E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Deutsche Welle: Thaçi shpresonte që Uashingtoni do ta shpëtonte?

Disa media e panë atë si një mundësi të shkëlqyeshme për Kosovën.

Michael Martens, një gazetar në Frankfurter Allgemeine Zeitung, bisedoi javën e kaluar me Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi – për dialogun me Serbinë, veçanërisht për takimin e paralajmëruar me homologun serb Aleksandar Vucic në Uashington, me ndërmjetësimin e Richard Grenell
Të Mërkurën, biseda mori një dimension krejt të ri, pasi u njoftua se Hashim Thaçi, së bashku me Kadri Veseli dhe të tjerët, ishin në aktakuzën e Prokurorisë Speciale në Hagë, duke e akuzuar atë për krime të lufte.

“Thaçi ka qenë kritik ndaj Bashkimit Evropian me muaj të tërë, dhe në të njëjtën kohë ai nuk e humbet mundësinë për të lavdëruar udhëheqjen amerikane të Donald Trump dhe të dërguarit e tij të veçantë për Ballkanin, Richard Grenell”, shkruan Martens.

“Diplomatët perëndimorë në Prishtinë kanë dyshuar prej kohësh se kjo mund të nënkuptojë se Thaçi shpreson për mbrojtje amerikane – duke u paraqitur si partner i domosdoshëm për Uashingtonin, ai dyshohet se dëshironte të fitonte mbështetjen politike amerikane në mënyrë që të shmangte një aktakuzë për krime lufte. Nëse vërtet do të ishte i tij llogaritja, tani është shkatërruar “, shton teksti.

Kjo është arsyeja pse, në një bisedë javën e kaluar, Martens e pyeti Thaçin për spekulimet se ai po rregullonte një amnisti të ndërsjellë për krimet e luftës me Vuçiç.

“Kurrë. Ne kurrë nuk do të diskutojmë një temë të tillë,” u përgjigj Thaçi, duke shtuar se Serbia kishte kryer “genocid” në Kosovë dhe se nuk mund të kishte amnisti për krime të tilla.

Nga perspektiva e sotme, shkruhet në tekst, është befasuese që Thaçi, në përgjigje të pyetjes për amnisti, “menjëherë largoi vëmendjen nga roli i tij i mundshëm dhe në vend të kësaj akuzoi komunitetin ndërkombëtar se injoronte krimet serbe në Kosovë në vitet 1990”.

Tani dihet se Thaçi nuk do të shkojë në Uashington, dhe Kryeministri aktual i Kosovës Avdullah Hoti gjithashtu anuloi pjesëmarrjen e tij. Në një intervistë për gazetën Frankfurt, Thaçi përsëri kritikoi Bashkimin Evropian dhe vlerësoi rolin e Shtëpisë së Bardhë:

“Amerikanët po dëshmojnë edhe një herë se mund të veprojnë më shpejt, më saktë dhe më efikas sesa evropianët. Kjo është arsyeja pse udhëheqja amerikane është e nevojshme që Serbia të kapërcejë konfliktet e saj në Kosovë.” Nëse ka dritë për vendet tona në fund të tunel, atëherë ai shkëlqen nga Uashingtoni ”, tha Thaçi para se të njoftohej se ishte akuzuar për krime lufte.

Neue Zürcher Zeitung kujton se “ndoshta avokati më i rëndësishëm i konfrontimit ligjor” me këto ngjarje është politikani liberar zviceran Dick Marty, dikur anëtar i Këshillit të Kantonit Zviceran dhe anëtar i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

“Ai publikoi një raport mbi krimet e pretenduara të anëtarëve të UCK-së në vitin 2010. Ai përmend, ndër të tjera, përndjekjen etnike, ekzekutimet dhe trafikimin në organet e të burgosurve të luftës. Marty beson se Hashim Thaçi është më përgjegjësi për këtë,” zviceranët shkruan gazeta.

Neue Zürcher Zeitung shkruan se Thaçi gjithnjë llogaritej në mesin e të akuzuarve të Gjykatës Speciale të krijuar pesë vjet më parë me qëllim që të hidhte dritë mbi krimet e UCK-së dhe se Gjykata ishte e vendosur në Hollandë pikërisht për të mbrojtur veten nga presioni, raporton Lapsi.al

“Aktakuza kundër Thaçit vjen në kohë politikisht të trazuara. Në mars, qeveria e Albin Kurtit ra pas më pak se dy muaj, gjë që e çoi vendin në një krizë të rëndë politike në mes të një pandemie. Thaçi luajti një rol të rëndësishëm në rrëzimin e Kurtit nga pushteti ”, ka shkruar gazeta zvicerane.

Një analizë e Radios dhe Televizionit Zviceran (SRF) thotë se aktakuza kundër Thaçit e vendos Kosovën në një pozitë jashtëzakonisht të vështirë, por “mund të ketë një shans për një kthesë historike”. “Nëse gjykata speciale për Kosovën në Hagë e dënon përfundimisht Thaçin, do t’i hapte rrugën një fillimi të ri. Për një president të ri (ose presidente femër), i cili nuk i rrëzon me hile qeveritë e zgjedhura demokratike”, deklaron SRF, raportin Lapsi.al

“Atëherë mbase qëndrimi mund të mbizotërojë në Kosovë që një njeri me një imazh të dyshimtë si ai i Thaçit – pavarësisht nga meritat e tij – nuk është i përshtatshëm për të qenë kreu i një vendi evropian që e quan veten demokraci”, përfundon shërbimi publik zviceran.

/lapsi

Të fundit