E enjte, 29 Shtator, 2022

OBSH-ja raporton për numrin më të lartë të rasteve me COVID-19, brenda një dite

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar rreth 106 mijë raste me COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi i ri.

Kjo është shifra më e lartë e të infektuarve, që është regjistruar brenda një dite, tha agjencia e OKB-së.

Zyrtarët saj shprehën shqetësim për situatën e pandemisë në vendet e varfra.

“Na pret një rrugë e gjatë përballjeje me këtë pandemi”, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Ne jemi shumë të shqetësuar për rritjen e rasteve në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme”, tha ai, raporton Reuters.

Koronavirusi i ri u paraqit për herë të parë në Kinë, në fund të vitit të kaluar.

Sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins, deri më tani në tërë botën janë infektuar 4,931,057 persona. Prej tyre, 324,240 kanë vdekur dhe rreth 1,689,334 janë shëruar.

Vendet më të goditura janë: Shtetet e Bashkuara, Rusia, Brazili dhe Mbretëria e Bashkuar.

Përpilimi ditor që bën Universiteti Johns Hopkins për rastet globale me koronavirus është aktualisht më gjithëpërfshirësi në botë, por mbështetet në informacione që ofrojnë qeveritë.

Në shumë vende ka kufizime të informacioneve të tilla ose arsye përse nuk publikohet rrëfimi i plotë.

Metodologjia, shpejtësia, transparenca dhe cilësia e këtyre të dhënave mund të dallojë shumë nga vendi në vend.

Të fundit