij ‘ka avokatë’, por demokratët ‘kanë më shumë avokatë se ka punësuar ndonjëherë çdo qenie njerëzore.

“Demokratët kanë avokatë, edhe ne kemi.” – tha Trump, duke theksuar se republikanët janë në Pensilvani dhe kanë ngritur padi në Montana, Nevada, New Jersey dhe një numër shtetesh të tjera ‘që luftojnë’ guvernatorët dhe legjislaturat demokratike që po shtyjnë përmes postës universale- në politikat e votimit përpara zgjedhjeve.

Koalicioni ‘Avokatët për Trump’ vjen si pjesë e përpjekjeve të Komitetit Kombëtar Republikan dhe fushatës së Trump ‘Mbro Votën’, e cila ka paralajmëruar për muaj me radhë se ‘Demokratët po përpiqen të përdorin koronavirusin dhe gjykatat për të legalizuar mashtrimin me votat, të zbatojnë një postim me anë të votimit në mbarë vendin dhe të shmangin pothuajse çdo mbrojtje në zgjedhje.

Fushata e Biden nuk po komenton në këtë pikë nëse po mbledh një ekip të ngjashëm avokatësh në rast të një beteje zgjedhore të kontestuar ose të zgjatur, por zëvendësdrejtori i përgjigjes së shpejtë i fushatës, Mike Gëin, i tha Fox News se është gati.

“Fushata e Biden ka bërë investime të pashembullta në një program kombëtar që do të sigurojë hyrjen e votuesve në sondazhet dhe do të sigurojë të gjitha mbrojtjet e nevojshme kundër ndërhyrjeve në të drejtën e votës nga çdo burim.” – tha Gwin për Fox News.

Por një numër i demokratëve të profilit të lartë po vazhdojnë të paralajmërojnë për mundësinë e një lufte pas-zgjedhore.

E nominuara për president për Partinë Demokratike në zgjedhjet 2016, Hillary Clinton, e nxiti Biden të mos pranojë humbjen natën e zgjedhjeve të 3 nëntorit – pa marrë parasysh rrethanat.

“Joe Biden nuk duhet të pranojë në asnjë rrethanë.” – tha Clinton muajin e kaluar gjatë një interviste me ‘The Circus’ të Showtime.

“Për shkak se mendoj se kjo do zvarritet dhe përfundimisht, unë besoj se ai do të fitojë, nëse nuk japim asnjë pëllëmbë dhe nëse jemi po aq të përqendruar dhe të pamëshirshëm sa është pala tjetër.”

Presidenti reagoi ndaj komenteve të saj këtë javë, duke e quajtur atë një ‘grua të sëmurë’ dhe ‘të çmendur’.

“Hillary është një person i sëmurë. Ajo duhet të bëjë një ecje të këndshme dhe të lehtë, të relaksohet, të dalë. Mbase duhet të shkojë të votojë në vend që të dërgojë një fletë votimi të pakërkuar.” – tha Trump.

Sidoqoftë, Klinton sugjeroi që zgjedhjet do të kenë rezultat të ngushtë, duke akuzuar Republikanët se po përpiqen të manipulojnë rezultatet duke ‘ngatërruar votimet e munguara’ për të siguruar një avantazh të ngushtë në Kolegjin Zgjedhor.

“Ne duhet të kemi një operacion masiv ligjor.” tha ajo.

“Dhe unë e di se fushata e Biden po punon për këtë.”

Ndërkohë, ish-Presidenti Bill Clinton sugjeroi këtë javë që nëse Biden fiton zgjedhjet, Trump nuk do të marrë pjesë në inaugurimin e tij.

“Thjesht po mendoja se ai ndoshta nuk do të vinte as në inaugurimin e Biden.” – tha ish-presidenti në një intervistë me April Ryan.

“Ai do të grumbullojë thasë me rërë para Shtëpisë së Bardhë.”

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Fox News

[su_note note_color=”#ffffff” radius=”1″]*Marre nga Hashtag.al.[/su_note]

Të fundit