E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Alarm, ndërsa turmat dynden në plazhet evropiane

Një rritje e vizitorëve në plazhe në Evropën veriore pasi masat e  koronavirusit u lehtësuan dhe temperaturat u rritën kanë alarmuar zyrtarët dhe ekspertët. Tre qytete në Francën veriperëndimore mbyllën plazhet e tyre të mërkurën për shkak të dështimit “të papranueshëm” të njerëzve për të respektuar rregullat e distancës sociale.Komunat në Hollandë u kërkuan turistëve gjermanë që të mos vizitojnë këto vende.Dhe në Angli, këshilli i qytetit në Southend tha se mund të merrte masa pasi shumë vizitorë shkuan atje.

Numri i rasteve të konfirmuara me Covid-19 në të gjithë botën tani ka kaluar pesë milion, por numri i infeksioneve të reja ka rënë në pjesën më të madhe të Evropës. Vendet evropiane kishin raportuar 1.74 milion raste dhe 164 349 vdekje nga e mërkura, sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. Vendet me më shumë fatalitete janë Mbretëria e Bashkuar, Italia, Franca, Spanja dhe Belgjika. Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka paralajmëruar se ka “ende një rrugë të gjatë për të bërë në këtë pandemi”, dhe u bëri thirrje njerëzve në vendet ku kufizimet po lehtësohen për të vazhduar të përshtatin sjelljen e tyre për të minimizuar transmetimin e Covid-19.

Autoritetet në Francë rihapën qindra plazhe fundjavën e kaluar për vrapim, not dhe peshkim, por jo për marrje dielli ose piknik.

Të mërkurën në mbrëmje, prefektura e Morbihan, në Britani, tha se plazhet në pesë bashki ishin mbyllur për shkak të “sjelljes së papranueshme” nga vizitorët ditët e fundit, përfshirë pabarazinë dhe injorimin e distancës sociale.

Disa komuna në Hollandë ndërkohë u bënë thirrje turistëve gjermanë që të mos e kalojnë kufirin për një udhëtim gjatë festës publike të Ditës së Ngjitjes ditën e enjte.

Të mërkurën, ministrat e turizmit të Bashkimit Evropian ranë dakord të bëjnë “gjithçka që duhet për rimëkëmbjen e shpejtë dhe të plotë të turizmit evropian”.

Ata mbështesin gjerësisht planet e përcaktuara nga Komisioni Evropian që kufijtë e brendshëm të bllokut duhet të hiqeshin me faza, bazuar në mbizotërimin e Covid-19 në vendet e origjinës dhe destinacionit.

BBC/bota.al

Të fundit