E shtunë, 1 Tetor, 2022

Italia hedh sytë nga turizmi, nis puna për ndërtimin e plazheve ”anti-korona”

Qindra miliona turistë grumbullohen çdo vit në Itali, duke shijuar Alpet ose vijën bregdetare të vendit.

Sidoqoftë, ndërsa vera afrohet mes kufizimeve të Covid-19, duket se nuk ka të ngjarë që ata të jenë në gjendje të shijojnë Bel Paese ashtu si ata zakonisht.

Italia tashmë ka hequr disa masa bllokimi dhe do ta bëjë këtë më tej nga 4 maj.

Se si rregullat e distancës sociale do të ndikojnë në sezonin e ardhshëm të festave, megjithatë mbetet e paqartë.

Pandemia e Covid-19 e ka goditur shumë rëndë sektorin e turizmit.

Vende si Kroacia, ekonomia e së cilës varet jashtëzakonisht shumë nga turizmi, kohët e fundit kanë dalë me ide të zgjuara për të mbajtur gjallë turizmin.

Pronarët e plazheve private në Itali po përgatiten gjithashtu dhe kanë filluar të marrin “anti-coronavirus” duke aplikuar masa për distancimin social në vendpushimet e tyre.

Në Porto Cesareo, një qytet i vogël bregdetar i quajtur “Karaibe” të rajonit juglindor të Puglia të Italisë, një plazh privat po vendos çadrat dhe karriget me një distancë sigurie prej 1.5 metrash, si dhe instalimin e litareve për të shënuar hapësirën midis pushuesve.

“Ne mund të vijmë në det të sigurt, ne kemi rregulla të imponuara dhe ne i kemi imponuar vetvetes porregulla. Dhe ne mund t’u përmbahemi atyre. Kjo është arsyeja pse ne kemi testuar këtë distancë midis çadrave.”, thotë Fabrizio Marzano, pronari i turistik bregdetar Bacino Grande.

“Litarët e vegjël që shohim janë thjesht për të dhënë një ide për hapësirën, për atë që mund të jetë, për të respektuar sigurinë e të gjithë njerëzve që shkojnë në plazh, për të gjithë turistët”.

Por rregullat e distancimit shoqëror nuk janë çështje vetëm e hapësirës. Ato përfshijnë gjithashtu shërbimin ndaj klientit, siç thotë zoti Marzano, shkruan Euronews.

“Për shembull, nuk mund të ketë radhë në bar, pasi kjo do të nënkuptojë se njerëzit do të ishin shumë afër njëri-tjetrit. Dhe kështu do të duhet t’i japim klientit që dëshiron një sanduiç, një picë, një Coca-Cola, mundësinë për ta çuar ata në çadrën e tyre të plazhit “.

Muajin e kaluar, ministri i turizmit dhe kulturës në Itali Dario Franceschini njoftoi masa “të rëndësishme” për të mbështetur sektorin e turizmit në mes të pandemisë Covid-19.

Masat përfshijnë mbështetje financiare për punonjësit sezonalë të turizmit dhe lehtësimin e taksave për disa aktivitete biznesi, si dhe kuponë “rimbursimi” për hotele që pësuan anulime të rezervimit.

Për më tepër, ministria e turizmit po planifikon të “rindërtojë” imazhin e Italisë në botë me një fushatë të re marketingu./bota.al/

Të fundit