E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Presidenti Thaçi aterron në Rinas-të dielën i drejtohet opinionit

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha nga aeroporti i Tiranës se “ditë të mira janë përpara për Kosovën dhe kombin shqiptar”. Ky është reagimi i parë i Thaçit, prej aktakuzës për krime lufte kundër tij.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi bëri të ditur se sot ka arritur në Aeroportin e Tiranës, ndërsa, të dielën në mbrëmje ai do t’i drejtohet opinionit. Në një postim në profilin e tij, Thaçi shkroi se ai mbetet me shpresë që “ditë të mira për Kosovës dhe kombin shqiptar janë përpara”.

“Sapo kam zbritur në Aeroportin “Nëna Terezë” në Tiranë, ndërkaq, të dielën në mbrëmje do t’ju drejtohem me një fjalë nga zyra ime. Ju uroj një fundjavë të qetë dhe mbetem me shpresë të plotë se ditët më të mira për Kosovën dhe kombin shqiptar i kemi përpara”, shkroi Thaçi në Facebook. Më herët, në një postim tjetër në Instagram, Thaçi shkroi se “askush nuk mund ta rishkruajë historinë e Kosovës”.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ishte jashtë Kosovës dhe ndërpreu udhëtimin drejt Shteteve të Bashkuara, pasi Zyra e Prokurorit Special me seli në Hagë, paraqiti të mërkurën një aktakuzë për krime lufte kundër tij, kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, dhe disa të tjerëve. Aktakuza përmban dhjetë pika për shqyrtim e cila duhet të konfimohen ose jo, nga një gjykatës i procedurës paraprake.

Në aktakuzë, Thaçi dhe Veseli akuzohen për një sërë krimesh kundër njerëzimit dhe krimesh lufte ndër të cilat, vrasje e paligjshme, zhdukje e detyruar e personave, përndjekje dhe tortura.

“Krimet e paraqitura në aktakuzë përfshijnë qindra viktima të identifikuara, shqiptarë, serbë dhe romë të Kosovës dhe kundërshtarë politikë”, thuhej nga zyra e Prokurorit Special.

Kryetari i PDK-se Kadri Veseli, gjatë një konference për medie i ka quajtur “politike dhe të pabazuara pretendimet e prokurorit të Prokurorisë Speciale, ndërsa, e ka cilësuar “veprim të paprecedent, pse prokurori ka lëshuar deklaratën para se Gjykata t’i konfirmojë ose rrëzojë akuzat e ngritura që ai pretendon”.

“Në këtë deklaratë, Prokurori përpiqet ta arsyetojë vendimin e tij të padrejtë dhe të pazakonshëm, duke pretenduar se unë dhe Presidenti kemi tentuar të pengojmë punën e Dhomave të Specializuara. Dyshimet e ngritura janë plotësisht të pavërteta dhe nuk qëndrojnë. Një tjetër shqetësim është dyshimi i bazuar se motivet e vërteta të këtij Prokurori janë krejtësisht politike. Duke pasur parasysh kohën dhe rrethanat, pak ditë para takimit në Shtëpinë e Bardhë, me të drejtë janë ngritur dyshime se kjo është rastësi”, tha Kadri Veseli.

Sidoqoftë, paraqitja e një aktakuze nga Prokuroria Speciale me seli në Hagë ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaci dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, bëri që të dështojë një takim ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i paraparë të mbahet në Shtëpinë e Bardhë në Uashington i ndërmjetësuar nga Richard Grenell. Ky i fundit pas anulimit të vizitës në SHBA edhe nga ana e kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, tha se takimi do të mbahet në një kohë tjetër.

Nga ana tjetër, Franca dhe Gjermania presin që dialogu Kosovë- Serbi të fillojë së shpejti. “Franca dhe Gjermania presin që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të fillojë së shpejti. Së bashku me kancelaren Merkel, Presidenti Macron mbetet i gatshëm të presë një samit në Paris”, shkroi ambasada e Francës në Kosovë përmes një postimi në rrjetin social ‘Twitter’.

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, u ndërpre në nëntorin e vitit 2018 kur qeveria e Kosovës e udhëhequr nga Ramush Haradinaj, vendosi tarifë 100% ndaj mallrave serbe. Që nga ajo kohë, Beogradi e ka kushtëzuar rikthimin në tavolinën e bisedimeve me heqjen e tarifës dhe së fundi edhe të reciprocitetit, masë kjo e Kosovës që nuk u mbështet as nga faktori ndërkombëtar.

Të fundit