E premte, 30 Shtator, 2022

Serbët zgjodhën sot një parlament të ri

Anketat kanë parashikuar një fitore të qartë për Partinë Konservatore Progresive Serbe (SNS) të udhëhequr nga Presidenti Aleksandar Vucic.

Të shoqëruar nga thirrjet e bojkotimit të opozitës, serbët zgjodhën të dielën një parlament të ri. Deri në drekë, votën e tyre e kishin dhënë pak më shumë se një e katërta e afro 6.5 milion votuesve. Pjesëmarrja në votim, në orën 5 të mbrëmjes, me tre orë të mbetura në votim ishte 37 përqind, 6.5 pikë më pak nga koha përkatëse në vitin 2016. Pastaj shifra përfundimtare arriti në 56 përqind.

Anketat kanë parashikuar një fitore të qartë për Partinë Konservatore Progresive Serbe (SNS) të udhëhequr nga Presidenti Aleksandar Vuçiç. Në orën 20.00 në Serbi sipas planit u mbyllën kutitë e votimit.

Disa parti opozitare i bojkotuan zgjedhjet. Ato e akuzojnë Vuçiçin për një stil qeverisës gjithnjë e më autokratik dhe pkufizime në lirinë e zgjedhjes. Vetë presidenti nuk kandidoi për parlamentin, por ai e mbizotëroi fushatën e partisë së tij. “Aleksandar Vucic – për fëmijët tanë”, shkruhej n posterët e zgjedhjeve.

Sondazhet paraprake kanë parashikuar për SNS-në e Vuçiçit, i cili qeveris që nga viti 2012, më shumë se 50 përqind të votave. Popullariteti i partisë në pushtet kohët e fundit ishte rritur ndjeshëm për shkak të nivelit të lartë të miratimit publik për masat Corona.

Kushtetuta e Serbisë parashikon vetëm detyra përfaqësuese për kreun e shtetit. Vuçiçi 50-vjeçar, i cili ka qenë kryeministër dy herë para se të zgjidhej President, në të vërtetë i ka të gjitha fijet e pushtetit në dorë në vendin e tij.

Të dielën u zgjodhën edhe parlamentet komunalë serbe. Zgjedhjet duhet të zhvilloheshin në prill, por u shtynë për shkak të kufizimeve të rrepta të daljes në pandeminë e Coronas.

/DW

Të fundit