E enjte, 29 Shtator, 2022

AKSION I MADH POLICOR NË HAMBURG: KAPET GJYSMË TON KOKAINË NË NJË ANIJE MALAZEZE

Gjysmë ton kokainë që u gjet në ngarkesën e një anijeje transportuese e cila ishte ndalur në Hamburg, njoftojnë mediat gjermane, përcjell KDP.

Policia gjermane hipi dhe kontrolloi transportuesin e Malit të Zi me emrin “BUDVA” në mëngjesin e 2 majit, kur anija mbërriti në Hamburg. Gjysmë ton kokainë u gjet e fshehur në atë që përshkruhej si “zonë ngarkesash” – qoftë në bllokime të mbajtjes, ose në ngarkesë.

Nga 23 anëtarët e ekuipazhit, të gjithë shtetas të Malit të Zi, 1 u arrestua. Anija mbërriti në Hamburg nga Santos i Brazilit përmes Casablanca, Maroko. Raportohet se kapja e drogës ishte rezultati përfundimtar i një operacioni të përbashkët kundër-drogë, duke përfshirë agjencitë e zbatimit të ligjit të disa vendeve. Sipas deklaratës zyrtare, u ndërpre edhe një lidhje tjetër e trafikut të drogës midis Amerikës së Jugut dhe Evropës.

Anija transportuese BUDVA, e ndërtuar në vitin 2013 e që mban flamurin e Malit të Zi, është në pronësi të “Barska Plovidba”.

Ndërkohë, mediat në gjuhën serbe njoftojnë se marinari nga Bari, Mladen Raduloviç, u arrestua në Hamburg të shtunën në mëngjes pasi policia gjeti gjysmë ton kokainë në anijen Budva, përcjell KDP.

Drejtori ekzekutiv i kompanisë së transportit të anijeve, Tihomir Mirkovic, tha se ai ishte “befasuar nga ngjarja”.

“Herët në mëngjes, komandanti i anijes Budva më njoftoi se policia dhe doganat gjermane kishin gjetur 500 kilogramë drogë mbrëmë gjatë inspektimit të anijes Budva në Hamburg. Një detar u arrestua me atë rast. Për të qenë i sinqertë, unë u befasova pasi kam besuar se gjëra të tilla nuk do të ndodhin në anijet tona. Ata janë anije që lundrojnë me flamurin Malazez, ekuipazhi ynë është”, i tha Mirkovic gazetës Pobjeda.

Gazeta thotë se më shumë shtetas malazez janë arrestuar dhe akuzuar se janë anëtar i një organizate kriminale të përfshirë në trafik droge.

Drejtoria e Policisë nuk specifikoi sa persona u arrestuan, por tha që do ta njoftonin gjatë ditës.

Drejtoria e Policisë tha që një rrugë tjetër ndërkombëtare e kontrabandës së kokainës nga Amerika e Jugut në Evropë ishte prerë.

Sipas njoftimeve të lajmeve, anija Budva lundroi në Portin e Hamburgut menjëherë pas orës 10 të mbrëmë, mbrëmë, ku policia zhvilloi operacionin e tyre.

Më 19 Prill, Budva lundroi nga Casablanca, Marok, për në Hamburg, ku mbërriti natën e vonë.

Anija duhej të hipte një ngarkesë me grurë në Hamburg dhe t’i çonte në një nga portet në Afrikën Perëndimore.

Ky është vetëm një në një seri veprimesh në të cilat detarët malazez janë arrestuar për trafik droge në dy vitet e fundit.

 

Të fundit