E shtunë, 1 Tetor, 2022

Rusia kritikon kërcënimet e Trumpit ndaj OBSH-së

Rusia ka kritikuar kërcënimet e presidentit amerikan, Donald Trump për largim nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), pas pakënaqësive rreth mënyrës se si është përballur me pandemisë e koronavirusit.

Presidenti amerikan ka fajësuar Kinën për tentim të fshehjes së pandemisë si dhe ka akuzuar OBSH-në, agjencinë për shëndet të Kombeve të Bashkuara, për dështim të mbajtjes së Pekinit përgjegjës.

“Po, ka mundësi për përmirësim (në punën e agjencisë për shëndet)”, ka thënë zëvendësministri rus, Sergei Ryabkov.

“Mirëpo ne jemi kundër shkatërrimit të gjithçkaje për shkak të dëshirave politike dhe gjeopolitike të një shteti”.

Shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka thënë se vendet anëtare të Organizatës janë pajtuar për të nisur hetime të pavarura rreth përgjigjjes globale ndaj pandemisë.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, deri më tani janë regjistruar mbi 4 milionë raste të prekura me koronavirus, derisa mbi 300,000 prej tyre kanë vdekur.

Të fundit